שתף קטע נבחר

תראו מי מפרגן: ביל קלינטון מחמיא לניוט גינגריץ'

"הוא תמיד מצליח כי הוא חושב, ואנשים רעבים לרעיונות הגיוניים", החמיא הנשיא לשעבר למי שהיה יריבו בשנות ה-90 וכעת מבקש להתמודד על נשיאות ארה"ב. בנוסף, עיתון גדול בניו המפשייר התייצב מאחורי יו"ר בית הנבחרים לשעבר

הנשיא הדמוקרטי לשעבר מפרגן למועמד הרפובליקני המוביל - שהיה יריבו באמצע שנות התשעים: בראיון לאתר השמרני "ניוזמקס" ציין לטובה נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, את היכולות שמפגין יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', בעימותים הטלוויזיוניים, אשר הקפיצו אותו לעמדת המועמד הרפובליקני המוביל במירוץ לבית הלבן. "הוא מתבטא ברהיטות, ומנסה להציג גרסה שמרנית לרעיון שיפתור בעיה אמיתית", אמר קלינטון.  

 

קלינטון סיפר כי התרשם מהופעתו של גינגריץ' בעימות האחרון שהתקיים ביום חמישי בוושינגטון והתמקד בביטחון הלאומי. "ניוט אמר דברים שעשויים לגרום לבוחרים עצמאיים לשקול את מועמדותו - שהוא אינו רוצה לתת לגיטימיות למהגרים בלתי חוקיים. אבל מצד שני מיליונים מהאנשים האלה נמצאים כאן שנים, עובדים קשה, משלמים מסים, יש להם ילדים בבית הספר והם לא פושעים. יהיה לנו קשה לשלוח את כולם הביתה".

 

זוכה לגיבוי מפתיע. ניוט גינגריץ' (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זוכה לגיבוי מפתיע. ניוט גינגריץ'(צילום: AFP)

 

קלינטון ציין כי הוא התרשם משיטת "הכרטיס האדום" שאימץ גינגריץ', אשר תאפשר לעובדים זרים להישאר בארה"ב באופן חוקי, מבלי לקבל אזרחות. "זהו פתרון מלא מחשבה", החמיא לגינגריץ'.

 

הטריק של גינגריץ' 

שיטת "הכרטיס האדום" אמורה למצוא פתרון מהסוג שחיפש הנשיא רייגן - פשרה בין הרצון של אובמה וקודמו בוש ליצור מסלול לאזרחות ל-12 מיליון המהגרים הבלתי חוקיים בארה"ב, לבין דרישת השמרנים לפעול לסילוקם מארה"ב.

 

היו שניבאו כי עמדתו של גינגריץ' תחליש את מעמדו, אך בתקופה האחרונה הוא דווקא הצליח לעקוף את מיט רומני ולהתרומם למקום הראשון בסקרים של המפלגה הרפובליקנית לקראת הפריימריז.

 

מתרשם מיכולותיו של גינגריץ'. קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתרשם מיכולותיו של גינגריץ'. קלינטון(צילום: רויטרס)
   

קלינטון שיבח את גינגריץ' גם על המחשבה היצירתית שלו, ועל יוזמתו לאפשר לעובדים להשקיע את כספי הביטוח הלאומי שלהם באופן פרטי, תוך הבטחת ערך החיסכון, כך שהמפקיד לא יקבל בבוא הזמן פחות ממה שהיה אמור לקבל מהביטוח הלאומי לאחר יציאתו לגמלאות. "זהו טריק חדש של גינגריץ'", אמר קלינטון, "הוא תמיד מצליח כי הוא חושב, ואנשים רעבים לרעיונות הגיוניים". 

 

ימים טובים עוברים על גינגריץ'. חוץ מהחיזוק המפתיע מצדו של קלינטון, בסוף השבוע האחרון העיתון החשוב ביותר בניו המפשייר, "יוניון לידר", התייצב מאחוריו במאמר מערכת ראשי. זוהי נקודת ציון

משמעותית במערכת הפוליטית האמריקנית, בייחוד על רקע העובדה שדווקא רומני, ששימש כמושל מסצ'וסטס הסמוכה, מוביל באופן משמעותי בסקרים באזור זה.

 

גינגריץ', שרק בקיץ האחרון המסע שלו לנשיאות נחשב למחוסל, נחשב כעת למועמד משמעותי לנשיאות בבחירות המקדימות שיתקיימו בעוד חודש וחצי באיווה.

 

"אמריקה מצויה בפרשת דרכים קריטית", נכתב במאמר המערכת, "לא די להחליף את ברק אובמה בשנה הבאה. אנחנו זקוקים באופן קריטי לאסטרטגיה חדשה, עם מבט קדימה ומנהיגות חיובית, שניוט גינגריץ' הפגין שהוא מסוגל לספק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניוט גינגריץ'. בדרך למעלה
צילום: AFP
ומה הילרי אומרת? ביל קלינטון
צילום: AP
מומלצים