שתף קטע נבחר

ההצעה נגד ארגוני השמאל: מס גבוה - או שימוע

מזכיר הממשלה גיבש יחד עם חברי "ישראל ביתנו" הצעת חוק חדשה שתחלק את הארגונים לשלוש קטגוריות. חלקן לא יוכלו לקבל תרומות כלל, חלקן יצטרכו לעבור שימוע כדי לא לשלם מסים בשיעור גבוה. ח"כ שאמה-הכהן: "צעד מסוכן"

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון בשבוע הבא בהצעת חוק חדשה בנוגע להגבלת התרומות לעמותות והעלאת המס עליהן. לפי המתווה החדש שגובש היום (ד'), הוועדה תצביע על חוק המחלק את העמותות לשלוש קטגוריות. השינוי הבולט - ארגונים דוגמת בצלם יוכלו לבקש הקלה במס במסגרת שימוע בכנסת.

 

עקב הביקורת על חוקי העמותות, שהגישו חברת הכנסת פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) וחברי כנסת מהליכוד, דווח הערב בערוץ 2 כי גובש נוסח חדש המאחד את החוקים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טרם ראה את החוק החדש, ויקבל החלטה רשמית רק לאחר בחינה מעמיקה.

 

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, נועד עם ח"כ קירשנבאום ועם גורמים נוספים במטרה להסדיר נוסחה מוסכמת. על פי החוק החדש שגיבשו, העמותות יחולקו לקטגוריות שונות. לארגונים המוגדרים על פי הצעת החוק "קיצוניים" יהיה אסור לקבל תרומות מגורמי חוץ. עמותות אלו, לפי החוק, הן כאלו אשר שמו להן למטרה "להוקיע את ישראל בעולם ולהפוך את חייליה וקציניה לנרדפים". בנוסף, מאותן עמותות יישלל הפטור ממס הכנסה ויושת עליהן מס בגובה 45%.

 

הקטגוריה השנייה תכלול עמותות שאינן מזוהות פוליטית, ובין השאר מקבלות גם תרומות מישראל. לפי החוק החדש, אותם ארגונים יוכלו להמשיך לקבל תרומות מחו"ל. הקטגוריה השלישית נוגעת לעמותות שמאל אחרות, כגון בצלם, עליהם יוטל המס הגבוה, אך הן יוכלו לקבל הקלה בשימוע בפני וועדת הכספים של הכנסת.

 

חבר הכנסת כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) מתח ביקורת על המתווה החדש: "אני חושב שזה דבר מסוכן שעמותות צריכות לעבור שימוע אצל גורם פוליטי פרמלנטרי מאחר ובאופן טבעי הכרעות מתקבלות על ידי הרוב הפוליטי המשתנה פעם בכמה שנים. יכול להיות שנכון לפקח על עמותות בעלות אופי מסוים, אבל רצוי שזה לא ייעשה על ידי גורמים פוליטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, עדיין לא החליט אם לתמוך בחוק החדש
צילום: אלכס קולומויסקי
המתווה החדש של השר ליברמן - שימוע
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ שאמה, צעד "מסוכן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים