שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

שכטמן קיבל נובל: "לימד אותנו שיעור בענווה"

הפרופ' מהטכניון, שזכה בפרס נובל לכימיה על גילוי הקוואזי-גבישים, קד קידה למלך שבדיה, קיבל את מדליית הפרס היוקרתי בתבל, ושמע: "תגליתך הזכירה לנו כמה מעט אנו יודעים באמת, ולימדה אותנו שיעור קטן בענווה". רה"מ נתניהו התקשר לברכו

ש"י עגנון, מנחם בגין, שמעון פרס, יצחק רבין, דניאל כהנמן, אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר, ישראל אומן, עדה יונת - ומעכשיו גם דן שכטמן. הזוכה הישראלי העשירי בפרס נובל קיבל הערב (שבת) את מדליית הפרס היוקרתי בתבל מידי מלך שבדיה, קרל גוסטב ה-16. ynet העביר בשידור חי את הטקס שנערך בשטוקהולם.

 

פרס נובל לפרופ' דן שכטמן - כותרות אחרונות:

 

פרופ' דן שכטמן מקבל את הפרס ממלך שבדיה, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
פרופ' דן שכטמן מקבל את הפרס ממלך שבדיה, הערב(צילום: AP)

 

הטקס נפתח בשעה 17:30 בדיוק (שעון ישראל), לצלילי המנון המלוכה השבדי. לאחר מכן נכנסו חתני הפרס של השנה לאולם, וישבו במקומותיהם. יו"ר קרן נובל, מרקוס סטורץ', עלה לנאום ובירך אותם ואת בני משפחותיהם. אחרי שהוענק פרס נובל לכימיה, הציג פרופ' סוון לידין את שכטמן.

 

"בכך שאזר אומץ להאמין בתצפיותיו, דן שכטמן שינה את תפישתנו באשר לסדר, והזכיר לנו את חשיבותו של האיזון בין מרדנות לחדשנות, אפילו ביחס לפרדיגמות המבוססות ביותר", אמר פרופ' לידין בהציגו את שכטמן. "חוסר האמון שבו נתקל דן שכטמן היה הולם ובריא. על הספקנות להיות הדדית כדי שבסיס הידע יתפתח".

 

שכטמן ישב באולם ושמע: "שינית את תפישתנו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכטמן ישב באולם ושמע: "שינית את תפישתנו"(צילום: AFP)

 

פרופ' לידין פנה לשכטמן: "תגליתך בנושא הקוואזי-גבישים הביאה ליצירת ענף חוצה דיסציפלינות חדש במדע, אשר שואב מהכימיה, מהפיזיקה ומהמתמטיקה וגם מעשיר אותן... תגליתך גם הזכירה לנו כמה מעט אנו יודעים באמת, ואולי אפילו לימדה אותנו שיעור קטן בענווה. זהו באמת הישג אדיר".

 

לידין אמר לשכטמן: "בשם האקדמיה המלכותית השבדית למדעים ברצוני להביע את ברכותינו הלבביות, ועתה אבקשך לצעוד קדימה ולקבל את הפרס מידי הוד מעלתו המלך". שכטמן קם על רגליו, וקיבל מהמלך השבדי את הפרס.

 

חתני פרס נובל 2011, תמונת מחזור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חתני פרס נובל 2011, תמונת מחזור(צילום: רויטרס)

 

אולם הטקס בשטוקהולם (צילום: AP) (צילום: AP)
אולם הטקס בשטוקהולם(צילום: AP)

 

פרופ' שכטמן נמצא בשבדיה יחד עם רעייתו ציפי, ארבעת ילדיו, ארבעה מתשעת נכדיו, אחיו ואחייניתו. מלווים אותו גם נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, ושר המדע, פרופ' דניאל הרשקוביץ. הבוקר השתתף שכטמן יחד עם זוכי הנובל האחרים השנה בחזרה הגנרלית לטקס, כדי שלא יירשמו חלילה תקלות מביכות במהלך האירוע. את הימים האחרונים העביר בסדרה של הרצאות בפני אקדמאים וכלכלנים במדינה הסקנדינבית. פרט למדליה, הוא יקבל גם 10 מיליון קרונות (כ-1.5 מיליון דולר).

 

בטכניון, שאליו משתייך שכטמן, צפו יחד והתרגשו (צילום: באדיבות דוברות הטכניון) (צילום: באדיבות דוברות הטכניון)
בטכניון, שאליו משתייך שכטמן, צפו יחד והתרגשו(צילום: באדיבות דוברות הטכניון)

 

פרופ' שכטמן עם בני משפחתו בשטוקהולם (צילום: באדיבות דוברות הטכניון) (צילום: באדיבות דוברות הטכניון)
פרופ' שכטמן עם בני משפחתו בשטוקהולם(צילום: באדיבות דוברות הטכניון)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח מוקדם יותר היום עם פרופ' שכטמן בטלפון, ובירך אותו. "כל עם ישראל גאה בך", אמר נתניהו לשכטמן, "בזכותך מדינה שלמה זוקפת היום קומה. הישגך הוא גאווה לכל האומה החדשנות והיצירתיות שאתה מדבר בשבחן הן אבן יסוד בשינוי שהממשלה עושה במערכת החינוך".

 

הפרופ' שהשתיק את המבקרים - ופרץ דרך

פרופ' שכטמן, יחד עם שאר חתני הפרס, על תחומיהם השונים, יצאו אחר הצהריים בשיירה מאובטחת ממלון גרנד שבו מתאכסנים הזוכים, לארמון המלך שבו נערך הטקס. לאחר קבלת הפרסים הם יגיעו לאולם העירייה, שם ייערך נשף מפואר שיימשך כשלוש שעות. במהלך הנשף אמור פרופ' שכטמן להקריא את נאום התודה שלו על הפרס.

 

אמש סיפר ל-ynet עמוס לבב, דובר הטכניון המלווה את שכטמן בשבדיה, כי החוקר הישראלי זוכה לכבוד מלכים. "זו פשוט חגיגה, הוא זוכה לכבוד מלכים כמו כל זוכי הנובל", סיפר הדובר. "שכטמן הוא איש מאוד מאופק, לא רואים אותו קופץ מהתרגשות, אבל הוא כן פיזז מעט כששמע היום את השיר שנכתב לכבוד זכייתו בפרס".
הישראלים שזכו בפרס נובל

הישראלים שזכו בפרס נובל
שם הפרס שנה הערות
ש"י עגנון ספרות 1966 יחד עם נלי זק"ש
מנחם בגין שלום 1978 יחד עם אנואר סאדאת
יצחק רבין ושמעון פרס שלום 1994 יחד עם יאסר ערפאת
דניאל כהנמן כלכלה 2002 יחד עם ורנון סמית
אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר כימיה 2004 יחד עם אירווין רוז
ישראל אומן כלכלה 2005 יחד עם תומאס שלינג
עדה יונת כימיה 2009 יחד עם תומאס שטייץ ווונקטרמן רמאקרישנן
דן שכטמן כימיה 2011  
אריה ורשל ומיכאל לוויט כימיה 2013 יחד עם מרטין קרפלוס ומיכאל לוויט

 

פרופ' שכטמן זכה בפרס נובל לכימיה על מחקרו פורץ הדרך בתחום הגבישים. שכטמן גילה בראשית שנות ה-80 כי בניגוד לסברה המקובלת בקהילה המדעית, האטומים אינם מסודרים במבנה סימטרי שחוזר על עצמו שוב ושוב, אלא בדפוס שונה שנחשב עד אז לבלתי אפשרי.

 

פרופ' שכטמן השבוע בשבדיה. העביר את הזמן בהרצאות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פרופ' שכטמן השבוע בשבדיה. העביר את הזמן בהרצאות(צילום: EPA)

 

שכטמן ניסה אז להגן על ממצאיו, אך בשל המסקנות השנויות במחלוקת הוא התבקש לעזוב את קבוצת המחקר שלו. בסופו של דבר טענתו התקבלה, והיום כ-30 שנה מאוחר יותר, הוא זוכה להכרה בינלאומית על מחקרו שאילץ את המדענים

לשקול מחדש את תפיסתם לגבי טבעו של החומר. שכטמן הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס נובל לבד, מבלי לחלוק אותו עם אישים נוספים.

 

חגיגת פרס נובל החלה כבר בצהריים באוסלו, נורבגיה, שם הוענק פרס נובל לשלום היוקרתי לשלוש נשים: נשיאת ליבריה, אלן ג'ונסון-סירליף, ופעילות השלום ליימה גבואי מליבריה ותוואקול קרמן מתימן. יו"ר ועדת הפרס, תורביורן יגלנד, דיבר על "אביב העמים הערבי", ואמר כי גם סופו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ליפול. עם זאת, כלת הפרס מתימן ניצלה את נאומה כדי להצליף בעולם המערבי על שלא עשה די למען פעילי המהפכה בארצה ובסוריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכטמן בטקס בשטוקהולם
צילום: AP
חגיגת נובל החלה בצהריים, עם הענקת פרס נובל לשלום
צילום: רויטרס
מומלצים