שתף קטע נבחר

טהרן: יירטנו מל"ט אמריקני, אולי נגיב מעבר לגבול

צבא איראן טען כי חמקן ריגול אמריקני מסוג RQ-170 הופל במזרח המדינה, ואיים: "התגובה לחדירה של ארה"ב למרחב האווירי שלנו לא תהיה מוגבלת עוד רק לגבולותינו". מדובר במטוס המשמש למעקב בשטחי אויב, אך אינו מיועד לשאת נשק

בשעה שמתקנים מתפוצצים, מדענים מחוסלים, ובעולם כולו מדברים על כך שתוכנית הגרעין של איראן נמצאת על הכוונת של המערב, טענה היום (א') התקשורת הממלכתית בטהרן שצבא איראן הפיל מטוס ריגול אמריקני ללא טייס, שחג בשמי מזרח המדינה. בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס" דווח כי מדובר במטוס ריגול.

 

"צבא איראן הפיל מטוס אמריקני ללא טייס מסוג RQ-170 במזרח המדינה", דווח ברשת "אל-אלאם" האיראנית, שמשדרת בשפה הערבית. הדיווח הסתמך על מקור ששמו לא נמסר. זמן קצר אחרי הדיווח על הפלת המל"ט, דיווחה "פארס", המקורבת למשמרות המהפכה, כי איראן מודיעה שהתגובה לחדירה האמריקנית למרחב האווירי שלה, תינתן "לא תהיה מוגבלת עוד רק לגבולותיה". יצוין כי לצבא האמריקני יש בסיסים וכלי שיט באזור המפרץ הפרסי.

 

דגם המל"ט שאיראן טוענת שהפילה, RQ-170 (צילום הדמיה: Truthdowser CC) (צילום הדמיה: Truthdowser CC)
דגם המל"ט שאיראן טוענת שהפילה, RQ-170(צילום הדמיה: Truthdowser CC)

 

לפי הדיווח ברשת הטלוויזיה האיראנית באנגלית, Press-TV, המטוס האמריקני הופל תוך גרימת "נזק מינימלי", וגורמים

איראנים רשמיים תפסו אותו. לא נמסר מתי הופל המטוס. מטוסי חמקן מסוג RQ-170 משמשים בדרך כלל לסיור בשטח האויב, אולם הם אינם מיועדים לשאת נשק.

 

בינואר השנה כבר טענה איראן כי הפילה שני מטוסים אמריקניים ללא טייס שחדרו למרחב האווירי שלה. משמרות המהפכה מסרו אז כי מדובר במל"טים "מהמתקדמים ביותר שברשות חיל הים האמריקני, עם יכולות תעופה גבוהות", אך לא פירטו. ארה"ב מסרה אז כי לא ידוע לה על מל"טים שלה שנעלמו.

 

במערב דיווחו: צילומי אוויר הוכיחו שמתקנים ניזוקו

ההתפארות האיראנית בהפלת המטוס באה אחרי שני פיצוצים מסתוריים שאירעו בשלושת השבועות האחרונים לפי דיווחים במתקנים אסטרטגיים איראניים. לפני שלושה שבועות אירע פיצוץ בבסיס של משמרות המהפכה בפרברי טהרן, ובו נהרגו

17 בני אדם, בהם בכירים במשמרות המהפכה. לפי דיווחים, בבסיס אוחסנו טילי "שיהאב" שיכולים לשמש את איראן מול ישראל, ובעולם היו שדיווחו כי המוסד הוא שעומד מאחורי הפיצוץ.

 

בסיס הטילים בפרברי טהרן אחרי הפיצוץ. עוקבים מלמעלה ()
בסיס הטילים בפרברי טהרן אחרי הפיצוץ. עוקבים מלמעלה

 

בשבוע שעבר דווח על פיצוץ בעיר איספהאן, שבה יש לאיראן מתקן להמרת אורניום - יעד חשוב בתוכנית הגרעין של טהרן. בתחילה דווח כי הפיצוץ אירע בתחנת דלק ובסמוך לאקדמיה צבאית, אך בהמשך הכחישה איראן כי בכלל היה פיצוץ כזה. העיתון הבריטי "לונדון טיימס" דיווח כי פיצוץ אכן היה, וכי הוא גרם נזק כבד למתקן המרת האורניום באיספהאן, והגביר עוד יותר את חרושת השמועות סביב ההתרחשויות.

 

לא ברור מי באמת עמד - אם בכלל - מאחורי הפיצוצים האחרונים באיראן, אולם ישראל הרשמית כמעט התעלמה מהם. רק שר הביטחון, אהוד ברק, התבטא לגבי שני הפיצוצים ואמר על שני המקרים: "כן ירבו". מה שכן עושים במערב מבלי

להסתיר, הוא לקדם סנקציות נוקשות יותר על טהרן, ולאחרונה מדברים שם על סנקציות "משתקות" - כאלה שיפגעו גם בייצוא הנפט של איראן, ענף קריטי לארצו של מחמוד אחמדינג'אד.

 

הבוקר איימה איראן כי אם המערב יחסום את יכולתה לייצא נפט, המחיר העולמי לחבית יעמוד על פי שניים ממחירו כיום. "ברגע שנושא זה יעלה ברצינות, מחיר הנפט יזנק ליותר מ-250 דולר לחבית", אמר דובר משרד החוץ בטהרן, ראמין מהמנפרסט, ליומון הרפורמיסטי "שארק".

 

איראן הודיעה לפני שלוש שנים כי ייצרה כלי טיס בלתי מאויש שיכול לטוס למרחק של יותר מ-1,000 קילומטרים, רחוק מספיק כדי להגיע לישראל. נשיא איראן אחמדינג'אד חשף באוגוסט אשתקד את כלי הטיס המפציץ הראשון מתוצרת איראן, וכינה אותו "שגריר המוות" מבחינת אויבי איראן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתקן להמרת אורניום באיספהאן
צילום: EPA
מומלצים