שתף קטע נבחר

OECD: הפערים בישראל - כמו באמריקה

תעודת עניות: דו"ח רשמי של ארגון המדינות המפותחות מכליל את ישראל בין ארבע המדינות עם פער השכר הגדול ביותר, לצד ארצות הברית, בריטניה ומקסיקו

הפער בין העשירים לעניים בישראל הוא מהגבוהים ביותר מבין המדינות החברות ב-OECD - כך עולה מדו"ח מיוחד שפרסם היום (ב') ארגון המדינות המפותחות. "המחקר מראה לנו את העמקת הפערים במדינות מסויימות", אמר מזכ"ל הארגון אנחל גוריה. 

 

 

מהדו"ח עולה כי הפער בישראל ובארה"ב בין ההכנסה הממוצעת של העשירון העליון לזו של התחתון עומד על 14, זאת בהשוואה לפער של פי 10 באנגליה ופי -6 בגרמניה ובדנמרק.

 

מחברי המחקר השתמשו ב"מדד ג'יני" העוקב אחר התחלקות ההכנסות במשק. אי השוויון בהתחלקות בהכנסות נמדד על פי ההכנסות נטו והכנסות ברוטו, כאשר ההבדלים הם בעיקר במסים ובתשלומים שגובה המדינה כדי לצמצם את אי השוויון בחברה.

   

ב-OECD הדגישו כי על מנת להוריד את הפער בהכנסות, על המדינות להגביר את התחרות בין החברות וליצור שוק עבודה נוח יותר. בין האמצעים שהוזכרו, קידום עובדים במשרה חלקית וגמישות בשעות העבודה.

 

מזה 20 שנה שישראל וארצות הברית נחשבות למדינות המערביות עם הפערים הגדולים ביותר, אבל מחקרים קודמים העמידו לרוב את ישראל במקום השני אחרי ארה"ב בהפרש ניכר, ואילו המחקר הנוכחי מצביע על מידת אי שוויון זה לשתי המדינות, כלומר החמרה בפערים.

 

לפני כשבוע פורסם סקר מקיף של הביטוח הלאומי, שבוצע בקרב כ-5,000 משפחות, לפיו כשליש מהישראלים ויתרו על צריכת מזון כדי לרכוש מוצרים ומצרכים אחרים. בנוסף, כמעט רבע מהנשאלים הודו כי עליהם להיעזר בחברים ובמשפחה כדי להשיג אוכל. בשנים האחרונות פחתו תשלומי ההעברה שמעניקה מדינת ישראל לאכולוסיה הנזקקת ולכן גדל אי השוויון.

 

תגובות 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', מסרה בתגובה לנתוני ה-OECD כי "הנתונים המתפרסמים הם בגדר חרפה ותעודת עניות לממשלה ולמדיניות כלכלית שגויה, לא מוסרית וכושלת. הסיבות לגידול באי השוויון הן צמצום השירותים החברתיים, ובהם קיטון מעורר דאגה בהוצאות הממשלה לחינוך ולבריאות, רפורמה במס שהגדילה את הפערים בין עניים לעשירים, הקטנת תשלומי ההעברה לאוכלוסיות חלשות, והגידול העצום בהעסקת עובדי קבלן".

 

לדברי יחימוביץ', "הציבור בישראל כבר מבין ברובו כי מדיניות כלכלית קפיטליסטית קיצונית מיטיבה אך ורק עם חלק זעום מהאוכלוסיה ופוגעת בקיום בכבוד ובזכויות החברתיות של כלל האזרחים".

 

ד"ר נחמן שי מסר בתגובה לנתונים כי: "חזונו של ראש הממשלה התגשם, אמריקה זה כאן. אלא שבמקום ליצור חברה דמוקרטית ליברלית פתוחה, סבלנית ורבת תרבויות, מעתיקה ישראל מארה"ב את הקפיטליזם החזירי, את הריכוזיות, את המשטר הכלכלי חסר הרחמים ואת הפערים הגדלים והולכים בין עשירים לעניים. מוטב שנהיה ישראל ולא אמריקה".

 

מארגון פתחון לב נמסר: "הגישה הקפיטליסטית עדיין מקננת, לצערנו, בלבם של חלק מקובעי המדיניות והכלכלנים, המאמינים שפערים בין עשירים לעניים הם כורח המציאות וחלק בלתי נפרד מהכלכלה המודרנית. אנו בפתחון לב מתמודדים עם הפערים החברתיים מדי יום, ומבינים שתמיד יהיה פער בין עשירים לעניים. אנו לא מבקשים להחזיר לא את הקומוניזם ולא את הסוציאליזם, אלא לנסות להחזיר את השפיות ולזעוק את מה שאנו זועקים כבר שנים רבות - המצב הזה לא יכול להימשך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקרר ריק
צילום: דורון גולן, ידיעות אחרונות
מומלצים