שתף קטע נבחר

פצועים, עצורים וגז מדמיע בטהרן, איראן מתנצלת

משרד החוץ האיראני הביע צער על המהומות שהחלו בצהריים, כשעשרות סטודנטים פרצו לשגרירות בריטניה ולמתחם דיפלומטי נוסף. הערב שבו מתפרעים לאזור ושרפו מסמכים, גם תמונות המלכה אליזבת נקרעו. איראן מודה: 6 מאנשי השגרירות נלקחו כבני ערובה לזמן קצר

משטרת איראן הודיעה הערב (יום ג') כי פינתה ממפגינים את שגרירות בריטניה בטהרן ומתחם נוסף בעיר שבו משתכנים דיפלומטים בריטים. סטודנטים זועמים פרצו אליהם היום וזרעו בהם הרס. משרד החוץ האיראני פרסם הערב הודעה שבה הביע צער על האירועים והודה כי הפגנות הובילו ל"כמה מקרים של התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת". ארצות הברית והאיחוד האירופי גינו את המעשים האלימים.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

 

שעות ארוכות אחרי שהסתערו על שני המבנים, במחאה על הסנקציות החדשות שהטילה לונדון על ארצם, פינתה אחר הצהריים משטרת איראן את רחבת השגרירות במרכז הבירה ממפגינים וסגרה את השער הראשי שלה, אולם שעה קלה אחר-כך דווח כי מפגינים התאספו שוב במקום ופרצו לשגרירות, וכי המשטרה מפזרת אותם בגז מדמיע. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי המפגינים שנכנסו לשגרירות העלו מסמכים באש. באיראן דווח כי הן מפגינים והן שוטרים נפצעו במהומות, ויש גם מספר לא ידוע של עצורים. רק לקראת 20:00 בערב (שעון ישראל) הסתיימו המהומות.

 

בתמונות שהגיעו בשעות האחרונות מטהרן נראה הנזק האדיר שנגרם לשגרירות בריטניה: חלונות מנופצים, מכוניות בוערות וכתובות נאצה על הקירות. מדובר בהפרה של אמנת וינה שעליה חתומה איראן, ושלפיה כל מדינה מחויבת לשמור מכל משמר על נציגויותיהן הדיפלומטיות של מדינות אחרות. המפגינים ריססו בין השאר את הכתובת "מוות לאנגליה" והסירו תמונה של המלכה אליזבת, כפי שניתן לראות בסרטון בהמשך הכתבה.

 

צפו: מלכת בריטניה "בידי" המפגינים

 

איש העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח כי שלוש שעות אחרי תחילת המתקפה שוחח עם אחד מאנשי השגרירות בטהרן, ויכול היה לשמוע ברקע רעשים שעדיין מעידים על הכאוס השורר במקום. לדבריו, אנשי השגרירות העריכו שהסדר המלא יושב למקום בזמן הקרוב, וסיפרו כי במהלך המתקפה הם נקטו אמצעי ביטחון כדי להבטיח את שלומם. אלא שההתפרעויות המשיכו עוד שעות אחר-כך.

 

איראן מול העולם - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

מאות המתפרעים פרצו לשגרירות הבריטית בצהריים, במהלך הפגנת אלפים שנערכה מולה. הם זרעו הרס והעיפו מסמכים מהחלונות. זמן מה אחר כך פרצו מאות אחרים למתחם דיפלומטי נוסף, בצפון טהרן, שבו משתכנים דיפלומטים מבריטניה וממדינות נוספות. במתחם הזה גם לומדים ילדיהם של הדיפלומטים.

 

פורצים לשגרירות בצהריים. בריטניה: האחריות על המשטר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פורצים לשגרירות בצהריים. בריטניה: האחריות על המשטר(צילום: AFP)

 

עברו שעות עד שמשטרת איראן השיגה שליטה על האירועים, אולם גורם איראני רשמי, שביקש להישאר בעילום שם, התעקש בשיחה עם סוכנות הידיעות "רויטרס" כי המשטר בטהרן לא שלח את המפגינים, אלא הם פעלו על דעת עצמם. עם זאת, בדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א, המשמשת כשופרו של משטר האייתוללות, נמסר כי המפגינים שפרצו לשגרירות תפסו "מסמכי ריגול" ומסמכים סודיים נוספים, מה שאפשר לפרש כמתן לגיטימציה מסוימת למהלך.

 

דיווחים: 6 נלקחו כבני ערובה - ושוחררו

משרד החוץ בלונדון לא התרשם מההכחשה האיראנית, ופרסם הודעת גינוי חריפה: "על ממשלת איראן מוטלת החובה להגן על דיפלומטים ושגרירויות בארצה. אנחנו מצפים ממנה לפעול בדחיפות כדי להביא לשליטה במצב ולהבטיח את שלומם של אנשי הסגל שלנו". ארגון המכנה עצמו "המוסלמים הסטודנטים שעומדים מאחורי המנהיג העליון" נטל את האחריות לפריצה לשגרירות בריטניה והסביר: "בני עמנו לא מוכנים להיות מושפלים עוד, לא משנה באילו נסיבות, ומעדיפים מוות על חיים הנידונים לסבל".

 

מפגין קורע את תמונת אליזבת השנייה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגין קורע את תמונת אליזבת השנייה(צילום: EPA)

 

למרות ההכחשה הרשמית של המשטר האיראני כי הוא זה שיזם את הפריצה לשגרירות, הפגנות כמו זו שהתקיימה היום ליד השגרירות הבריטית מאורגנות בדרך כלל על-ידי ארגוני סטודנטים תומכי השלטון, הנהנים מעצימת עין של המשטר וכוחות הביטחון.

 

כמעט שש שעות אחרי תחילת המהומות פרסם משרד החוץ האיראני התנצלות על האירועים. "משרד החוץ מביע צער על ההפגנות שהובילו לכמה מקרים של התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת...", נכתב בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות איסנ"א. "אנחנו מחויבים לחוק הבינלאומי בכל הנוגע לחסינות ולביטחון של דיפלומטים ומתקנים דיפלומטיים, ומכבדים אותו".

 

דגלי בריטניה החולפו באלה של איראן - והועלו באש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דגלי בריטניה החולפו באלה של איראן - והועלו באש(צילום: רויטרס)

 

מדינות המערב מיהרו לגנות את התקיפה האלימה בטהרן. "צרפת מגנה בתוקף את הפריצה של המפגינים לשגרירות הבריטית בטהרן", מסר משרד החוץ בפריז, "הרשויות האיראניות הן האחראיות לביטחונם של כל אנשי הסגלים הדיפלומטיים בטהרן". גם איטליה הבהירה כי מקרים כמו זה שאירע בצהריים "בלתי מתקבלים על הדעת", ובערב פרסמה גם ארה"ב הודעת גינוי, וקראה להעמיד את התוקפים לדין.

 

בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "מהר" כי מפגינים שפרצו למתחם הצפוני של שגרירות בריטניה לקחו שישה מאנשי הסגל שלה כבני ערובה. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הסירה סוכנות הידיעות את הדיווח, ולא ברור אם החטיפה אכן התרחשה. רק אתמול אירע מקרה דומה, כשסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה על פיצוץ בעיר איספהאן, אך בחלוף

זמן מה - אחרי שעורר הדים בישראל ובמערב - הסירה את הדיווח הזה.

 

סוכנות הידיעות האיראנת "פארס" דיווחה הערב כי שישה מעובדי השגרירות הבריטית "שנכנעו" למפגינים שוחררו על-ידי המשטרה הדיפלומטית.

 

היחסים בין הרפובליקה האיסלאמית לממלכה המאוחדת התערערו בשבוע האחרון, לאחר שלונדון הטילה סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, בגין סירובה להשעות את תוכנית הגרעין. טהרן החליטו בעקבות זאת "להעניש" את הבריטים ואישרו שלשום בקריאה ראשונה בפרלמנט אתהורדת דרג היחסים הדיפלומטיים עמם. כמו הסטודנטים, גם חברי הפרלמנט קראו לאחר ההצבעה "מוות לאנגליה".


פורסם לראשונה 29/11/2011 17:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ונדליזם בשגרירות הבריטית בטהרן, היום בצהריים
צילום: רויטרס
גם מכוניות הובערו. המשטר: "זה לא אנחנו"
צילום: רויטרס
דגל בריטניה בידם. מפגינים בכניסה לשגרירות
צילום: רויטרס
למשטרה לקח שעות להתעורר
צילום: AFP
מנפצים חלונות
צילום: AP
מומלצים