שתף קטע נבחר

הפריימריז בליכוד הוקדמו: "צעד מסוכן של נתניהו"

בסביבתו של ראש הממשלה ממשיכים להכחיש כי גם הבחירות הכלליות יוקדמו, ובמפלגות הקואליציה סבורים כי המהלך עלול לפעול כבומרנג כלפי נתניהו. ואיך קדימה תושפע?

ראש הממשלה אישר אתמול (יום ב') את הקדמת הפריימריז, בקואליציה עוקבים בחשדנות אחר מניעיו. בנימין נתניהו הודיע רשמית כי הפריימריז בליכוד ייערכו כבר בחודש הבא, במפלגתו ובשותפותיה לקואליציה עדיין מתקשים להבין את משמעויות המהלך.

 

הקדימו את הבחירות המקדימות:

נתניהו מקדים פריימריז: לא הבטחתי שיריון לברק

 

נתניהו עם השרים מיכאל איתן וסילבן שלום, ארכיון (צילום: אלי אלרגט) (צילום: אלי אלרגט)
נתניהו עם השרים מיכאל איתן וסילבן שלום, ארכיון(צילום: אלי אלרגט)

 

כמה מן השרים העריכו כי הבחירות לראשות הליכוד הן רק שלב ראשון לקראת הקדמת הבחירות הכלליות, אולם בסביבתו של נתניהו טרחו להבהיר שוב ושוב כי ראש הממשלה דווקא מתכוון לשמור על הקואליציה, ולא לפרקה. "יכול להיות שנתניהו רוצה להיות מוכן לאפשרות שליברמן יפרוש", אמר בכיר בליכוד. "הוא לא רוצה להיות מופתע והחליט לקחת המושכות לידיים".

 

שר בכיר אחר דחה את הטענות על תרגיל מצידו של ראש הממשלה ואמר: "איזו סיבה יש לו ללכת לבחירות כעת? הקואליציה יציבה, ולממשלה הזו יש עוד שנתיים למשול. אתה יודע איך אתה נכנס לבחירות, אך אף אחד לא יודע איך יוצאים מהן. נתניהו רוצה לחזק את מעמדו, ולזכות במרחב תמרון נוסף".

 

"נתניהו רוצה להיות מוכן לפרישה של ליברמן" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"נתניהו רוצה להיות מוכן לפרישה של ליברמן"(צילום: גיל יוחנן)

 

במפלגות הקואליציה ניסו לאתר סימנים מעידים בדבריו של ראש הממשלה, והזהירו כי הקדמת הבחירות בליכוד עשויה לגרום ל"תנודות לא רצויות" בקרב השרים. "כשאנשים לא יודעים מה בדיוק קורה הם עשויים להתייחס לזה כאל חוסר יציבות ולהתנהג כאילו שלא הולכים לבחירות", ציין שר בכיר מאחת המפלגות החברות בממשלה. "בגלל חוסר הוודאות, כל אחד עשוי לחדד עמדות כלפי חוץ ולהתנהל כאילו הולכים לבחירות. לכן, הצעד של נתניהו יכול להיות צעד מסוכן שיוצא משליטה".

 

בתוך כך, בקדימה נערכים לאפשרות כי היו"ר ציפי לבני תחליט בכל זאת להקדים את הפריימריז לראשות התנועה. בשבוע שעבר הצליחה לבני לאשר הצעה הקובעת כי נושא הבחירות הפנימיות יידחה לפחות עד סוף המושב, אלא שעל רקע חוסר הוודאות בעקבות הודעת נתניהו, מתכוונים גם ח"כים המקורבים ללבני לדרוש ממנה לשקול את המהלך מחדש. "זה יכול להיות סולם לרדת מהעץ עליו טיפסה", אמר ח"כ בקדימה המקורב ללבני. "נמליץ לה להשתמש בהזדמנות הזו ולקבוע מועד לבחירות בזק תוך 45 יום, ולגמור עם זה. קדימה לא יכולה להישאר לא מוכנה".

 

בקדימה היו גם שהביעו חשש כי נתניהו יזם את המהלך במפלגתו, בין היתר כדי לדחוק את קדימה לפינה ולגרום ללבני להקדים את הבחירות. לדברי בכיר במפלגה הגדולה באופוזיציה, "לנתניהו אין מה להפסיד מהמהלך, ללבני יש. ייתכן שראש הממשלה החליט במהלך הזה לטלטל את קדימה ולקבוע בעצמו את לוחות הזמנים וגם את הדמות שתעמוד בראש קדימה".

 

היחסים בין נתניהו ללבני מתוחים מאוד, וההערכות הן שראש הממשלה מעדיף לעבוד מול מופז, ולא מול לבני - אולי גם לקראת אפשרות של ממשלה עתידית משותפת. מופז עצמו חזר ודרש אתמול להקדים את הפריימריז, והאשים את לבני כי היא נאחזת בקרנות המזבח בצורה פתטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, אתמול. יקדים את הבחירות?
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
לבני. "תוכל לרדת מהעץ"
צילום: גיל יוחנן
מופז. נתניהו מעדיף אותו
צילום: אלי אלגרט
מומלצים