שתף קטע נבחר

איראן מזהירה: בריטניה תישא בתוצאות הגירוש

אירופה ממשיכה להגביר את הלחץ בעקבות תקיפת השגרירות הבריטית, אך בטהרן ממשיכים באיומים. יו"ר ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט הזהיר את לונדון מההשלכות, משרד החוץ איים בתגובה וראש ארגון סטודנטים קיצוני בירך על סופה של "ההתערבות הבריטית". דיווח: טורקיה מנסה לתווך

אירופה מגבירה את הלחץ על איראן - וברפובליקה האיסלאמית תוקפים בחזרה: יושב ראש ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, עלא א-דין בורוג'רדי, הזהיר הערב (יום ד') כי בריטניה תישא "בהשלכות" של החלטתה לגרש את הדיפלומטים האיראנים מלונדון. במקביל, דווח כי עובדי השגרירות הבריטית עזבו את המדינה.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

 

בורוג'רדי קרא למדינות אחרות באירופה שלא ללכת בעקבות בריטניה, אחרי שכבר גרמניה, הולנד וצרפת נקטו צעדים דיפלומטיים נגד טהרן. "אנחנו ממליצים למדינות אירופה לא ללכת בעקבות המדיניות של בריטניה וארצות הברית", אמר בורוג'רדי. לדבריו, "הפרלמנט אישר את הורדת דרג היחסים עם בריטניה, אבל דעת הקהל באיראן מרוצה מכך שהדיפלומטים הבריטים אינם בטהרן עוד".

 

במקביל, תחנת הטלוויזיה הרשמית באיראן דיווחה כי במשרד החוץ רואים את המהלך הבריטי כ"נמהר" והזהירו כי הוא יוביל לתגובות נוספות. "כמובן שהממשלה של הרפובליקה האיסלאמית של איראן תנקוט בצעדים הראויים בנושא", דווח.

 

ראש ארגון סטודנטים קיצוני באיראן אמר כי הסטודנטים מברכים על החלטתה של בריטניה לגרש את הדיפלומטים האיראנים. מהדי אמיריאן, מזכ"ל ארגון הסטודנטים "הלשכה לחיזוק האחדות", אמר כי "הצעד הנמהר הזה נובע מחוסר האונים של מנהיגי אנגליה".

 

קריקטורה שפרסמה סוכנות הידיעות "פארס" ()
קריקטורה שפרסמה סוכנות הידיעות "פארס"

  

לדבריו, השגרירות בלונדון "חסרת תועלת" ולכן הצעד הזה מיטיב עם איראן. הוא הוסיף כי "אין ספק שניתוק הקשר עם אנגליה יגרום למניעת ההתערבות הבריטית בענייניה של איראן". הוא הביע תקווה כי איראן "תחזיר את הדיפלומטים שלה מוקדם ככל האפשר".

 

על פי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית פארס, המצטטת סוכנות ידיעות טורקית, שר החוץ של טורקיה, אחמט דבוטאולו, שוחח עם שרי החוץ של בריטניה ואיראן בניסיון להוריד את המתיחות. בדיווח נכתב כי השיחות עסקו בתקיפת השגרירות הבריטית ואבטחת שלומם של הדיפלומטים הבריטים באיראן.

 

אתמול התקיפו מאות מפגינים את שגרירות בריטניה בטהרן וגרמו נזק רב. בעקבות

זאת, הודיע היום שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, כי על הדיפלומטים האיראנים בממלכה לעזוב תוך 48 שעות. בנוסף הדיפלומטים הבריטים בטהרן שבו לארצם. הייג טען כי המשטר היה מעורב או לכל הפחות העלים עין מההתפרעות האלימה, שבאה בתגובה לסנקציות שהטילה בריטניה על איראן.

 

בעקבות זאת, גם צרפת, הולנד וגרמניה הודיעו כי הן משיבות את שגריריהן מטהרן ל"התייעצויות". שרת התקציב של צרפת קראה להחרים את הנפט האיראני, ושר החוץ האיטלקי ציין כי אירופה וארה"ב ישקלו ברצינות את האפשרות הזאת. השר, ג'וליו טרצי, הוסיף כי רומא שוקלת לסגור את השגרירות שלה בטהרן - כפי שעשתה נורבגיה מוקדם יותר.

 

לעת ערב, עצרה משטרת ברן שבשווייץ שני צעירים לאחר שזרקו אבנים וחפצים אחרים על שגרירות איראן בעיר. על פי הודעת המשטרה, למתחם השגרירות לא נגרם כל נזק.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים איראנים מציתים את דגל בריטניה
צילום: EPA
שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג
צילום: EPA
אלימות בשגרירות
צילום: MHER NEWS
מומלצים