שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפיקדון הצבאי: 23% מעדיפים אותו במזומן

  יותר ממיליארד שקל נפדו בשנה שעברה על ידי חיילים משוחררים. 63% מהם ניצלו את הכסף לצורך לימודים, 7%לטובת חתונה ו-23% חיכו 5 שנים ומשכו מזומן. במקביל, מועדון "בהצדעה" לחיילים משוחררים ממשיך לצמוח ומתקרב בממדיו למועדון "חבר" של אנשי הקבע

  רוב החיילים המשוחררים לא ממתינים לסיום תקופת הפיקדון: מנתונים של משרד הביטחון עולה כי המשרד צפוי, לפי הערכות, לחלק השנה למעלה ממיליארד שקל לחיילים שהשתחררו בשנים האחרונות, במסגרת מענק השחרור הכולל.

   

   

  לפי הנתונים, 63% מהזכאים ניצלו אשתקד את הפיקדון לטובת לימודים, 7% מהחיילים לטובת נישואים ורק 2% לטובת פתיחת עסק. 4% נוספים לטובת הכשרה מקצועית ורק אחוז בודד מקרב הצעירים ניצל את הפיקדון במסגרת רכישת חלק מדירה. 23% המתינו עד לשנה שעברה כדי לקחת את הכסף במזומן.

   

  בסך הכל נפדו אשתקד כ-1,052,435,000 שקל לזכאים. הנתונים מעידים על עליה קלה מקרב אלו שהעדיפו לחכות לכסף: ב-2009 מספרם עמד על 20% כאשר אחוז המנצלים לטובת לימודים היה גבוה באותו שיעור - 66%. "לפי הערכה שלנו, השנה יותר חיילים משוחררים יעדיפו לפתוח את הפיקדון לטובת לימודים, והנתון צפוי לגדול", אמר ל-ynet חיים אומן, ראש היחידה לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.

   

  כיום, לפי החוק, מגיע ללוחם מענק מהמדינה על שירותו הצבאי, כ-37 אלף שקל כאשר 9,300 שקל מסכום זה מוענק ללוחם ביום שחרורו והיתר עומד לזכותו, בפיקדון, והוא יוכל לפרוע אותו במזומן לכל מטרה רק כעבור 5 שנים מיום שחרורו.

   

  תומכי לחימה מקבלים כ-8,000 שקל ביום השחרור ו-23,900 בפיקדון והחיילים בעורף מקבלים 6,500 שקל ו-19,300 שקל. לוחמות מקבלות כ-24 אלף שקל, מתוכם 18,200 כפיקדון והיתר במענק שחרור, תומכות לחימה: 21 אלף שקל, מתוכם כ-16 אלף פיקדון והיתר במענק השחרור וחיילות עורפיות: כ-17 אלף בסך הכל, מתוכם כ-13 אלף פיקדון והיתר כמענק שחרור).

   

  כרטיס אשראי לחיילי מילואים?

  בתוך כך, ביחידה להכוונת חיילים משוחררים מדווחים על ממדים חסרי תקדים שקיבל "בהצדעה", מועדון החיילים המשוחררים והמשרתים הפעילים במילואים (לפחות 10 ימים בשנה) שהוקם לפני כשנה וחצי.

   

  במועדון יש למעלה מ-120 אלף חברים והוא מציע הנחות והטבות למגוון אירועי תרבות, נופש, אטרקציות, מסעדות, פנאי ועוד. ביחידה להכוונת חיילים משוחררים, שיזמה ומובילה את המועדון, סיפרו כי המועדון הולך ומתקרב בהיקפיו למועדון "חבר" של משרתי הקבע, ומגלגל מחזור חודשי של 7 מיליון שקל.

   

  המחזור לא כולל את פיילוט מכירת הדירות שהחל בקיץ ו"חוסל" בסתיו. למעלה מ-160 דירות בפרויקטים חדשים בנתניה, כפר סבא, חדרה, מודיעין ויהוד הוצעו למכירה בהנחה של 12%, ונמכרו. לפי ההסכם, הקבלן יספוג את ההנחה ומשרד הביטחון ירכז את הרוכשים באמצעות המועדון ויספק את פלטפורמת הפרסום בשלטי החוצות.

   

  אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, גם בשנה הבאה הסובסידיה של המדינה במועדון תעמוד על תקציב של 20 מיליון שקל, לפי חלוקה שווה בין תקצוב לחיילים משוחררים לבין משרתי מילואים. במשרד הביטחון בוחנים שיתוף פעולה עם אחת מחברות האשראי הגדולות, שתנפיק כרטיס אשראי לחברי המועדון, על מנת, בין היתר, להקל בהליך קבלת ההטבות, בדומה לכרטיס האשראי של חבר.

   

  כמו כן, ביחידה להכוונת חיילים משוחררים מתכוונים גם השנה להמשיך במינוף קורס "שילדאים" לחיילים משוחררים, שבה ניתנת הכשרה לעבודות בחברות הבנייה, עם מימון שכר הלימוד ודמי קיום למשך תקופת הלימודים. השכר החודשי הצפוי לאחר ההכשרה בגובה עומד על 6,000 שקל, בתוספת מענקים בהיקף של 50 אלף שקל למתמידים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חייל. כשישתחרר יקבל פיקדון של 23,900 ש'
  צילום: אליעד לוי
  מומלצים