שתף קטע נבחר

אלפי בדואים הפגינו בירושלים: "לא לעקירה"

"לא ניתן לכלבים של ביבי את האדמות שלנו", קראו המפגינים מול משרד ראש הממשלה. לטענתם, תוכנית פראוור להסדרת התיישבות הבדואים "גזענית" ותגרום לעקירתם של עשרות אלפים. משרד רה"מ: ההצעה היא פשרה הוגנת

לא מתכוונים לוותר על הבית: כ-4,000 בדואים מהנגב הפגינו היום (א') מול משרד ראש הממשלה בירושלים, במחאה על אימוץ תוכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב על ידי הממשלה. המפגינים, בהם גם ערבים אזרחי ישראל, הניפו שלטים "לא לעקירה, כן להכרה", וקראו "העם דורש את אדמותיו".

 

מחאת הבדואים:

שביתה כללית במגזר: "לא נרשה הפקעת אדמות"

אושרה הרפורמה בנגב: "מלחמה נגד הבדואים"

 

לטענת המפגינים, מדובר בתוכנית גזענית שתעקור עשרות אלפי בדואים מבתיהם ללא הסכמתם. את ההפגנה אבטחו כוחות משטרה גדולים ואחדים מהמפגינים הניפו דגלי פלסטין, וקראו: "לא ניתן לכלבים של ביבי את האדמות שלנו".

 

הפגנת הבדואים וערביי ישראל מול משרד ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת הבדואים וערביי ישראל מול משרד ראש הממשלה(צילום: גיל יוחנן)

 

אמל סענע אל חג'וג, חברה במטה המאבק למען ערביי הנגב ותושבת לקיה אמרה ל-ynet: "הממשלה מתכוונת להפוך את התוכנית לחוק בתוך 45 יום. זה הופך אותנו לעבריינים". לדבריה, "הממשלה מתייחסת לתושבי הנגב הבדואים מהפרדיגמה הביטחונית של 'איום דמוגרפי', ובניגוד להמלצות השופט גולדברג מסרבת להתייחס אלינו כאזרחים שווי זכויות. ברגע שאומרים שלא נגור מערבה מכביש 40, האסטרטגיה של הממשלה ברורה".

 

רוצים יחס שוויוני מהממשלה. הפגנת הבדואים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רוצים יחס שוויוני מהממשלה. הפגנת הבדואים(צילום: גיל יוחנן)
 

לדברי שייח חמאד אבו דאבס, ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית: "התוכנית הזו כוללת עקירה של יותר מעשרה יישובים ועשרות אלפי תושבים. אנו דורשים את ביטולה לאלתר, ובמקביל שהממשלה תכיר ביישובים ותפתחם". הוא הדגיש כי הבדואים לא יוותרו, ויעשו כל שלאל ידם באמצעים הדמוקרטיים. הוא קרא לממשלה "לא לגרור אותנו לצעדים שאנחנו לא חפצים בהם".

 

תגובת לשכת רה"מ: "פשרה בהידברות"

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "התוכנית להסדרת התיישבות הבדואים בנגב נועדה לקדם את השתלבות האזרחים הבדואים בתנופת הפיתוח שהנגב עתיד לעבור בשנים בקרובות, ולהגדיל את חלקם בשגשוגו הצפוי.

 

"התוכנית מציעה פשרה הוגנת בקרקע, כמו גם תכנון של ההתיישבות בהידברות, תוך קיבוע מרבית האוכלוסייה במקומה או בסמוך אליה. התוכנית כוללת השקעות חסרות תקדים בפיתוח ובצמיחה כלכליים,

ומבוססת על דו"ח ועדת גולדברג אשר שמעה מאות בדואים וששניים מחבריה היו בדואים.

 

"יתרה מכך, במסגרת התוכנית פתחה הממשלה בימים אלה גם בתהליך הקשבה ואיסוף התייחסויות של האוכלוסייה הבדואית לתוכנית בראשות השר בני בגין אשר הוסמך על ידי ראש הממשלה. מהלך זה יכלול עשרות מפגשים בנגב בהם יוכלו המבקשים להשפיע על התוכנית להציג את התייחסויותיהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחמים על הבית בנגב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים