שתף קטע נבחר

מנכ"ל ביקור חולים התפטר: הממשלה לא מסייעת

משה חברוני הודיע על סיום תפקידו, בטענה שהאוצר ומשרד הבריאות לא נתרמו למאמציו לחלץ מהקשיים את ביה"ח שבמרכז ירושלים. גם בהנהלה מחו: "המדינה רוצה מובטלים?"

הצרות התקציביות של בית החולים "ביקור חולים " בירושלים הכריעו לבסוף את המנכ"ל. משה חברוני, שמונה לתפקיד במטרה להחזיר את בית החולים לאיזון תפעולי, הודיע אתמול (יום א') על עזיבתו, כשהוא מפנה אצבע מאשימה כלפי הממשלה. לוועד המנהל של בית החולים הסביר חברוני כי האוצר ומשרד הבריאות לא מסייעים לו להגשים את משימתו, וכי בתנאים האלו אין בכוונתו להמשיך.

 

בית חולים בקשיים - הכותרות ב-ynet:

דיון גורלי על "ביקור חולים": האם המדינה תסייע?

ביקור חולים: 30 מיליון ש' - או שנסגור בינואר

רופאי ביקור חולים התפללו בכותל להעסקתם

 

בית החולים, שאינו כפוף רשמית למשרד הבריאות או לקופת חולים כללית, נמצא בגרעונות כבר שנים רבות אולם חברוני דווקא הצליח בחמשת החודשים האחרונים לאזן מעט את המצב. באחרונה הוא גם פנה לממשלה בבקשה שתעניק הלוואה ותסייע לגשר על הפערים שנותרו. עד כה הכספים לא הועברו. "יש בעיה של תזרים מזומנים בגלל חובות עבר", הסביר גורם בכיר בהנהלת בית החולים. "מדובר ב-9-10 מיליון שקלים שאנחנו מבקשים לקבל עד שנתיישר. זה עניין של ארבעה-חמישה חודשים".

 

עובדי בית החולים מפגינים מול הכנסת. "אם לא יעזרו, נהיה בבעיה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עובדי בית החולים מפגינים מול הכנסת. "אם לא יעזרו, נהיה בבעיה"(צילום: גיל יוחנן)

 

"חברוני יודע לעבוד והוא הביא את בית החולים בזמן קצר למה שהוא היום, אבל ללא תזרים מזומנים אי אפשר לשלם לספקים ואי אפשר לשלם משכורות", הוסיף הבכיר, "ובהיעדר משכורות אנשים לא יעבדו והכול יקרוס מחדש". גם הוא הטיל את האשמה על הממשלה: "האם המדינה רוצה 600 מובטלים נוספים שילכו ללשכות התעסוקה? מה זה לתת 10 מיליון שקלים לגוף שמגלגל 180 מיליון בשנה? לא ביקשנו מענק או מחיקת חובות, אנחנו מבקשים הלוואה".

 

חברוני מחויב על-פי חוק להישאר בתפקידו ב-30 הימים הקרובים כדי לאפשר לוועד המנהל למצוא מחליף, אף שבינתיים הם דוחים את תחילת החיפושים. מנתונים שהועברו למשרד הבריאות בעבר, עולה כי בתקופתו של חברוני כמנכ"ל הורחבה הפעילות הכירורגית בבית החולים, עלה מספר האשפוזים, הוגברה הפעילות האלקטיבית והאמבולטורית בחדרי המיון ונחתמו הסכמים שאפשרו להגדיל את קבלת החולים.

 

"ביקור חולים" במרכז ירושלים. "רק מבקשים הלוואה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"ביקור חולים" במרכז ירושלים. "רק מבקשים הלוואה"(צילום: גיל יוחנן)

 

"אם יעזרו לנו, מה טוב", אומרים בבית החולים ביחס למשרדי הממשלה, "ואם לא, נהיה בבעיה". גורמים במשרד הבריאות הסבירו, מצדם, כי לאחרונה נעשו מאמצים לסייע לבית החולים בדרכים המקובלות, וכעת נבדק אם ניתן להיענות לבקשתו. לדבריהם, כבר בימים הקרובים ייתכנו התפתחויות בנושא.

 

בתגובתם ציינו עוד כי למנכ"ל משרד הבריאות לא הוגש מכתב התפטרות. "משרד הבריאות תומך בהמשך פעילותו של בית החולים 'ביקור חולים' במתכונתו במרכז העיר ירושלים", הוסיפו הגורמים. "סגן שר הבריאות פעל רבות עד היום להבטיח את קיום בית החולים במישורים רבים וימשיך לעמוד לימין הוועד המנהל, כדי לפתור את המצוקה התקציבית הקשה במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ללא תזרים מזומנים, אין משכורות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים