שתף קטע נבחר

הקלות במכס? לא לגאדג'טים

העלאת תקרת המכס ל-1,200 שקל ו-20 קילו לא תשנה הרבה במחירים של מוצרים שתקנו מחו"ל. הנה כל מה שלא יוזל בעקבות התיקון - וכמה דברים שכן

כל נערה עם חיבה לקניות יודעת שאם כתוב על חלון הראווה באותיות קידוש לבנה "SALE", זה לא בהכרח אומר שכעת מחירו של הבושם או הסקיני יהיה בהכרח זול יותר. אז לפני שאתם חוגגים את ההצעה להוריד את המכס על מוצרים מחו"ל, כדאי לקרוא את האותיות הקטנות. רוב מוצרי הטכנולוגיה לא יוזלו כלל. (לפרטים המלאים, ראו כאן). מה יוזל - ומה לא יוזל? אספנו בשבילכם רשימה מלאה.

 

לא יוזלו כלל

אייפון חדש

על טלפונים סלולריים אין מכס בישראל - ולכן המחיר שלהם ישאר אותו הדבר. (אבל אייפון בארה"ב עולה 600 דולר ובארץ 4,049 שקל, אתם אומרים. אתם צודקים בהחלט. יש לעיתים קרובות פערי מחיר עצומים בין ישראל וחו"ל, אבל הסיבות אינן מכס, אלא שורה של מיסים אחרים, כמו מס קנייה, מע"מ, עלות הייבוא - ולעיתים, לא תמיד, תאוות בצע מצד היצרנים).

 

 (צילום: אהוד קינן) (צילום: אהוד קינן)
(צילום: אהוד קינן)

 

טאבלט דנדש

גם על מחשבים, ניידים וכאלו שאינם ניידים, אין היום מכס. האם אייפד נחשב למחשב נייד? כן. יש לציין שהטבלה המשמשת את המכס מיושנת באופן משעשע מאוד: למשל, האם אייפד הוא מחשב נייד, מצלמה, מצלמה דיגיטלית, מצלמת וידאו או משדר ומקלט לחובב? כל אלו קטגוריות המופיעות בטבלה ההיא.

 

 

 

אוזניות יקרות

אין מכס גם על אוזניות - או במילותיהם של אנשי המכס, "מיקרופון וכנים בעבורם; רמקולים, אם מותקנים בתיבותיהם או לא; אוזניות ראש (HEADPHONES) ואוזניות (EARPHONES), אם משולבות עם מקרופון (כך במקור) או לו (כך במקור), ומערכות מורכבות מרמקול אחד או יותר ומיקרופון". כל אלו - אין עליהם מכס. על רמקולים - יש מכס.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

מחשבים מבריקים

כנ"ל. המס היחיד שתשלמו על מחשבים, אוזניות וכן הלאה הוא מע"מ בסך 16%. ועם זאת, ממילא רוב המחשבים עולים יותר מ-1,200 שקל.

 

 

נגן בלוריי חדש

אין מכס על נגני די.וי.די, בלו-ריי, וגם וידאו. לעומת זאת, מס הקנייה עליהם - 17.4% - גבוה מאוד.

 

 (צילום: ליאור קורן) (צילום: ליאור קורן)
(צילום: ליאור קורן)

 

מגברים (גם לבית וגם לרכב)

שוב, אין מכס - ועם זאת מס הקנייה בסך 17.4% הופך את הקנייה, לעיתים קרובות, ללא כדאית.

 

יוזלו

משחקי מחשב

זה הפריט היחיד ברשימה שמחירו יירד. משחק המחשב מודרן וורפר 3 עולה 52 דולר (193 שקל) באמזון והמכס עליו - 13.9% - בוטל. בארץ הוא עולה בערך 300 שקל (להשוואה).

  

רגע, זהו?

לא. יזכו להנחה משמעותית כל מיני דברים, כמו ציוד ספורט, בגדים ונעליים, חלקי חילוף לרכב, ריהוט, קוסמטיקה - אבל אף אחד מהדברים האלו הוא לא גדג'ט מבריק או ציוד מחשב מעניין. חובבי הנעליים, לעומת זאת, ודאי שמחים מאוד. 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה רותי יאללה שלה
צילום: מישל דור
מומלצים