שתף קטע נבחר

בריטניה גירשה דיפלומט רוסי שנחשף כמרגל

מיכאיל רפין הועסק באופן רשמי כעובד במחלקה המדינית של השגרירות הרוסית בלונדון, אך למעשה הוא ניסה לגייס מרגלים מקרב חברי פרלמנט בריטיים ובכירים במערכת הביטחון. "הוא היה מאוד ידידותי. לרגע אחד לא חשבתי שהוא מרגל"

רוחות של מלחמה קרה נושבות בין מוסקבה ללונדון: בריטניה גירשה משטחה דיפלומט רוסי לאחר שניסה לגייס פוליטיקאים ובכירים במערכת הביטחון שיעבדו כמרגלים למען ארצו. כך דיווח היום (יום א') ה"טלגרף".

 

כותרות אחרונות מרוסיה :

 

מיכאיל רפין הועסק באופן רשמי כמזכיר שלישי במחלקה המדינית של השגרירות הרוסית בלונדון, אך הוא היה למעשה סוכן ביון במודיעין החוץ הרוסי (SVR). הוא גורש מהממלכה המאוחדת לאחר מעקב ממושך אחר פעילויותיו. הוא ניסה, בין היתר, להתקרב לאנשים בעלי קשרים עם שירות הביטחון הבריטי וחברות ביטחוניות כדי להשיג מהם מידע מודיעיני רגיש על מדיניות החוץ והביטחון הבריטית.

 

"בכלל לא ידעתי שהוא רוסי". רפין (ראשון משמאל) (צילום: טלגרף) (צילום: טלגרף)
"בכלל לא ידעתי שהוא רוסי". רפין (ראשון משמאל)(צילום: טלגרף)

 

מומחה ביטחון בריטי שנפגש עם רפין בווייטהול, מקום משכן משרד הביטחון בלונדון, סיפר כי "הוא היה מאוד ידידותי והאנגלית שלו הייתה טובה מאוד. לרגע אחד לא חשבתי שהוא מרגל. בהתחלה אפילו לא הבנתי שהוא רוסי".

 

50-30 מרגלים רוסים בלונדון?

חשיפת סוכן הביון מראה כיצד רוסיה סימנה את בריטניה כמקור למודיעין ברמה שלא נראתה מאז שיאה של המלחמה הקרה. בסוכנות הביון הבריטית (MI5) מאמינים כי בריטניה היא מטרה מודיעינית "בעדיפות עליונה" בגלל תפקיד המפתח שלה בברית נאט"ו ובאיחוד האירופי. על פי הערכות, בין 30 ל-50 מרגלים רוסים עובדים כיום תחת מסווה דיפלומטי בשגרירות הרוסית בלונדון.

 

המרגל הרוסי שהורעל למוות בבריטניה. ליטביננקו (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
המרגל הרוסי שהורעל למוות בבריטניה. ליטביננקו(צילום: איי פי)

 

ה-SVR וגופי מודיעין נוספים ברוסיה הם אחת הסיבות העיקריות לכך שראש הממשלה ולדימיר פוטין, סוכן קג"ב לשעבר, מצליח לשמור על אחיזה בשלטון במשך שנים כה רבות. שירותי הביון הרוסיים צפויים לקבל תפקיד חשוב עוד יותר ברגע שפוטין ישתמש בהם כדי להתמודד עם המחאה החברתית הגואה על רקע תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת.

 

היחסים בין בריטניה לרוסיה התקררו בעקבות הרעלתו בנובמבר 2006 של המרגל הרוסי אלכסנדר ליטביננקו בלונדון. ליטביננקו, שהיה בן 43 במותו, נפגש במסעדה בלונדון עם עיתונאית שטענה כי בידיה מידע על רצח אנה פוליטקובסקיה, העיתונאית שנורתה למוות בדירתה במוסקבה חודש קודם לכן. פוליטקובסקיה היתה ידועה בביקורת התכופה שהשמיעה נגד משטרו של פוטין.

  

ליטביננקו, שהיה קצין בכיר בשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), ברח מארצו ובשנת 2000 מצא מקלט בלונדון. הוא נהפך למבקרו החריף של פוטין והאשים את ה-FSB בניסיון לרצוח את האוליגרך הרוסי הגולה בוריס ברזובסקי. מאז מותו של ליטביננקו, דורשת בריטניה להסגיר לידיה את סוכן הקג"ב אנדריי לוגובי, האיש שנחשד על ידה בהרעלתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בריטניה הפכה למקור מודיעין חשוב ביותר עבור רוסיה
צילום: טלגרף
סוכן הקג"ב לשעבר ישתמש בגופי הביון כדי לדכא המחאה? פוטין
צילום: AFP
מומלצים