שתף קטע נבחר

מתנחלים פצעו את מח"ט אפרים ופרצו לבסיס

סמוך לרמת גלעד תקפו מתנחלים את רכבו של מח"ט אפרים ופצעו קלות אותו ואת סגנו. הם גם חסמו את הכביש ויידו אבנים אל מכוניות פלסטיניות. באירוע אחר פרצו כ-50 מתנחלים לבסיס בשומרון ויידו אבנים. צעיר אחד נעצר

אלימות קשה של מתנחלים נגד צה"ל נגמרה הלילה בשני קצינים בכירים פצועים קל. כ-300 מתנחלים, חלקם רעולי פנים, התפרעו הלילה (יום ג') בכביש 55, סמוך למאחז רמת גלעד, בעקבות חשש שיפונה. הם חסמו את הכביש, יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים, ואף תקפו את רכבו של מפקד חטיבת אפרים. הפעילים פתחו את דלת הג'יפ שבו נסע הקצין, השליכו אבנים לתוכו וכך פצעו את המח"ט וסגנו באורח קל מאוד.

 

גינויים מכל קצות הקשת הפוליטית:

נתניהו: לפעול נגד תוקפי צה"ל; לבני: אתה אשם

 

באירוע נוסף שהתרחש הלילה, פרצו כ-50 מתנחלים ופעילי ימין לבסיס מפקדת החטיבה המרחבית אפרים, במחאה על פינויים המתוכנן של מאחזים. הם הבעירו צמיגים, יידו בקבוקי צבע ואבנים וגרמו נזק לכלי רכב. צעיר תושב ההתנחלות בית אל נעצר, והמשטרה ממשיכה לחקור את האירוע במטרה למצות את הדין עם המתפרעים.

 

עוד ידיעות בערוץ החדשות:

 

"צה"ל מצפה שהרבנים וראשי מועצת יש"ע יגנו בכל תוקף את ההתנהגות החמורה הזו", נמסר מדובר צה"ל בתגובה לאירועים. "צה"ל רואה בחומרה רבה מעשים אלו אשר מכוונים נגדו ונגד חייליו, ומסיטים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית - הגנה על אזרחי ותושבי המדינה. צה"ל כפוף להוראות ולהנחיות הדרג המדיני, ימשיך לאכוף את החוק במרחב יהודה ושומרון בשיתוף מחוז שומרון ויהודה של משטרת ישראל והמנהל האזרחי, ולא יירתע מכל אלימות שתופנה כלפי חייליו".

 

"פגעו בכל מה שהיה בדרכם"

קצין שהיה בבסיס וצמיגי רכבו נוקבו סיפר ל-ynet: "הם פתחו את השער בכוח ופגעו בכל מה שנקלע לדרכם. זרקו אבנים, זרקו בקבוקי צבע וניקבו צמיגים. עד שמהמשטרה הגיעה הם פשוט ברחו החוצה והתפזרו. כל זה נמשך כעשרים דקות. היום בבוקר נעשו סריקות במחנה כדי לוודא שאין נזקים נוספים".

 

סימני צמיגים בוערים ליד מפקדת החטיבה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סימני צמיגים בוערים ליד מפקדת החטיבה(צילום: יואב זיתון)
 

מנגד טענו הבוקר גורמים בימין הקיצוני כי "האחריות על האירועים בבסיס צה"ל מוטלת על כתפיהם של ביבי וברק, שבמקום להרגיע את השטח ולהבטיח שיטפלו במאחזים כמו שהם מטפלים בבנייה הבדואית, הם יוצרים תחושות תסכול ואפליה נגד המתיישבים".

 

דריכות שיא בציבור המתנחלים הורגשה אמש לקראת אפשרות פינוי של מאחזים בלתי חוקיים בשומרון. כוחות רבים, בהם מאות שוטרים וחיילים, נפרסו באזור קדומים והחטיבה המרחבית שומרון, מצוידים בדחפורים ואמצעים נוספים, ולפי ההערכה הם היו אמורים לפנות את המאחז מצפה יצהר. מנגד - מאות מתנחלים ופעילי ימין שהו שם ובמאחז רמת גלעד. כל זאת, אחרי ערב של מגעים קדחתניים בין ראשי המתנחלים ונציגי הממשלה בסוגיה הפוליטית הרגישה.

 

אמש קיבל יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מסר לפיו שר הביטחון אהוד ברק החליט "לפוצץ" את המשא ומתן שנוהל בשבועות האחרונים לפתרון מוסכם וכי הכוחות מיועדים לפינוי מצפה יצהר ומאחז נוסף, רמת גלעד.

 

הרס בתים בעת פינוי המאחז מגרון (צילום: Lowshot.com ) (צילום: Lowshot.com )
הרס בתים בעת פינוי המאחז מגרון(צילום: Lowshot.com )

 

חבר הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי פנה לשרים משה (בוגי) יעלון וגדעון סער ול-20 חברי כנסת מהימין, כדי שיפעילו מכבש לחצים על ראש הממשלה. לטענתו, בנימין נתניהו התערב והורה שלא לפנות את רמת גלעד ולהסתפק לעת עתה, ככל הנראה, במצפה יצהר. "שוב פעם, כמו במגרון, ברק מנסה לבצע מחטפים מאחורי גבו של נתניהו", אמרו אמש בסביבתו של כץ. בלשכת ראש הממשלה לא התייחסו אמש לטענות.

 

מצפה יצהר סמוך להתנחלות יצהר. במאחז מתגוררות חמש משפחות השייכות לזרם חב"ד וכ-20 רווקים. עם תזוזת הכוחות אתמול ניסו כ-150 נערי גבעות להגיע למאחז ואלו מתכוננים להיאבק בנחישות מול כל ניסיון פינוי. כמו כן הופצו הודעות טקסט שקראו להגיע לרמת גלעד, לשם טענו המתנחלים שבאו לא פחות מ-1,000 איש. אזור יצהר נחשב לגרעין המיליטנטי ביותר בקרב המתנחלים ולכן התנגשויות עם כוחות הביטחון שם עלולות להיות קשות.

 

שטח חלופי לכפר ערבי?

בשבועות האחרונים, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, התנהלו מגעים בהם היו מעורבים מועצת יש"ע, מנכ"ל "אמנה" זאב (זמביש) חבר, חברי כנסת מהימין ומשרד הביטחון, בניסיון למצוא פשרה שתאפשר את הכשרת המאחז רמת גלעד, שגם הוא יועד לפינוי.

 

המאחז רמת גלעד. ברקע ניסיונות להכשירו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המאחז רמת גלעד. ברקע ניסיונות להכשירו(צילום: AFP)

 

במסמכים שהציגו המתנחלים ללשכת השר הועלו טענות על כך שהאדמות במאחז נרכשו כחוק מפלסטיני מהכפר חאג'ה בשנים 1980-1982 על ידי משה זר (אותו פלסטיני נרצח על ידי בניו בעקבות מכירת הקרקעות ליהודים). במאחז שנמצא בתחומי שטח ההתנחלות קרני שומרון החלו הליכי הסדרת קרקע, אולם אלו חסרו את חתימת שר הביטחון. זמן קצר לאחר רצח גלעד זר, קב"ט המועצה האזורית שומרון, בפיגוע ירי, התיישבה במקום אחותו, מיכל שוהם. היום מתגוררות במאחז 11 משפחות.

 

דו"ח המאחזים של הפרקליטות שחיברה עו"ד טליה ששון ב-2004 העלה בעיות ברכישת הקרקע ובהמשך טענו פלסטינים כי הקרקעות לא נמכרו כדין. תנועת שלום עכשיו הגישה עוד באותה שנה בג"ץ שכונה "בג"ץ צווי תיחום" שכלל, בין היתר, דרישה לפנות את רמת גלעד.

 

המדינה התחייבה בתשובתה לבג"ץ לפנות את המאחז עד סוף 2011. בימים האחרונים ניהלו מועצת יש"ע וחבר הכנסת בני בגין מגעים מתקדמים עם משרד הביטחון במטרה למצוא הסדר.

חבר הכנסת אף הבטיח לתושבים כי לא יהיה פינוי כל עוד מתנהל משא ומתן.

 

במקביל, נערכים דיונים על עוד מאחזים שנידונים בבג"ץ. אמש נפגשו היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מזכיר הממשלה, צבי האוזר, והשרים יעלון ובגין, והחליטו כי המדינה תבקש מבג"ץ ארכה של שנה לצורך פתרון המחלוקת סביב מצפה כרמים, שליד ההתנחלות כוכב השחר.

 

לטענת תושבי הכפר הערבי הסמוך, ההתנחלות, שהוקמה ב-1999 באישור ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, נוסדה על קרקע פרטית. בכוונת השרים להסדיר את העניין ולהציע לכפר שטח חלופי.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 13/12/2011 00:44

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא
צילום: אפי שריר
הודעת הטקסט שהפיצו הפעילים
צילום: שניר יעיש
חטמ"ר אפרים, מוקד ההתפרעויות
צילום: יואב זיתון
צילום: איי אף פי
פינוי במצפה יצהר ב-2005
צילום: איי אף פי
מומלצים