שתף קטע נבחר

צילום: AFP, AP , רויטרס

בחירות במצרים: "60% למפלגות האיסלאמיות"

יו"ר ועדת הבחירות התחיל להקריא את התוצאות אך התייאש באמצע: "נגמר לי הכוח". לפי דיווח לא רשמי "האחים המוסלמים" ומפלגות איסלאמיות קיצוניות גרפו כמעט שני שלישים מהקולות. ומה עם הגוש הליברלי? רק 15 אחוזי תמיכה

התוצאות הרשמיות טרם פורסמו במלואם, אך התקשורת כבר מסמנת את המנצחים הגדולים בסבב הבחירות הראשון: האיסלאם הקיצוני. העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" דיווח הלילה (שבת) כי "האחים המוסלמים" ומפלגות איסלאמיסטיות זכו בכמעט שני שלישים מהקולות בבחירות שנערכו השבוע לבית התחתון של הפרלמנט המצרי.

 

הבחירות במצרים - כתבות אחרונות

האחים המוסלמים גאים: "בישראל לא הצביעו לנו"

"רוב למפלגות האיסלאמיות בבחירות במצרים"

גורם באחים המוסלמים: מובילים עם 40% מהקולות

 

לפי הפרסום, "האחים המוסלמים" גרפו כ-40% מהקולות בסבב הראשון, מתוך שלושה, בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט המצרי. מפלגת "א-נור" המזוהה עם האיסלאם הרדיקלי זכתה בכ-20%, "הגוש המצרי" הליברלי השיג כ- 15%, "אל-ווסט" (המורכבת מפורשי "האחים המוסלמים") קיבלה כ- 6%, "אל-וופד" השמאלית כ-5% ומפלגת "אל-עדל" כאחוז.

 

מצביעה בקלפי בקהיר, בקרוב "קוד לבוש" מוסלמי? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצביעה בקלפי בקהיר, בקרוב "קוד לבוש" מוסלמי?(צילום: רויטרס)

 

אחרי עיכובים של כמה ימים, היו אמורים אתמול להכריז על הזוכים בבחירות. אולם ה"מבחן הדמוקרטי" הראשון מאז הפלת מובארק אינו עובר בצורה חלקה. יו"ר ועדת הבחירות העליונה, עבד אל-מועיז אבראהים, הקריא רק חלק משמות המועמדים שניצחו בבחירות אזוריות, אך לא פירט על הנתונים הכלליים.

 

אבראהים ציין כי 62% מבעלי זכות הבחירה הצביעו בסיבוב הראשון - שיעור ההשתתפות הגבוה ביותר בתולדות המדינה. הוא אמר שתנאי ספירת הקולות היו קשים, כיוון שנערכו במקום לא מואר שבו "לכל אחד היה בלתי אפשרי להשלים את העבודה". לאחר שהחל להקריא את התוצאות הדרמטיות במסיבת העיתונאים הלילית, לפתע הפסיק בטענה ש"נגמר לו הכוח". התוצאות המלאות, המפורטות בצורה מורכבת בכמה דפים, הועברו לעיתונאים. 

 

לפני פרסום התוצאות הרשמיות, הודיעו כמה חברים במפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים כי הם יפעלו להכנסת "קוד לבוש" מוסלמי.

הליך הבחירות במצרים השבוע התחיל בשקט יחסי, אך בתום היום השני להצבעה פרצו מהומות ליד כיכר תחריר בקהיר, בהן נפגעו כ-80 בני-אדם.

 

ההליכה לקלפיות הוגדרה על ידי הגנרל איסמעיל עות'מאן, חבר המועצה הצבאית השולטת במדינה, כשוות ערך לרגע שנתפש בקהיר כאחד הגדולים בתולדות צבא מצרים - הקרב מול כוחות צה"ל בתעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. "הכוחות החמושים הצליחו בבחירות האלה כמו שהם הצליחו בחציית התעלה ב-1973", אמר אחרי השלמת הבחירות. הסבבים הבאים של הבחירות צפויים להתקיים בחודשים ינואר ומרס.

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספירת הקלפיות השבוע
צילום: AP
ממתינים בתור לקלפי, מעל 60% הצבעה
צילום: AFP
מומלצים