שתף קטע נבחר

הצרות של אסד: הלירה הסורית לא עומדת בלחץ

רחובות סוריה בוערים והמטבע המקומי הולך ונשחק. בשוק השחור נמכר הדולר תמורת יותר מ-56 לירות סוריות, לעומת שער של כ-52 לירות שנרשם לפני מספר שבועות. הידידה איראן מנסה לעזור עם רכישה של יותר מ-586 אלף חביות נפט

מאז פרצו המהומות בסוריה לפני כשמונה חודשים, עושים השלטונות מאמץ אדיר לשמר את ערכה של הלירה הסורית. הדבר נעשה מחשש כי קריסת ערך המטבע המקומי, תוביל לעליית מחירים ולהרעת תנאי המחייה של המעמד הבינוני הסורי בדמשק ובחלב. ההערכה היא כי כאוס והפגנות המוניות גם בשתי ערים אלה יובילו לסופו של משטר אסד.

 

 

בימים האחרונים נראה כי מאמצי השלטונות בתחום זה לא מועילים. לפי דיווחים מסוריה, הביקוש לדולר עולה. בשוק השחור נמכר אמש הדולר תמורת למעלה מ-56 לירות סוריות. עד לפני מספר שבועות עמד שווי המטבע האמריקני בשוק השחור על כ-52 לירות. השער הרשמי, כפי שמפרסם הבנק המרכזי, מגיע לקצת יותר מ-50 לירות סוריות לדולר.

 

הבנק המרכזי הסורי הודה אתמול כי הביקוש לדולר בשוק הסורי הסתכם ביום רביעי ב-5 מיליון דולר, לעומת 3 מיליון דולר ביום שלישי. ההיצע אתמול הסתכם בחצי מיליון דולר בלבד.

 

ובמקביל, איראן ממשיכה במאמציה להציל את בת בריתה מקריסה כלכלית. לפי דיווחים בתקשורת הערבית והעולמית, טהרן רכשה השבוע מדמשק למעלה מ-586 אלף חביות נפט. מדובר בייצוא הראשון של נפט מסוריה מאז חודש ספטמבר.

 

אירופה, שהיתה שוק היעד העיקרי של הנפט הסורי, הכריזה על סנקציות ואיסור רכישת נפט סורי לאור הדיכוי האלים מצד המשטר. סוריה הודיעה כי תמצא שווקים חליפיים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה מחוץ לליגה הערבית בקהיר
צילום: AFP
מומלצים