שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ביהמ"ש: "נעמי רגן העתיקה קטעים מספר אחר"

  בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי הסופרת נעמי רגן העתיקה ביודעין קטעים מהסופרת שרה שפירו, בספרה "ואל אישך תשוקתך". נאשמת בהפרת זכויות יוצרים, גזל ורשלנות

  הסופרת שרה שפירו, שתבעה את נעמי רגן בגין גניבה ספרותית של קטעים מתוך ספר אוטוביוגרפי שהוציאה לאור ב-1990, זכתה היום (א') בתביעה בבית המשפט המחוזי בירושלים. השופט יוסף שפירא קיבל את התביעה והאשים את רגן בהפרת זכויות יוצרים, גזל, רשלנות ועשיית עושר ולא במשפט.

   

  פסק הדין בן 92 העמודים ניתן בתום יותר מארבע שנות התדיינות בבתי המשפט. תביעתה של שפירו נתקבלה בכל העילות. בין היתר נכתב בפסק הדין: "לנתבעת נעמי רגן היתה גישה ונגישות ליצירתה של הסופרת שפירו... הגב' רגן העתיקה חלקים מהותיים וממשיים מיצירתה של התובעת".

   

  עוד נכתב כי "חלק לא מבוטל מהדמיון מתבטא בדמיון עם זהות מילולית בטקסט בשתי היצירות". לטענתה של רגן כי מדובר בטעות, הגיב השופט בפסק הדין וכתב: "טענה זו אינה עומדת במבחן המציאות, גרסתה אינה מתקבלת, אינה סבירה ואינה אמינה".

   

  "ההעתקה היתה בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה, והנתבעת עצמה הודתה כי הושפעה וקלטה את יצירת התובעת", מוסיף השופט יוסף שפירא,

  שאימץ את חוות דעתו של פרופ' קולברנר, מומחה לספרות אנגלית, שקבע:

  "...לפי מיטב ידיעתי המקצועית, הנני קובע כי רגן העתיקה קטעים מיצירתה של הגב' שפירו, תוך ניכוסם לעצמה. הדמיון בין שתי היצירות בקטעים נשואי התובענה, הנו כה מהותי עד שכל הסבר, זולת פלגיאט אינו סביר ואינו מתקבל על הדעת".

   

  שרה שפירו תבעה את רגן בסכום של מיליון שקלים. עורך דינה של שפירו, גלעד קורינאלדי, מסר בתגובה: "ביזיון תרבותי וספרותי. יום שחור לחובבי הספרות. בית המשפט תפס את נעמי רגן במילותיה ובכתמיה והכריע כי חטאה בכתיבתה, גזלה והעתיקה ביודעין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלום בר טל
  נעמי רגן. העתיקה
  צילום: שלום בר טל
  לאתר ההטבות
  מומלצים