שתף קטע נבחר

היועמ"ש: מי שינסה לפגוע בעליון - ימצא בי אויב

וינשטיין יצא נגד הצעות החוק בעניין מערכת המשפט: "בארץ אחרת ובשיטת משפט אחרת איננו חפצים להיות". בכנס פרקליטים הוא גם סיפר איך הפיל את חוק השימוע: "התקשרתי לנתניהו ואמרתי שאיני מוכן שעל שמי ועל שמו יופיע חוק כזה". גם רה"מ השתתף בכנס, אחרי שנתקע במעלית ואיחר לנאום

"כל אימת שייעשה ניסיון לפגוע בעצמאות בית המשפט העליון, ימצאו בי, היועץ המשפטי לממשלה, אויב מר ועיקש. לא יהיה כדבר הזה" - כך אמר אחר הצהריים (יום ב') היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על רקע הנסיונות בכנסת להחליש את מעמד המוסד השיפוטי הגבוה בישראל.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

 

וינשטיין, שהשתתף בכנס של פרקליטי המדינה באילת, סיפר: "מקרה אחד שהגיע לידיעתי היה חוק השימוע. כשהגיע הדבר לידיעתי, התקשרתי מיד לראש הממשלה ואמרתי לו שהצעת חוק כזו לא תעבור. היא צריכה להיות מסולקת עכשיו ולאלתר (הדברים התקבלו במחיאות כפיים - א.ג). אמרתי לו שאינני מוכן שעל שמי יופיע חוק כזה, וגם לא על שמו. הוא השיב לי מניה וביה, אל תהיה מוטרד, החוק לא יופיע על שמך ולא על שמי, הוא יירד מיד מסדר היום הציבורי וכך היה".

 

אסור לפגוע בעליון. וינשטיין ושר המשפטים (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
אסור לפגוע בעליון. וינשטיין ושר המשפטים(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
 

היועץ המשפטי ביקש להדגיש כי "בית המשפט שלנו הוא בית משפט לתפארת, שבמשך שנות דור עיצב עצמו כשומר אמיץ ונוקשה לשלטון החוק ולזכויות האזרח. אסור לפגוע בבית המשפט העליון ובמערכת המשפט. זו הדמוקרטיה שבה אנו רוצים לחיות. בארץ אחרת ובשיטת משפט אחרת איננו חפצים להיות. אני מבטיח לכם".

 

פרקליט המדינה משה לדור התייחס בנאומו הוא לירידה באמון הציבור בבתי המשפט, ואמר כי "יש כאלה שאינם מעוניינים בפרקליטות חזקה ועצמאית". לדבריו, מדובר בידוענים, "אנשים חזקים, עשירים ומקושרים". לדור הוסיף כי"אמון הציבור חיוני לעבודתנו, איננו יכולים להתעלם מהציבור, לא בשביל תחושת האגו שלנו, אלא כי רק כך נוכל למנוע את העבירות הבאות".

 

לפני וינשטיין דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתייחס גם הוא להצעות החוק השנויות במחלוקת. "דמוקרטיה זה לא רק הצבעת הרוב ושלטון הרוב", אמר, "זה גם הגנה על חירויות, על זכויות הפרט עם מוסדות איתנים של מערכת שיפוטית ומחוקקת ומבצעת,

שיש ביניהן הפרדת רשויות ואיזון רשויות. אין דרך לנהל דמוקרטיה בלי איזון בין הרשויות".

 

"בוודאי במשמרת שלי", אמר נתניהו, "נגן על סמכויות בית המשפט. היו הצעות לצמצם את סמכותו או להביא את השופטים לשימוע בכנסת - זה נגנז. נכון שיש מודל דומה בארה"ב, אבל השיטה שם שונה והאיזונים אחרים, לא צריך לחקות כל דבר משם".

 

לפני הנאום, אגב, נרשמה תקרית מביכה כאשר נתניהו נתקע במעלית במשך יותר מ-15 דקות. מאבטחים הצליחו לחלץ אותו מהמעלית, אך הוא איחר לנאום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא במשמרת שלי. יהודה וינשטיין
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
נתניהו. נתקע במעלית ואיחר
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
מומלצים