שתף קטע נבחר

החורף התחיל: "קטסטרופה" בבתי החולים בחיפה

העונה הקרה רק החלה, והמצב בשלושת בתי החולים בחיפה על סף קריסה - ברמב"ם שוהים 120 חולים בחדר המיון, במקום 70 ביום רגיל. מבני ציון נמסר כי אחת הסיבות לעומס החריג היא מחסור כרוני במיטות אשפוז. בכרמל דיווחו: המצב קטסטרופלי

על סף קריסה, והפעם בלי קשר למתמחים: שלושת בתי החולים בחיפה, רמב"ם, בני ציון (רוטשילד) וכרמל, הודיעו הערב (יום ב') על עומס חריג בחדרי המיון. בבתי החולים ציינו כחלק מהסיבות את העומס הקיים באופן קבוע במחלקות הפנימיות ואת מחלות החורף.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"אין סיבה שאפשר להצביע עליה כגורם", אמר ד"ר מיקי הלברטל, חבר הנהלת בית החולים רמב"ם. "זו לא התפרצות של מחלה עונתית, אין גידול במספר מחלות דרכי הנשימה. זה מגוון של מחלות, במגוון בתי החולים בעיר".

 

ארכיון. חדר המיון ברמב"ם (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
ארכיון. חדר המיון ברמב"ם(צילום: אבישג שאר ישוב)
 

ד"ר הלברטל ציין כי בחדר המיון בבית החולים רמב"ם שוהים כ-120 חולים, לעומת ממוצע של 70 ביום רגיל. מלבדם ממתינים עוד כ-40 חולים לעבור למחלקות האשפוז, ובחדר ההלם מונשמים שמונה חולים שלא נמצאו להם מיטות במחלקות.

 

לדבריו, הקריסה היא תוצאה של עומס מתמשך על המערכת. "יש מצוקה קשה וחלוקה לא נכונה של מיטות האשפוז בישראל, ובצפון הארץ יש מחסור קבוע. ממוצע האשפוזים בבית חולים עומד על 110 אחוז, וצריך מעט מאוד לחץ נוסף כדי שנקרוס", הבהיר.

 

נתונים דומים נמסרו גם מבתי החולים האחרים בחיפה. דובר בית החולים כרמל, אלי דדון, אמר כי בחדר המיון של בית החולים, הקטן ביותר בעיר, ממתינים יותר מ-100 חולים. "המצב פשוט קטסטרופלי", הזהיר. לדבריו, התפוסה בחדר המיון עומדת על 250%. "בחדר מיון של 40 מיטות ממתינים כעת כ-100 חולים", אמר דדון. "זהו עומס קשה ביותר שכרגע אנחנו לא מזהים את מקורו. יש קושי עצום להגיש טיפול כמו שצריך". הנהלת בית החולים ביקשה כי רק מי שבאמת חייב, יגיע לבית החולים.

 

מבני ציון (רוטשילד) נמסר כי מקור העומס במחלות חורף, ובמחסור כרוני במיטות אשפוז. "שלושת בתי החולים מתמודדים עם תפוסות של יותר מ-100 אחוז, לאורך כל השנה, ובחורף יש כמובן החמרה", אמר דובר בית החולים, גדי נס.

 

ד"ר הלברטל אמר ל-ynet כי על מנת להתמודד עם המשבר מווסת מד"א, בתיאום עם משרד הבריאות, את הפניית החולים לשאר בתי החולים בצפון. "כרגע, במידת האפשר, שולחים חולים גם לבתי חולים כמו נהריה, הלל יפה בחדרה או אפילו אל העמק בעפולה, אם אפשר". לדבריו, "חשוב גם שאנשים יהיו מודעים שמי שמגיע הלילה לחדר המיון, צפוי לחכות שעות. אם הוא זקוק למיטת אשפוז, זה יכול להימשך גם ימים".

 

ארכיון. שביתת אחיות בוולפסון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ארכיון. שביתת אחיות בוולפסון(צילום: ירון ברנר)

 

בניגוד לעומס בצפון, בבתי החולים בשאר הארץ טרם הורגשה השפעת מחלות החורף בבתי החולים. במשרד הבריאות הנחו את מד"א להעביר חולים מאזור הקריות לבית החולים בעפולה, אך גם להם לא ברורה סיבת הלחץ דווקא באיזור חיפה.

 

בתוך כך, נטשו גם היום אחיות בבית החולים וולפסון שבחולון את חדר המיון ואת המחלקות הפנימיות במחאה על העומס.

מאבק האחיות, שהחל לפני מספר שבועות, מודגש עתה ביתר שאת בשל בואו של החורף.

 

מהנהלת בית החולים נמסר בתגובה כי "יו"ר ועד האחיות הגיעה להסכם עם מנכ"ל משרד הבריאות על תפוסה של 120% במחלקות הפנימיות. בשל מחסור ארצי באחיות, אשר בא לידי ביטוי גם אצלנו, ההסכם עם האחיות מתיר לנו לאשפז 42 חולים בלבד בכל מחלקה פנימית. הנהלת בית החולים עושה מאמצים כבירים לעמוד בהסכם. ההנהלה לא תסגור את שערי בית החולים בפני החולים הזקוקים לטיפול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית חולים רמב"ם. 120 חולים, לעומת ממוצע של 70
צילום: אבישג שאר-ישוב
בית חולים כרמל. "המצב קטסטרופלי"
צילום: Lowshot.com
מומלצים