שתף קטע נבחר

יוסר קמפיין חיש גד: "לועג לנוסעים באוטובוס"

ח"כ דב חנין ביקש ממפעל הפיס, שר התחבורה וראש עיריית ת"א להסיר את הקמפיין לחיש גד בו המלה אוטובוס הופכת לאוטו, שמשום שהוא מזהה בין תחבורה ציבורית לעוני. מפעל הפיס: יו"ר מפעל הפיס החליט להוריד את הקמפיין בגלל תלונות שהוא פוגע במאמצים להגן על הסביבה"

נוסע באוטובוס? אתה עני, האם זה המסר שמפעל הפיס החליט להעביר ליושבי תחנות האוטובוס, בקמפיין שהוצג בתחנות אוטובוס ורכבת ברחבי הארץ? בקמפיין מוצגת המלה "אוטובוס" כשהחצי השני שלה מחוק, כאילו גורד ככרטיס חיש גד, מה שמותיר את המשפט "אוטו".

 

 

ח"כ דב חנין שהבחין בקמפיין פנה לשר התחבורה, ח"כ ישראל כץ, לעוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס ולראש עיריית ת"א, רון חולדאי המכהן כראש האסיפה הכללית של החברה בדרישה להסיר את הקמפיין שהוא מכנה "מבזה". במפעל הפיס החליטו הבוקר להסיר את הקמפיין, אולם שם טוענים: "זה לא בגלל הפנייה של חנין".

חיש גד. יותר כיף אוטו (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
חיש גד. יותר כיף אוטו(צילום: דנה קופל)

    

"תחבורה ציבורית היא אבן יסוד של צדק חברתי"

במכתב כתב ח"כ חנין: "הקמפיין האמור ממשיך להנציח את התפיסה לפיה כל אדם צריך לשאוף לבעלות על רכב פרטי ולועג לאלה ש'עדיין' משתמשים בתחבורה ציבורית תוך שימור הזיהוי המיידי בין תחבורה ציבורית לעוני.

 

"בתקופה שבה עם ישראל יצא לרחובות בדרישה לצדק חברתי, הזלזול של מפעל הפיס בנוסעי התחבורה הציבורית והעידוד של שימוש ברכב פרטי צורמים, מאחר ותחבורה ציבורית יעילה היא אבן יסוד של צדק חברתי".

 

עוד הזכיר חנין למכותבים, כי באתר הפיס נכתב: "חושבים ירוק זו גישה מציאותית שכל אחד מאיתנו חייב להידרש לה, כדי להבטיח עתיד טוב יותר לילדיו". לאור זאת כתב: "תחבורה ציבורית היא חסכונית יותר, שוויונית יותר, סביבתית יותר וצודקת יותר, ולכן הייתי מצפה ממפעל הפיס שיעודד את השימוש בה".

 

לחולדאי כתב: "אני פונה אלייך כראש האסיפה הכללית של מפעל הפיס, ונוכח התבטאויות קודמות שלך לפיהן 'יש לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית בכניסה לתל אביב- יפו על חשבון הרכב הפרטי ובכך גם להקל על בעיות התחבורה המטרופולינית', בציפייה שתפעל על מנת להסיר את שלטי הפרסום שיוצאים נגד תחבורה ציבורית".

 

ירוקים? יו"ר מפעל הפיס נוסע ברכב פרטי

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "יו"ר מפעל הפיס החליט אתמול בלי שום קשר לפנייתו של חנין להוריד את הקמפיין לאחר שקיבל פניות בפייסבוק שלו מחברים ואנשים על כך שהוא פוגע להגן על הסביבה. חשב שיש טעם בדבריהם הוחלט להוריד את הקמפיין מפני מפעל הפיס עושה רבות למען איכות הסביבה".

 

יש לציין שיו"ר מפעל הפיס נוסע ברכב פרטי כמובן, ורוב מוחלט של נוסעי האוטובוסים לא נוסעים באוטובוס כדי "לשמור על הסביבה", אלא משום שאינם יכולים להרשות לעצמם רכב פרטי ותשלומים על דלק, או בשל בעיות חנייה. נוסעים רבים בתחבורה ציבורית הם קשישים, חיילים וחסרי רכב פרטי שברור לכל שאינם נוסעים באוטובוס בשל התחשבות בסביבה, אלא בשל חוסר ברירה.

 

מדב חנין נמסר בתגובה: "טוב שמפעל הפיס חזר בו. כגוף ציבורי, אנו מצפים ממפעל הפיס 'לא לנהל קמפיין החותר נגד צדק חברתי, המציג את תחבורה ציבורית כעונש לעניים. מפעל הפיס צריך להתגייס דווקא לתמוך בתחבורה הציבורית ולשנות אותה לטובה במקום לקדם ביזוי שלה ושל המשתמשים בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
קמפיין חיש גד מפעל הפיס
צילום: דנה קופל
הקמפיין יוסר כדי לא לעודד פגיעה בסביבה
צילום: דנה קופל
מומלצים