שתף קטע נבחר

קצב נגד שב"ס: הקרב על מדי האסיר הכתומים

נשיא המדינה לשעבר, שהחל בריצוי עונש מאסרו, ממשיך בסירובו ללבוש מדי אסיר בעת ביקורים משפחתיים. "אם השב"ס יישבר, זה יהיה תקדים מסוכן", אמר ל-ynet גורם בשירות

מי יישבר ראשון - משה קצב , שיסכים ללבוש מדי אסירים במהלך ביקורי משפחתו , או שירות בתי הסוהר, שיאשר לו לצאת אליהם בחליפה? מאז נכנס נשיא המדינה לשעבר לכלא והחל בריצוי שבע שנות מאסרו, זהו הנושא המדובר ביותר בקרב סוהרי השירות. "אם שב"ס יישבר, זה יהיה תקדים מסוכן", אמר ל-ynet גורם בשירות, המתעקש על קיום הנהלים, והדגיש: "כל יציאה מהאגף מחייבת לבישת מדים".

 

עוד בערוץ החדשות :

 

גם הבוקר (יום א'), היום השלישי שבו קצב יכול לקבל ביקור משפחתי ראשון, סירב הנשיא המורשע לביקור בשל החובה ללבוש את מדי האסיר הכתומים עם הפס הזוהר. שלושה מבני משפחת קצב הגיעו לכלא, אך נאלצו לשוב על עקבותיהם בגלל סירובו.

 

משה קצב לפני כניסתו לכלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משה קצב לפני כניסתו לכלא(צילום: רויטרס)

 

באגף התורני לא מחויבים האסירים ללבוש מדי אסיר, למעט בעת יציאה לחצר הביקורים המשפחתיים ודיונים בבית משפט. "מתנהל פה מאבק איתנים בין שב"ס לקצב והשאלה היא מי יישבר ראשון", אמר גורם בשירות. "אסור לנו להיות הראשונים שיישברו. אם לקצב יוותרו, יצטרכו לוותר גם לאסירים אחרים שידרשו השוואת תנאים, ואם שב"ס לא ייעתר להם, הם יגישו עתירות לבית משפט".

 

לדבריו, "כמה זמן הוא יוכל לוותר על פגישה עם בני משפחתו? כל אסיר חי משבועיים לשבועיים כדי לזכות לביקור ולראות את משפחתו. בסוף הוא יסכים ללבוש מדים, אבל קודם שב"ס צריך לשמור על העקרונות וההוראות ולא לוותר".

 

הנוהל האחיד כולל באופן טבעי גם את ראשי ארגוני הפשע. "אם להם - שהם יותר מפחידים - שב"ס לא מוותר, אז אין סיבה לוותר לקצב", אמר הגורם בשב"ס, והוסיף: "גם ככה קצב קיבל פריווילגיות מיוחדות כמו להיות באגף תורני בזמן שהוא לא דתי-חרדי ולא חובש כיפה כל הזמן. אם הוא יקבל גם אישור לביקורים ללא מדים, זה יהיה מוגזם ביותר והפרה של התקנות".

 

קצב יוצא מביתו לבית הסוהר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קצב יוצא מביתו לבית הסוהר(צילום: AFP)
 

אם בנוגע לביקור משפחתי התעוררה הבעיה, תוהה הגורם, הרי שבמהלך יציאתו לדיון משפטי צפוי קצב לעמוד בפני דילמה זהה. "מה יהיה אז? קצב יצטרך לצעוד במסדרון בית המשפט ולשבת באולם כשהוא לבוש במדי אסיר, או שאולי הוא יסרב ללבוש מדים ולא יובא לדיון?".

 

שאלה נוספת תעלה קרוב לוודאי במהלך ביקור פוטנציאלי של אישים חשובים. במקרה כזה, האסירים פוגשים את המבקרים בתוך הכלא ולא בחצר או במבנה המבקרים. "כשיהיה ביקור כזה, נצטרך שוב לבחון את הנושא", אמר אותו גורם.

 

מקורבי קצב אמרו היום ל-ynet כי בשיחות הטלפון עם בני משפחתו הוא נשמע שבור לגמרי ומיואש. "זה נשמע כאילו הוא מתחיל לעכל לאן הוא הגיע והוא לא מסתדר עם עצם היותו בכלא", סיפרו, "הוא אמנם טיפוס חזק, אבל כשהוא מדבר עם משפחתו קולו נשבר וניתן לשמוע כי קשה לו מאוד עם הישיבה בכלא".

 

משירות בתי הסוהר נמסר כי "כל יציאה מהאגף מחייבת לבישת מדים. הכללים ידועים וברורים לכלל האסירים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחתו של קצב מחוץ לבית הסוהר
צילום: דנה קופל
קצב בדרכו לכלא. "חי משבועיים לשבועיים"
צילום: אבי רוקח
מומלצים