שתף קטע נבחר

"הממשל מנסה לרכך העיצומים נגד איראן"

הסנאט אישר בשבוע שעבר פה אחד הטלת סנקציות נגד הבנק המרכזי האיראני, מה שעלול לפגוע בכל מוסד פיננסי בעולם שיבוא עמו במגע. שני יוזמי ההצעה מאשימים את הבית הלבן בלחץ על חבריהם המחוקקים לעדן את היוזמה

הממשל האמריקני מנסה לרכך את החלטת הסנאט בשבוע שעבר פה אחד להטיל עיצומים על הבנק המרכזי של איראן . כך האשים הערב (יום ג') הסנאטור הרפובליקני, מארק קירק, שחיבר את ההצעה יחד עם עמיתו הדמוקרטי, רוברט מננדז.

 

מאמץ הבלימה נגד הגרעין האיראני:

 

הדבר חושף הבדלי גישה לטיפול בבעיה האיראנית. הסנאט מוכן לקבל החלטה מיידית, גם במחיר של פגיעה כלכלית בארצות הברית ובאירופה בנימוק שיהיה זה זול יותר מטיפול באיראן גרעינית. לעומתו, הבית הלבן סבור שצריך לגשת לסנקציות על הבנק המרכזי האיראני בצורה הדרגתית - תחילה על ידי שכנוע והפעלת לחץ סמוי על מדינות מערביות להפסיק קשר פיננסי עם טהרן, בלי להכריז על כך בפומבי.

 

אסדת קידוח איראנית. הממשל חושש מעליית מחירי הנפט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אסדת קידוח איראנית. הממשל חושש מעליית מחירי הנפט(צילום: EPA)

 

ממשל אובמה נימק את עמדו בכך שיש להתחשב בהשלכות של העיצומים על היצע הנפט העולמי, ובייחוד למדינות השותפות למאמץ האמריקני נגד הרפובליקה האיסלאמית. החשש הוא שהסקנציות יעלו משמעותית את מחירו של הזהב השחור.

 

לפי הנוסח שקיבל הסנאט בתמיכת כל 100 חבריו ללא מתנגדים, כל בנק שימשיך לסחור עם הבנק האיראני לא יוכל לבוא במגע עם המערכת הפיננסית האמריקנית, מה שעלול לגרום לתגובות קשות מצד עשרות אם לא מאות גופים פיננסיים ברחבי העולם. עם זאת, ההצעה עדיין תלויה באישור בבית הנבחרים ובחתימתו של הנשיא אובמה לאחר מכן.

 

יוזם ההצעה, הסנאטור קירק, רפובליקני שכבש את כיסאו של אובמה במדינת אילינוי לאחר בחירתו לנשיא, מתעקש על קידום הסנקציות לאלתר. שותפו למהלך, הדמוקרטי רוברט מננדז מניו ג'רזי, חושב כמוהו שאי אפשר להמתין יותר.

 

קירק סיפר כי הממשל כתב לכמה מהסנאטורים והציע להם "מה שהם מכנים תיקונים טכניים" להצעה שהתקבלה. "אלה אינם תיקונים טכניים בכלל, ומטרתם היא לעקר את התיקון לחוק כולו", טען קירק. בהתאם, הוא ומננדז כתבו לחבריהם לסנאט בקריאה לדבוק בגרסה שזכתה לאמון הבית העליון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מנסה לרכך
צילום: MCT
הסנאט החליט פה אחד
צילום: AFP
מומלצים