שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אין מינוי שופטים לעליון, בדואי ראשון למחוזי
  אחרי הגשת רשימת המועמדים של "מחנה ביניש", תכונס הוועדה לבחירת שופטים שוב בינואר. נאסר אבו טהה בין 21 המינויים החדשים לשלום ולמחוזי

  כינוס נוסף של הוועדה לבחירת שופטים הסתיים הבוקר (יום ו') בלי מינויים לבית המשפט העליון, שניצב בלב הסערה הפוליטית-משפטית בשבועות האחרונים. עם זאת, הוועדה בחרה 21 שופטים לבתי המשפט המחוזיים והשלום - בהם השופט הבדואי המחוזי הראשון, נאסר אבו טהה, שימונה בבאר-שבע.

   

  בדיון היום הבינו הצדדים במהרה כי אין סיכוי לבחירת שופטי העליון, והחליטו כי הרשימה תיפתח והוועדה תכונס ב-6 בינואר, לאחר שיפורסמו שמות המועמדים האחרים.

   

  לפני כיומיים העביר חבר הוועדה השר גלעד ארדן, יחד עם חבר הכנסת דוד רותם ועו"ד פיני מרינסקי, שבעה שמות חדשים כמועמדים, רובם מזרחים, מתוך כוונה למנות שופט מזרחי. גם עו"ד רחל בן-ארי צפויה להעביר את מועמדיה לנשיאת העליון דורית ביניש, על מנת לגבש חזית אחידה בינה ובין שאר השופטים שבוועדה. ביניש צפויה לקיים התייעצות בנושא עם השופטים מרים נאור ואשר גרוניס.

   

  השר ארדן מגיע לדיון הקודם השבוע. רשימה חדשה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  השר ארדן מגיע לדיון הקודם השבוע. רשימה חדשה(צילום: גיל יוחנן)

   

  על פי החוק יכולים שלושה חברי ועדה, או שר המשפטים יעקב נאמן, או נשיאת העליון, להעלות מועמדים משלהם על מנת שיתפרסמו ברשומות. אחרי כחודש להגשת הסתייגויות, ניתן לבחור במועמדים.

   

  הקל על גבר, שחזר הביתה ורצח את אשתו

  השופט אבו טהה, תושב עומר בן 48, מכהן כיום כשופט שלום בבאר שבע. הוא נחשב "סוס עבודה", מחמיר בעבירות סמים אך מקל בעבירות אחרות ובעל נטייה לשחרר עצורים. אנשי לשכת התביעות של המשטרה הרבו לערער על החלוטותיו לשחרר נאשמים.

   

  אחד המקרים הידועים היה רציחתה של תושבת ערד, תמר לב, על-ידי בעלה. נגד הבעל הוגש כתב אישום בגין תקיפתה והוא הורחק לעיר אחרת, אך ביקש לחזור לערד. לשכת התביעות התנגדה לבקשה בטענה שהוא מסוכן, אולם השופט אבו טהה קיבל את בקשתו והתיר לו לחזור בתנאים מגבילים. זמן קצר לאחר מכן האשה נרצחה, והבעל הואשם ברצח. עורכי דין שהכירו את המקרה ציינו כי השופט "לקח קשה" את המקרה בערד והדבר השפיע עליו והתבטא בהחלטותיו.

   

  זירת הרצח בערד. הבעל הורשה לחזור - ורצח (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
  זירת הרצח בערד. הבעל הורשה לחזור - ורצח(צילום: חיים הורנשטיין)

   

  בהחלטה אחרת, גזר אבו טהה שבע שנות מאסר על גבר שהעביר לאשתו הרואין באולם בית המשפט בדימונה, מול עיני השופט.

   

  לאבו טהה תואר ד"ר במשפטים באוניברסיטת קאמרינו שבאיטליה. הוא עבד בין היתר כעו"ד בפרקליטות מחוז הדרום והיה סגן בכיר לפרקליטת המדינה במחלקה הפלילית. ב-2002 מונה לשופט שלום, ולפני כשנה לכהונת סגן נשיא בתי משפט השלום במחוז דרום.

   

  טונים גבוהים

  חברי הוועדה העידו כי על מספר מינויים נרשמו ויכוחים שלעתים אף עלו לטונים גבוהים, אולם בסך הכל הובעה שביעות רצון מהבחירות. שמות בולטים נוספים כוללים את השופט דניאל פיש, שנבחר לכהן כשופט בית המשפט המחוזי בחיפה. פיש נחשב כשופט איכותי ו"ירוק",

   שפוסק רבות לטובת ענייני איכות הסביבה, לאחר ששימש בעבר מנכ"ל "אדם, טבע ודין".

   

  בבית המשפט השלום בירושלים יכהן עו"ד ירון מינטקביץ, שעבר כ-14 שנה בפרקליטות - במחוז ירושלים ובמחלקה הבינלאומית - וזכה לשבחים רבים. הרשמת אוסילה אבו-אסעד נבחרה לשמש כשופטת בבית משפט השלום במחוז צפון. בעלה של אבו-אסעד חבר במועצת לשכת עורכי הדין, ונחשב מקורב ליושב ראש הלשכה, דורון ברזילי. לבית המשפט המחוזי בירושלים נבחר השופט רם וינוגרד, המוכר בקרב עמיתיו כשופט איכותי ומקצוען.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נסר אבו טהה. "לקח קשה" את המקרה בערד
  צילום: מאתר השופטים
  נשיאת העליון, דורית ביניש, תגבש חזית אחידה
  צילום: פלאש 90
  מומלצים