שתף קטע נבחר

מסתמן: הרב עובדיה יסכים לשחרר מתכנן רציחתו

בשלב השני בעסקת שליט תקבע ישראל את זהות 550 המשוחררים, וסרקוזי ממשיך לפעול למענו של סלאח חמורי, אזרח צרפתי שנכלא ב-2005. ל-ynet נודע שהפעם מנהיג ש"ס צפוי להיענות בחיוב ל"בקשה ההומניטרית" של נשיא צרפת ולאפשר "חיזוק הקשר בין המדינות"

גלעד שליט מתאושש ומודה לפעילים, שלב ב' בעסקת שחרורו לקראת ביצוע - וגם הרב עובדיה יוסף נכנס לתמונה. ל-ynet נודע כי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי פנה אל מנהיג ש"ס בבקשה כי יסכים לשחרורו המוקדם ממאסר של סלאח חמורי, הפלסטיני בעל האזרחות הצרפתית שהורשע ב-2005 בתכנון התנקשות ברב ונכלא בישראל. היום (א') צפוי שגריר צרפת בישראל להיפגש עם הרב יוסף בעניין, וזה צפוי להשיב בחיוב לבקשת הנשיא.

 

עוד בפרשת תכנון ההתנקשות ברב:

מכתב מסרקוזי: תנו לשקם את מתכנן רצח עובדיה

החזית העממית תכננה להתנקש ברב עובדיה

 

עוד בערוץ החדשות:

רצח את גרושתו והתאבד: השאיר 4 יתומים

"התנחלות" מחאה בירושלים: דיור לא רק לחרדים

 

כבר לפני כשנתיים, לאחר שבית המשפט דחה את בקשת חמורי לשחרור מוקדם, ביקש סרקוזי מנתניהו לשחררו בכל זאת כ"מחווה של רצון טוב" ולאפשר לו להשתקם בצרפת. זמן קצר לאחר מכן אף הודיע שר החוץ הצרפתי כי ארצו דורשת לכלול זאת בעסקה עתידית לשחרור גלעד שליט. בימים האחרונים, לקראת שלב ב' בעסקה, משמיעים הצרפתים שוב את דרישתם.

 

הנשיא סרקוזי פנה בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקש ממנו לכלול ברשימת 550 האסירים הפלסטינים שישראל התחייבה לשחרר גם את חמורי, שכן היא שקובעת בעצמה את שמותיהם. נשיא צרפת הזכיר כי בכל מקרה עתיד האיש לסיים את ריצוי עונשו בעוד כארבעה חודשים, אך נתניהו השיב לו כי לא יוכל לשחררו מוקדם יותר ללא הסכמת הרב עובדיה - שאותו תכנן לרצוח.

 

הרב עובדיה עם אלי ישי ונועם שליט, אחרי אישור העסקה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב עובדיה עם אלי ישי ונועם שליט, אחרי אישור העסקה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בעקבות כך נפגש שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו ביום חמישי שעבר עם יו"ר ש"ס אלי ישי, כדי שידבר על לבו של הרב בעניין. בסוף השבוע כבר שוחח ישי עם רבו, והשניים סיכמו כי השגריר יגיש בקשה רשמית בעניין לרב יוסף וייפגש עמו היום. ההערכה היא כי בפגישתם יודיע הרב כי הוא אינו מתנגד לשחרור חמורי.

 

אמש העביר ביגו, בשם סרקוזי, איגרת ל"מעלת כבודו מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א הראשון לציון", ובה "בקשה מיוחדת מטעמים הומניטריים" כי יתמוך במהלך - "בתקווה שכבוד הרב יבין את רגישות המצב שנוצר". השגריר ציין במכתב את "ההיכרות האישית וההערכה הרבה שיש לנשיא כלפיך ואת היחסים המיוחדים עם העם בישראל" והביע תקווה כי הדבר יהדק עוד יותר את הקשר בין המדינות.

 

לאחרונה ניכר מתח בין ירושלים לפריז, בעקבות חשיפת דבריו של סרקוזי בשיחה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה על כך שנתניהו "שקרן". בהמשך, בפגישה עם ארגונים יהודיים, סרקוזי טען שהדברים הוצאו מהקשרם ושמערכת היחסים בינו לבין נתניהו ומשפחתו "חזקה".

 

חמורי (26), שבעבר נכלא בגין פעילותו בחזית העממית, נעצר שוב בתחילת 2005 יחד עם עוד שני תושבי מזרח ירושלים. אחד מהם עבד בעבר כשליח והכיר את ביתו של הרב עובדיה יוסף.

 הם בחנו את סידורי האבטחה במקום, תכננו להתנקש ברב בעת יציאתו מביתו ואף בחנו את האפשרות להימלט על אופנועים. בקשות קודמות של חמורי לקיצור מאסרו נדחו.

 

אמו של חמורי הפעילה בשנים האחרונות לחץ רב על ממשלת צרפת לפעול לשחרורו של בנה, ובעבר גם נפגשה עם יועץ של סרקוזי. ארגונים שסייעו לה טענו שצרפת צריכה לפעול למענו כפי שפעלה לשחרור שליט, שגם הוא בעל אזרחות צרפתית.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: עטא עוויסאת
סלאח חמורי.
סרקוזי. "רגישות המצב שנוצר"
צילום: רויטרס
מומלצים