שתף קטע נבחר

השר מרידור: ואם פלסטינים היו מתפרעים כך?

בשעה שראש הממשלה מכנס דיון דחוף בעניין אלימות המתנחלים, קורא השר דן מרידור למצות את הדין עם המתפרעים: "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם אלה לא היו נערי הגבעות אלא פלסטינים. זו התקפה על הממלכה"

האם פעולות המתנחלים נגד צה"ל הלילה יביאו לנקיטת יד קשה יותר נגדם? הממשלה מתייצבת היום (יום ג') נגד המתנחלים שהתפרעו ופצעו קצינים בכירים באורח קל. השר דן מרידור אמר בשיחה עם ynet: "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם אלה לא היו נערי הגבעות אלא פלסטינים. אני חושב שהדבר צריך לעורר דאגה חמורה בלב כולנו".

 

תקיפת החיילים בשומרון - כתבות נוספות ב-ynet:

נתניהו: לפעול נגד תוקפי צה"ל; לבני: אתה אשם

צה"ל יפיק לקחים, נתניהו זימן דיון מיוחד

מתנחלים פצעו את מח"ט אפרים ופרצו לבסיס

 

לדברי מרידור, "כאשר שוברים את שלטון החוק, אין לדבר סוף. כשמתחילים במה שמכנים 'תג מחיר' נגד ערבים, שזה דבר חמור בפני עצמו, יש מי שאומר שזה לא נורא, כי זה פלסטינים. אחר כך עושים את זה בישראל, על אנשים ועל הבתים שלהם, אומרים שזה לא נורא כי זה שמאלנים. ועכשיו עושים את זה נגד הצבא. זה ערעור על סמכות המדינה, על הממשלה, על היכולת של הממשלה לתפקד. כשנוקטים באלימות כזו נגד חיילי צה"ל, צריך להגיב ביד קשה ותקיפה, על-פי החוק". 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זימן דיון בהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל והמפכ"ל כדי לדון בהסלמה. השר מרידור הביע תקווה שהדיון יניב "תוצאות רצויות למערכות אכיפת החוק, המשטרה והצבא, כדי לעצור את ההתפרעות הזו. גם אם מישהו חושב שעומדים לפנות מאחז בלתי חוקי - אפשר להפגין, אך לא לתקוף חיילים ואנשים ולזרוק אבנים. צריך לעצור את זה עכשיו, כי מי יודע לאן נגיע".  

 

"יש מחלוקות בארץ בנושא יהודה ושומרון", אמר מרידור, "אך לא צריכה להיות מחלוקת על כך שיש מדינה, והיא מחליטה על פי החוק. צריך לקיים את החוק. החוק הוא מה שמחזיק אותנו ביחד. אם אנשים מרשים לעצמם לפרוע חוק, זה לא נגמר בעניין אחד ובצד אחד. זה מסכן את החיים יחד בחברה הישראלית, ואת היכולת לקבל החלטות. הגבולות נחצים מחדש, שוב ושוב, ולכן חובה על זרועות החוק ואכיפת החוק לשים לזה סוף".

  

הוא קרא לעצור את הפורעים ולמצות עמם את הדין, "אם זה נכון שאוטובוס פרק 40-50 אנשים, זו תופעה חמורה. זה לא אדם אחד שהתפרע. זה מישהו שארגן אוטובוס עם אנשים שבאו ותקפו מחנה צבאי. צריך למצוא את האנשים ולהעמיד אותם לדין".

  

לדעת מרידור, כאשר נכנסים בכוח וזורקים אבנים ופוגעים בקציני צה"ל, "אי אפשר לעבור על כך לסדר היום. זו התקפה על הממלכה. מדינה לא יכולה להרשות זאת לעצמה, בעיקר בשטח שבשליטת הצבא. צריך למנוע מכל אחד, יהודי וערבי, להפר את החוק ואת הסדר. התופעות האלה צריכות הסדרה חדה עכשיו".

 

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס אף הוא לאירועי הלילה. "זה אחד הארועים החמורים יותר שידענו. הוא מהווה חציית כל הקווים האדומים", אמר פרס במהלך סיור בלוד. "על אירוע כזה נאמר ׳מהרסיך ומחריביך ממך יצאו׳. זה עלבון שזרקו אבנים על חיילי צה״ל שמגינים עליהם יום ולילה ופצעו קצין צה״ל. אסור שאירועים כאלה יחזרו בארץ הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרידור. "יד קשה ותקיפה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים