שתף קטע נבחר

האופוזיציה הרוסית שבה להפגין; 3 מנהיגים נעצרו

פחות מפגינים יצאו לרחובות מוסקבה כדי להפגין נגד תוצאות הבחירות לפרלמנט, אך הדבר לא הפריע למשטרה למנוע מהם להתכנס ולעצור יותר מ-250 מהם, בהם 3 מנהיגי אופוזיציה. מארגן ההפגנה אמש ובלוגר מוכר נידונו ל-15 ימי מאסר

יומן השני של הפגנות האופוזיציה נגד תוצאות הבחירות לפרלמנט ברוסיה נתקלו הערב (יום ג') בתגובה משטרתית חריפה יותר, כמו גם בהתנגדות מצד תנועת הנוער של מפלגת השלטון. עדי ראייה סיפרו כי בהתעלם מהתרעת המשטרה, כ-500 מפגינים קראו "רוסיה ללא פוטין!" ו"חופש!".

 

מחאה פוליטית ברוסיה:

בשן ועין: פוטין שמר על רוב דחוק בפרלמנט

 

מפגינה נלקחת בידי שוטר למעצר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינה נלקחת בידי שוטר למעצר(צילום: רויטרס)
 

המשטרה הקשתה על המפגינים להתכנס יחדיו, ועד מהרה עימותים פרצו במקום. השוטרים עצרו יותר מ-250 בני אדם, בהם שלושה מנהיגי אופוזיציה – בוריס נמצוב, אדוארד לימונוב וסרגיי מיטרוחין – בעת שניסו להתכנס בכיכר הניצחון בעיר. אנשי האופוזיציה הצליחו לזמן קצר לחסום כבישים, אך פונו עד מהרה.

 

האופוזיציה יצאה לרחובות ערב שני. המשטרה לא אפשרה להתכנס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האופוזיציה יצאה לרחובות ערב שני. המשטרה לא אפשרה להתכנס(צילום: רויטרס)

 

"אנחנו רוצים בחירות הוגנות. תראה מה הם עשו למדינה שלנו, לרוסיה שלנו", אמר מפגין בשם אלכסיי, בעת שנלקח בידי השוטרים. "אנחנו משלמים לכם את המשכורת", צעק בעת שהוכנס לניידת.

 

להפגנה אתמול במוסקבה הגיעו כ-5,000 בני אדם, והיא המחאה הגדולה ביותר של האופוזיציה בעיר הבירה זה שנים. רבות מההפגנות לא מקבלות אישור או שהשוטרים מפזרים אותן במהירות בכל מקרה. אתמול נעצרו כ-300 בני אדם, בהם איליה יאשין, ממארגני המחאה, שנידון ל-15 יום בכלא. עונש מאסר דומה קיבל אלכסיי נבאלני, בלוגר מוכר המזוהה עם המתנגדים לקרמלין.

 

"אין בכוונתנו להפסיק את המאבק" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אין בכוונתנו להפסיק את המאבק"(צילום: רויטרס)

 

"אין ספק שזו החלטה פוליטית שמטרתה להפחיד אותי ואת עמיתיי", אמר יאשין, "אבל אין בכוונתנו להפסיק את המאבק". בתגובה אמר דובר מטעם פוטין: "יש לעצור בדרך הראויה את מעשיהם של אלה המארגנים הפגנות ללא אישור".ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, שצפוי להיות גם נשיאה הבא, אמר בפני אנשי מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת", כי בכוונתו לשנות את הרכב המפלגה לאחר הבחירות לנשיאות בעוד כשלושה חודשים.

 

גורמים שונים ברוסיה מדגישים כי מי שחושב שזהו תחילתו של "אביב רוסי" כנראה משלה את עצמו. מקסים מישנקו, בן 34, ביטא את הלך הרוח בקרב העם הרוסי ואמר בבירור שהוא אינו רוצה שארצו תלך בדרכן של סוריה ולוב. "אני לא רוצה גורל דומה לנו. לא יהיה אביב סלאבי כאן ברוסיה, אם זה תלוי בי", טען. דברים אלה לא הפריעו לסנאטור הרפובליקני, ג'ון מקיין, לכתוב ברשתות החברתיות "פנייה אישית" לפוטין: "ולאד היקר, האביב הערבי מגיע לשכונת מגוריך".

 

מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת", שמרה ביום ראשון על רוב המושבים בפרלמנט הרוסי, הדומה, אך שיעור התמיכה בה ירד באופן חד ומספר נציגיה ירד מ-315 ל-238 מתוך 450. המפלגה הקומוניסטית נהנתה מהגידול המשמעותי ביותר במספר המחוקקים שתשלח לדומה, אך המפלגות הליברליות כלל לא עברו את אחוז החסימה (7%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג אופוזיציה, מיטרוחין, מובל למעצר
צילום: רויטרס
עדיין שולטים ביד רמה, פוטין ומדבדב
צילום: AFP
יותר מ-250 איש נעצרו
צילום: רויטרס
מומלצים