שתף קטע נבחר

מסתמן: ההסכם עם הרופאים ייבחן אחרי 3 שנים

המו"מ עם הרופאים נכנס היום להילוך גבוה: מרתון שיחות בין הצדדים אמור להביא לכך שההסכם שנחתם לתשע שנים ייבחן כבר ב-2015. גורם המעורב במו"מ: "היומיים הבאים יהיו גורליים"

"היומיים הבאים יהיו גורליים להידברות. את הנושאים הקשים השארנו לסוף", כך אמר אמש (יום א') ל-ynet גורם המצוי במו"מ המתנהל בעשרת הימים האחרונים בין הרופאים המתמחים, ראשי ההסתדרות הרפואית (הר"י) ונציגי משרד האוצר, בניסיון לפתור את המשבר המעיב על מערכת הבריאות.

 

 רפואה במשבר - עוד כותרות ב-ynet:

ביניש נזפה - והאוצר קיבל המתווכים שהציעה

מסתמן: ההסכם עם הרופאים ייפתח אחרי 3 שנים

המתמחים לשטייניץ: הכוחניות תוביל לסילוקך

 

אותו גורם מתייחס לשיחות שיתקיימו היום על "נקודת הבחינה" של ההסכם מול הרופאים. נקודת יציאה זו היא למעשה הפתרון היצירתי אותו מנסים לקדם המתווכים - השופט בדימוס יצחק זמיר ופרופ' מוטי מירוני - לשאלת משך ההסכם. הרופאים איימו בהתפטרות אם לא ייפתח ההסכם הקיבוצי שנחתם באוגוסט לתשע שנים.

 

ממתווה ההידברות בין הצדדים עולה כי בעוד שלוש שנים ייבחן ההסכם שוב, ואם לא יהיו הסכמות - תיפתח בוררות. "צריך להחליט אם היא הבוררות תוכל לפתוח את ההסכם או לא", אמר גורם אחר מתוך ההידברות.

 

 

התעקשו על פתיחת ההסכם. הרופאים המתמחים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התעקשו על פתיחת ההסכם. הרופאים המתמחים(צילום: מוטי קמחי)

 

עוד מחלוקת שהובאה לדיון, אך טרם נפתרה, היא סוגיית המענק למתמחים. נכון לעכשיו מדובר על מענק שיינתן לאחר שלב א' של ההתמחות, ומענק נוסף לאחר שלב ב'. סכומי המענקים ומועדם טרם סוכמו, משום שמימון אותו שיפור בתנאים מגיע ברובו מתקציב חיצוני של 150 מיליון שקל, שסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הציע למתמחים עבור מודל העסקה מלאה ("פול-טיימר"). הסכמה על המענקים תחייב את הרופאים להישאר למשך תקופה מסוימת במערכת הבריאות הציבורית.

 

הסכמה במספר נושאים

רעיונות גישור אחרים של המתווכים עדיין נידונים בין הצדדים, אך עם זאת ישנם מספר נושאים עליהם הגיעו הצדדים להסכמה: למתמחים יינתן יום מנוחה שבועי לאחר תורנות סוף שבוע,

בנוסף ליום המנוחה שכבר קיים לאחר כל תורנות. בנוסף לכך סוכם על ארגון הסעות בסופי השבוע, וקנס יוטל על בית חולים שיעסיק ממתמחה מעל שש תורנויות בחודש.

 

עוד סוכם על תשלום על עבודה בימי שישי, החל מיום השישי ה-14 בשנה בו יעבדו המתמחים. כמו כן תשולם תמורה כספית שונה על תורנויות שמתבצעות במחלקה שכוללות גם אחריות על המיון מתורנות רגילה.

 

טרם התקבלה הסכמה רשמית על הפרטים הללו, משום שסכומי השכר שישתנו תלויים אחד בשני: במידה שמענק אחד יגדל - אחר ירד. בנוסף לכך, המתמחים ונציגיהם מתכוונים להכריע על הסוגיות בהצבעה דמוקרטית בהשתתפות הרופאים בבתי החולים.

 

המתווך מוטי מירוני: "גם היום חלה התקרבות מסוימת בעמדות הצדדים, אבל על נקודות אחרות עוד יש מחלוקת. נקיים מרתון שיחות מהבוקר אל תוך הלילה בתקווה להמשיך במומנטום החיובי. אם יהיה צורך בכך, הצדדים יבחרו להמשיך בשיחות ויעדכנו את בית המשפט העליון ביום שלישי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחמים על העתיד. מפגינים באיכילוב
צילום: ירון ברנר
מומלצים