שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חמות או לא להיות: איך מסתדרים עם אמא שלו?

  מזל טוב, את אישה נשואה. הבעיה היא שגם אם בעלך יתנהג יפה, לא בטוח שצפויים לך חיים קלים כל כך, שכן החמות, אמו של בחיר ליבך, עלולה לעלות לך בכמה קמטים חדשים. איך מתמודדים? חכמים אמרו זה מכבר שידע זה כוח, ובדיוק לשם כך הכנו עבורך מדריך לסוגי חמות אפשריים. שתהיי מוכנה לכל צרה שלא תבוא

  סוף סוף מצאת את האיש שלך - הגבר שאיתו את רוצה לחיות את חייך באושר ובשלווה. את מביטה אל העתיד בסיפוק, ומצפה באחד הימים להרחיב את התא המשפחתי. אושר עילאי. אבל רגע, מי זאת האישה שנכנסת ויוצאת מהדלת? שיושבת אצלכם בבית על הספה במשך שעות? שלא מהססת לשאול אותך שאלות שאף אחד אחר לא מעז? יכול להיות שבלהט החתונה ותחת מקסם ירח הדבש שכחת שבסיפור הזה יש גם חמות?

   

  עוד סיפורי חמות בערוץ יחסים:

  קיצור תולדות החמות

  זוגיות במבחן: הבעיה היחידה היא אמא שלו

  חשבתי שכך נהוג לריב עם החותנת

  יש לכם סיפורי חמות משעשעים? ספרו לנו בפייסבוק

   

  כדי למנוע ממך תסכול ועצבים מיותרים דאגי להתכונן מבעוד מועד. הנה כמה סוגים מובילים של חמיות (חמות אחת, הרבה חמיות, שלא נדע) שכדאי כי תלמדי להכיר. ככל שתהיי מוכנה יותר ומודעת לחוויית החמות, כך אולי, תצליחי לרכך את המכה. על החמיות המלאכיות ויתרנו לעת עתה מחוסר עניין לציבור. מוכנה?

   

   

  המעריצה

  החמות המעריצה היא גם החמות בעלת הזיכרון הטוב ביותר מבין כל סוגי החמיות. היא למשל, זוכרת אילו ציונים קיבל הבן שלה בשנה הראשונה שלו ללימודים, מה היו שמות המורים ומי היה התלמיד הפחות מבריק בכיתה שאילולי הוא - הבן שלה היה יכול להגיע להישגים טובים יותר. לא שהיא לא מרוצה מהמקום שאליו הבן שלה הגיע. היא דווקא מאוד מרוצה. היא רק לא מרוצה מזה שאת לא מעריכה מספיק את היהלום הנוצץ שגר איתך בבית.

   

  מה, את באמת לא מתפעלת מזה שבעלך היה אלוף התיכון בריצה ל-400 מטרים? את באמת לא רואה כמה הוא יפה כשהוא לובש חולצה לבנה מחויטת? ולמה את לא מחמיאה לו על השיער המלא, הבורק? את צריכה שהיא תזכיר לך כמה קרחים יש בגיל הזה?

   

  כשהיא באה אליכם הביתה היא הולכת קצת יותר בשקט מהחמיות האחרות. היא לא רוצה להפריע לאיש האחד והיחיד לקרוא או לכתוב או לעשות חביתה עם בצל. היא יודעת כמה הוא זקוק לשקט כדי לצמוח. כמה הוא יכול לעשות יותר כשנותנים לו את התנאים הטובים ביותר.

   

  כן, נכון. היא מסתכלת עלייך. כשאתן יושבות יחד בחדר היא מפנה מבטים מדי פעם. נכון, אלה לא מבטים של הערצה, כמו זאת שהיא רוחשת לילד שגידלה. אפילו די רחוק מהערצה. אלה יותר מבטים של פליאה: איך הילד שלה, הילד המושלם שלה, נחת בסופו של דבר בבית אחד איתך. זה לא שהיא מזלזלת בך חלילה, לא. היא דווקא תולה בך תקוות. את תהיי זאת שתזכי לשאת ברחמך את הילדים הגאונים של הבן שלה, ורק חכי ליום שהתינוק ייוולד. זאת הולכת להיות הערצה ממבט ראשון.

   

  דרך התמודדות: אל תנסי לשחק את המשחק שלה. אל תספרי לה כמה את מעריצה בעצמך את הבן שלה וכמה את חושבת שהוא מושלם. היא תמיד תמצא את אותו גרם של ספק בדברייך, שאחרי הכול המטרה שלה היא לא באמת לשבח את הילד שלה אלא את עצמה. היא היא האמא של הילד המושלם. ברגע שאת מסכימה איתה, אתן הופכות לנשים בדרגה שווה. תני לה להשוויץ בילד שלה, כלומר בעצמה, ונתקי את מחשבותייך ככל האפשר בזמן שהיא מתחילה להלל את האיש שאיתו התחתנת.

   

  לא ברור לי למה הוא התחתן דווקא איתך אבל מילא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא ברור לי למה הוא התחתן דווקא איתך אבל מילא(צילום: shutterstock)

   

  חוצת הגבולות

  דגם מעט מסוכן יותר מהקודם. הפעם לא מדובר רק באישה שמאוכזת ממך באופן תמידי, אלא בכזאת שכלל אינה רואה אותך. את לא יותר משכבת אוויר דקיקה, לא מורגשת, שאחרת איך את יכולה להסביר את העובדה שהחמות שלך עושה מה שהיא רוצה מתי שהיא רוצה, כאילו הבית שבו את ובעלך גרים שייך לה?

   

  חשוב לא להתבלבל עם סוג אחר של חמות, 'הרכושנית', שעליו לא נרחיב בינתיים, ואשר מסמן כל הזמן את כל מה שייך לו, כך שאם הדירה ניתנה לכם במתנה, ייתכן מאוד שתתקלי גם במין זה של חמות.

   

  החמות שחוצה גבולות מגיעה אליכם הביתה בשעות שנוח לה, פותחת את המקרר כדי לראות אם כבר עשית קניות או ששוב את מתעצלת, מעבירה את הערוץ בטלוויזיה לערוץ שנדמה לה שמתאים יותר לבן שלה או לנכדים (אם כבר הספקתם בינתיים), ולא מהססת להעיר, על הדרך, שחשוב לכבס כביסה עדינה או לתלות אותה כדי שתצא בלי קמטים.

   

  גם כאן חשוב שלא לבלבל את החמות חוצת הגבולות עם החמות הביקורתית שמעירה לשם ההנאה. החמות חוצת הגבולות עושה את זה כדי לגרום לך להרגיש שהטריטוריה כולה שייכת לה. יש בה משהו דורסני, אלים אפילו, וכל עוד לא מציירים את הגבולות בשבילה, ובאופן ברור, היא ממשיכה לעשות את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב: לבטל אותך.

   

  דרך התמודדות: גבולות, גבולות וגבולות. חשבי עליה כמו על ילד קטן. להיות סבתא זאת לפעמים משימה מלחיצה, למרות שהרוב לא יודו בכך, והחמות שלך מרגישה שהיא הולכת לאיבוד בין שלל המטלות החדשות שלה בתור סבתא. היא זקוקה לביטחון, לאדם חזק ומגונן. היי את האדם הזה וגלי לה מי שולט בבית, מה מותר לה לעשות ומה אסור. ככל שהגבולות יהיו ברורים יותר, כך תהפוך החמות ממפלצת פולשנית לסבתא חביבה במשרה מלאה.

   

  היה לי משעמם אז נכנסתי לשחק פרו אבולושן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  היה לי משעמם אז נכנסתי לשחק פרו אבולושן(צילום: shutterstock)

   

   

  המפנקת

  עם יד על הלב, את באמת חושבת שאת ראויה לו? איך את יכולה לחשוב ככה? הרי הגבר שלך קיבל הכול מאז שהוא בא לעולם. היו לו את המוצצים הכי חדשים, חיתולים חד פעמיים עוד לפני שהיו כאלה בכלל בארץ, הוא היה בכל החוגים שאפשר ללכת אליהם כולל חוג טיסנים, טס בקיצים לחו"ל, חזר משם עם מתנות בשווי של משכורת חודשית ובמשך כל השנים לא זכה לבקש ולו בקשה אחת שלא נענתה מיד על ידי אמא שלו. כסף, תשומת לב, סיוע במטלות שלאמא יש בהן ניסיון, עזרה בכל תחום אפשרי וכמובן מלים טובות. הרבה מלים טובות.

   

  שלא כמו החמות המעריצה, החמות המפנקת אינה מביטה בך בפליאה, אלא עסוקה כל הזמן בלשדר עלבון. היא נעלבת בשמו של התכשיט שלה - שאת לא רוחצת לו את הרגליים כשהוא בא הביתה. היא נעלבת בשבילו כשאת לא מגישה לו אוכל למיטה כשהחום שלו עולה מ-36.6 ל36.7, או כשאת לא שואלת אותו כל הזמן אם הוא בסדר וחושבת מה אפשר לעשות כדי שהחיים שלו יהיו טיפל'ה יותר מרופדים ממה שהם כבר מרופדים 20 או 30 שנה.

   

  אל תפלי למלכודת שנשים רבות נופלות אליה כשהן מנסות להראות לחמות איך הן יודעות לפנק טוב יותר. את לא יודעת לפנק טוב יותר. אי אפשר להתחרות בדגם הזה של החמות משום שמדובר במפעל פינוקים רב זרועות, שככל שתתאמצי לא תוכלי להשוות עצמך אליו. אני אומר: וותרי מראש. 

   

  דרך התמודדות: התחנפי לחמות בשם שלום הבית. אמרי לה שוב ושוב שלפינוקים שלה אין תחרות, וגרמי לה להרגיש טוב עם עצמה. בימים רעים שבהם היא מאשימה אותך שהילד שלה לא זוכה לפינוקים הראויים, הוציאי ממקום מסתור את המתנה האולטימטיבית שהכנת מבעוד מועד: סופשבוע לבעלך ולאמא שלו לבד אי שם בצפון. כי גם לך מגיע פינוק אחת לכמה זמן.

   

  החפרפרת

  אולי החלקלה והמסוכנת מבין החמיות. החפרפרת זאת החמות שרוחשת כל הזמן ברקע: היא בודקת אותך, שואלת אותך שאלות, מביטה בך בעין צרה ולפעמים אפילו כותבת לעצמה רשימות. החפרפרת לא יכולה לנוח בזמן שדברים קורים, והדברים שקורים קשורים תמיד בך. כל מצב רוח שלך, כל התנהגות וכל שינוי התנהגות נרשמים אצלה במוח מיד.

   

  היא מחפשת אותך. כשהיא מוצאת סוף סוף את הפגם (כי גם לך יש ימים פחות טובים, מה לעשות), היא לא מפסיקה לכרכר סביב העניין. היא מדברת על זה עם הבן שלה כשאת לא נמצאת. היא אומרת לו בדיוק מה מפריע לה בך, ומה הוא צריך לעשות כדי שהדבר ישתנה. היא לעולם לא מיישרת איתך קו וקוראת לך לשיחה.

   

  כשזה את והיא בלבד - כל מה שתקבלי ממנה זה את מנת החיוכים הקבועה, אבל ברגע שתצאי מהבית והיא תישאר לבד עם הבן, או מאוחר יותר, בטלפון עם החברות שלה, עם החברות של החברות שלה, עם כל ענפי המשפחה הכי רחוקים שלכם, היא כבר תדאג לחלוק את הסודות הכי חשוכים שלך. שום פרט אינטימי ומביך מחייך לא יחמוק מאוזניהם של עשרות השומעים. היא חמות סבלנית והיא יכולה בכל פעם להתחיל ולספר עלייך סיפורים לא מחמיאים בדיוק ובפרטנות של מספר סיפורים מיומן.

   

  כיאה לחפרפרת גם אם את צחה כשלג, האישה המושלמת, נאמנה, חרוצה, אמהית ונערצת, היי בטוחה שהרגע יגיע. הרפש יוטל. זאת רק שאלה של זמן. החמות שלך היא הפצצה הכי מתקתקת שאי פעם תתקלי בה בחיי הנישואים שלך.

   

  דגם משוכלל יותר: החמות החפרפרת בעלת חשבון הפייסבוק.

   

  דרך התמודדות: אל תנסי להידבר איתה, שכן עד מהרה תגלי ששיחותיכן המשותפות מוצאות מהקשרן והופכות לקומוניקטים ארסיים שמשוכפלים ומועברים הלאה בתפוצת נאט"ו לכל העולם. היי רעה. סמני לה שאת מודעת לפעילות החתרנית שלה, ושכל פרט מידע שהיא מוציאה ממך יחזור אליה יום אחד כבומרנג. זהו אויב קשוח ומתוחכם וסביר להניח שבמלחמה איתו יהיו לך הישגים לצד מפלות.

   

  לעולם אל תתייאשי ואל תראי סימני שבירה שכן אלה יהפכו לכותרות במהדורת החדשות הבאה. הימנעי מכתיבת יומן אישי והקפידי לרוקן את תיבות הדואר, בחוץ ועל המחשב שלכם, מוקדם ככל האפשר. לא תוכלי להחליף את החמות הזאת אבל את בהחלט יכולה לשאוף לצמצום נזקים.

   

  לא אוהבת את הכלה הזאת. לא אוהבת אותה בכלל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא אוהבת את הכלה הזאת. לא אוהבת אותה בכלל(צילום: shutterstock)

   

  הנדבקת

  האחרונה במצעד המכשפות היא החמות הנדבקת, וכשמה כן היא - כל דבר שקורה בינך ובין בעלך קורה בעצם בינך, בין בעלך ובינה. היא תמיד שם, גם כשהיא ישנה בשלווה בביתה שפעם היה רחוק מזה שלכם, עד לאותו היום שבו היא החליטה לעזוב הכול ולבוא לגור בדירה שממול.

   

  זאת החמות הקלה ביותר לאיכון מבין כל החמיות, ולו מפני שהיא תמיד נמצאת בנקודה שבה את נמצאת. החמות הזאת היא סוג של מכשיר GPS שמודיע לך בכל רגע ובכל שעה איפה את עומדת.

   

  היא שוטפת לכם את הכלים, מסדרת את הבית, אם כבר הספקתם להביא ילד לעולם - היא מסדרת את הצעצועים שלו חזרה במקום, הולכת אתכם לרופא, אוכלת אתכם את ארוחת ערב שבת, וגם את ארוחת יום חמישי או יום שלישי ושני, שומעת את המוזיקה שלכם ואם לא שמת לזה סוף עדיין, קרוב לוודאי שהיא כבר רואה אתכם קומדיות רומנטיות שהורדתם במחשב.

   

   

  כל חוויית הזוגיות שלכם עוברת דרך העיניים והנוכחות הקבועה שלה. היא ההוכחה שיש דברים חזקים יותר מדבק אפוקסי סופר פורטה, ושהמשפט "את מתחתנת עם משפחה לא עם בעל", נכון ומדויק לא פחות מתורת היחסות.

   

  דרך התמודדות: למדי לנעול את הבית. אבדי מפעם לפעם את המפתחות בזמן שאת בתוך הבית ודאגי שהחלונות יהיו מסורגים. הזמיני חופשות זוגיות בצימרים שבהם יש מאבטח בכניסה, ולעולם אל תספרי לה על עוגה שהכנת, שכמה חבל שאין מי שיאכל, או על בגד שלך שאת חושבת לזרוק כי אין מי שילבש. חיי חיים עלומים בהם אין תאריכים ואין מקומות או אירועים שאפשר להצטרף אליהם ממש ברגע האחרון.

   

  בהצלחה!

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  את לא מתייחסת יפה לתכשיט שלי! המפנקת בפעולה
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים