שתף קטע נבחר

י-ם: תוכנית מתאר חדשה מוחקת הישגים ירוקים

בשנת 2007 חגגו פעילי הסביבה ניצחון כשהביאו לביטול תוכנית ספדיה, אשר כללה, בין היתר, בנייה של אלפי יחידות דיור על רכס לבן. 4 שנים לאחר מכן עתיד משרד הפנים לאשר תוכנית מתאר חדשה לבירה, אשר כוללת בנייה באותו אזור ממש. הירוקים זועמים: המהלך עומד בסתירה קשה להחלטות קודמות

"הצגת עובדות שגויה ולא מדוייקת בתכנית המתאר החדשה של ירושלים, תקים לתחיה את "תכנית ספדיה שבוטלה מזמן". כך כתבו הבוקר (א') סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי ורכזת "קואליציית ירושלים בת קיימא", פזית שביד, לחברי ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע) במשרד הפנים, שעתידים להצביע השבוע (ג') על אישור תכנית המתאר החדשה לעיר.

 

עוד בערוץ כלכלה ירוקה :

 

"תכנית ספדיה" בוטלה בשנת 2007, הודות למאבק עיקש של גופים ירוקים. עם זאת, בתכנית המתאר שעתידה לעלות לאישור השבוע, מופיע סעיף שמשנה את ייעוד הקרקע של אזור "רכס לבן", שנכלל במקור בתכנית ספדיה, משטח ירוק לקרקע לבנייה. אם תאושר התוכנית בוועדה, אפשר יהיה לבנות שטחי מסחר ומגורים באזור מערב העיר, ממש כפי שתוכנן בתכנית ספדיה.

 

לטענת הארגונים הירוקים, מינהל התכנון במשרד הפנים רוצה להחזיר את התוכנית, למרות שבדיוני הוועדה הקודמים נדחתה הצעות המינהל לבנות באזור. הסעיף הבעייתי התקבל גם בניגוד לדעת החוקרת המיוחדת שמינה משרד הפנים לבחינת תוכנית המתאר המחוזית, עו"ד תלמה דוכן, שקבעה שאין לאפשר בניה ברכס לבן מפני שיש לירושלים די קרקעות לבנייה.

 

"לקראת הדיון בתמ"מ 1/30 במועצה הקרובה, אנו מבקשים להפנות את תשומת לבכם למהלך בלתי תקין שנועד להחיות מחדש את תכנית ספדיה", כותבים פפאי ושביד. "התכנית "נדחתה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה רק לפני ארבע שנים, ברוב גורף. המהלך עומד בסתירה קשה להחלטות אסטרטגיות ופרטניות קודמות של המועצה הארצית והוולנת"ע, שקבעו שעד לשנת היעד של התכנית לפחות יש לממש עתודות בינוי קיימות בתוככי ירושלים ולחזק את העיר".

 

הרי ירושלים. כאן רוצים לבנות (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע) (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
הרי ירושלים. כאן רוצים לבנות(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

 

ניצחון גדול של ארגוני הסביבה

תוכנית ספדיה, שנקראה על שם מתכננה האדריכל משה ספדיה, הציעה להקים אלפי יחידות דיור במערב ירושלים, על רכס לבן והר חרט, כאזור הפיתוח העיקרי של ירושלים בעשורים הקרובים. המאבק נגד התוכנית, על ידי קואליציה של ארגונים ירוקים, נמשך כמה שנים וביטולה בשנת 2007 נחשב לאחד הניצחונות הגדולים של הארגונים הסביבתים בישראל. 

  

תומכי התוכנית טענו, שמיעוט הקרקעות הפנויות לבנייה מחייב את התפשטות העיר מערבה. לעומתם גרסו המתנגדים, ביניהם גם ראש העירייה דאז אורי לופוליאנסקי, כי היא תפגע בחי ובצומח ותחליף את מרכז העיר, המתרוקן מעסקים. דו"ח של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הכריע את הכף לטובת ביטולה, כשקבע שבירושלים יש די והותר קרקע פנויה לבנייה.

 

ואכן, בהחלטה חסרת תקדים החליטה בפברואר 2007 הוועדה הארצית לתכנון ובנייה החליטה אחר הצהריים לדחות את התוכנית ברוב קולות. ראש עיריית ירושלים דאז לופוליאנסקי בירך על החלטת הוועדה הארצית. "עיריית ירושלים שמחה על כך שחברי הוועדה הגיעו למסקנה שיש לשים את הדגש על קידום תוכניות בנייה זמינות בתוך העיר".

  

"ביטול תכנית ספדי כבר מחייה את העיר" מציינים פפאי ושביד במכתבם, "אסור להרוס זאת". עוד מציינים הארגונים, כי "בשנה האחרונה נערך מחקר מקיף אשר מעדכן את עתודות הקרקע נכון ל-2011. ממצאיו אשר יפורסמו בזמן הקרוב מלמדים באופן חד וברור כי אין צורך במתחם רכס לבן עד לשנת היעד של התכנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרי ירושלים
צילום: יוסי קמחי, החברה להגנת הטבע
מומלצים