שתף קטע נבחר

אנסטסיה מיכאלי רוצה "ערבים טובים"

אנשים כמו אנסטסיה מיכאלי רוצים ערבים שמספקים חומוס ופיתות חמות, שמתקנים מכוניות בשבת ושוברים קירות בלי חשבונית. אבל עד כאן - בלי קולות המואזין

ח"כ אנסטסיה מיכאלי, אני השכן היהודי של המואזין. אני מתגורר בקריית טבעון. צמודים אלינו שלושה כפרים בדואיים: זבידאת, חילף ובסמת טבעון. בכל בוקר אני מתעורר לצלילי המואזין, ואני רוצה לומר לך שאין סימפוניה יפה יותר. זו הסימפוניה של הדו-קיום. הם שומעים את השופר שלנו בראש השנה ואנחנו שומעים את המואזין שלהם בבוקר. אנחנו לא אוכלים מולם ברמדאן והם לא עורכים מסיבות ביום כיפור. בחתונות שלהם הם רוקדים במוסיקה רעשנית, ובמסיבות היער שלנו הם אוטמים אוזניים.

 

ניגון המואזין, כמו התרנגולות ופעיית הכבשים, הם צלילי הבוקר שלנו, והם נעימים בהרבה משאגת מטוסי הקרב, מרעש האזעקות, מהדי הפיצוצים ומהמסוקים הנוחתים בבתי החולים שלנו. אגב, סמוך למסגד בבסמת טבעון נפל טיל במלחמת לבנון השנייה ופצע ילדה בדואית. השנאה לא מבדילה בין בתי כנסת ומסגדים. רק אנשי "תג מחיר" ומלבי השנאה יודעים לערוך את ההבדל הזה. את הצלילים שלהם חייבים להחליש. סובלנות כלפי האחר תוביל להנמכת צלילים מיותרים במזרח התיכון.

 

עוד בערוץ הדעות :

צריך לשנות את השיטה / שאול מופז

הסיבה הנכונה לביטול פרויקט בנק לאומי / רעות כהן

 

מי שבא לגור ליד כפר מוסלמי או ליד שכונה ערבית, יודע שממש כמו עצי הזית, גם המואזין נמצא שם והוא נשא את דבריו הרבה לפני שאנחנו בנינו את בתי היוקרה שלנו סמוך אליו. בואי נודה, ח"כ אנסטסיה מיכאלי, שהשכנים הללו הם גם אלה שבנו את בתינו.

 

מי שלא אוהב את קולם של השכנים, גם לא אוהב את ריחם, את תרבותם, את מלבושם, את מזונם. אנשים כמו אנסטסיה מיכאלי רוצים "ערבים טובים": כאלה שמספקים חומוס ופיתות חמות, שיש להם איטליזים במחירים טובים, שמתקנים מכוניות בשבת, ששוטפים את המכוניות שלנו, שמתקנים ושוברים קירות בלי חשבונית וחוסכים לנו, אבל זהו - עד כאן.

 

במקום להציע שתלמידי ישראל ילמדו ערבית, יוכלו להבין את שירת המואזין ויידעו גם לשבת בכפר ולשמוע כמוני, מדי שבת, מה הם חושבים על המהומות במצרים, למה גם אצלם כבר צמים פחות ברמדאן, את מציעה לעשות שקט. אנסטסיה תחליט מה מותר ומה אסור. בשלב הבא אולי תאסור עליהם גידול כבשים בשל נשירת שערן, או תציע להשתיק את התרנגולים הקוראים עוד לפני המואזין בבוקר בדרך כלל.

 

ח"כ מיכאלי קנתה אולי קצת תשומת לב ועוד כמה קולות בקהל "שלה", אבל מי שלא מבין שתפילת המואזין היא ניגון, לא רוצה כאן שקט באמת. פוליטיקאים רוצים לייצר חומות, לסמן את המחנה ההולך "בדרכם" ולהבטיח שיילכו תמיד אחריהם, לכן הם מעלים מחדש טיעונים לחידוד השונות. האינטרס שלהם הפוך מהאינטרס של אלה הרוצים לחיות בשלום זה לצד זה.

 

אני מזמין אותך, ח"כ מיכאלי, לראות את בגדי החיילים הנתלים לייבוש בכפרים הבדואים מדי שבת, אני מציע לך לראות את בורות הספיגה שמשמשים להם ביוב, לפני שהווליום של המואזין יהפוך החשוב בסדר היום שלך. גלי אחריות, גם במחיר ויתור על כותרת. השקיעי בחינוך כדי שהילדים ילמדו לכבד את מנהגי האחר ולא להשתיק אותו כאילו לא היה. השנאה מתחילה בין מנהיגים ודתות, האהבה מתחילה בין שכנים.

 

אייל פרדיס, יועץ אסטרטגי, נשוי ואב לשניים, מתגורר 100 מטרים מהכפר זבידאת.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנתה תשומת לב. ח"כ אנסטסיה מיכאלי
צילום: גיל יוחנן
צלילי הבוקר שלנו. אייל פרדיס
צילום: ניב פיס
מומלצים