שתף קטע נבחר

רוסיה: הליך הסנקציות נגד איראן באו"ם - מוצה

בעוד המערב מנסה להגביר את הלחץ על איראן, מבהיר שגריר רוסיה באו"ם שארצו מעדיפה את דרך המשא-ומתן. הוא התייחס לתקיפה אפשרית על מתקני הגרעין ואמר: "כל האיומים והרמיזות לפעולה צבאית נגד איראן לא עוזרים כלל וכלל"

המכשול להחרפת הצעדים נגד איראן - לא מוסר: רוסיה מאמינה כי אין מקום להטלת עוד סנקציות נגד איראן, על-ידי מועצת הביטחון של האו"ם. כך אמר הערב (יום ו') שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'ורקין.

 

השגריר הרוסי אמר לכתבים בניו-יורק: "אנחנו מאמינים כי מסלול הסנקציות במועמת הביטחון מיצה את עצמו. אנחנו ממשיכים להאמין כי להמשיך את המשא-ומתן עם איראן".

 

איראן בסערה דיפלומטית - הכותרות האחרונות:

  

בלילה אישר הסנאט בארצות הברית פה אחד הטלת סנקציות חריפות על הבנק המרכזי של איראן, נוכח החשד כי היא מפתחת נשק גרעיני. המחוקקים ציינו כי החשש עולה בחשיבותו על האפשרות כי הצעדים נגד הבנק המרכזי יגרמו לעליית מחירי הנפט. הסנקציות עוד צפויות לעמוד להצבעה בבית הנבחרים. אם יאושרו, הן ימנעו מבנקים מרכזיים זרים המנהלים קשרים עם הבנק באיראן, לבצע עסקאות הקשורות לנפט בתחומי ארצות הברית.

 


 

במקביל, שרי האיחוד האירופי לא הגיעו ביום חמישי להסכמה על הטלת איסור קניית נפט מאיראן. אולי עליית המדרגה המשמעותית ביותר שיכולה להיות נגד הרפובליקה האיסלאמית בניסיון להניאה מפיתוח תוכנית הגרעין שלה. עם זאת, הם כן סיכמו על הכנסת 180 אישים וגופים איראנים לרשימת העיצומים האירופית.

 

"הדו"ח - תרגיל יחסי ציבור"

מנגד, רוסיה תמכה באי רצון בארבעה סבבים של סנקציות נגד איראן שאושרו במועצת הביטחון של האו"ם, לא לפני שפעלה רבות בשיתוף סין לריכוך

 הצעדים בטרם עלו להצבעה. אמירתו של צ'ורקין עשויה להעיד כי סבלנותה של רוסיה להרחבת צעדי הענישה של האו"ם כבר פקעה.

 

צ'ורקין חזר על עמדתה של מוסקבה, לפיה הדו"ח האחרון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ערער את המשא ומתן בין טהרן לבין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וכן גרמניה. איראן, מצדה, דחתה את האשמות המערב כי היא מפתחת נשק גרעיני במסווה של מטרות אזרחיות.

 

"אנו מקווים כי המאמצים לא סטו לחלוטין מהמסלול, אלא רק הופרעו על-ידי ההתפתחויות האחרונות, כשסבא"א שלפה את הדו"ח שנופח יותר כתרגיל יחסי ציבור מאשר דו"ח רציני בנושא הגרעין", אמר צ'ורקין והוסיף כי המסמך "מכיל מעט מאוד מידע".

 

השגריר מתח גם ביקורת על הלחץ של המערב ושל מדינות ערב לבודד את סוריה. לדבריו, האיומים הן נגד סוריה והן נגד איראן מסלימים בקצב שאינו מעורר תקווה. "תרחיש העימות הולך ומתממש

 לא רק ביחס סוריה, אלא גם בכל הקשור לאיראן", אמר, "כל האיומים והרמיזות לפעולה צבאית נגד איראן לא עוזרים כלל וכלל".

 

במקביל, התגאתה איראן כי עצרת האו"ם קיבלה ביום חמישי החלטה הקוראת לפרק את הנשק להשמדה המונית. 118 מדינות תמכו בהחלטה ושתיים בלבד התנגדו - ארצות-הברית וישראל. מדינות מערב אירופה נמנעו בהצבעה. בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א דיווחה כי מדובר בהישג של טהרן. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ הרוסי לברוב עם אחמדינג'אד. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים