שתף קטע נבחר

עצב כבד: הפילה מותק מתה בגיל 50 בספארי

בשבועות האחרונים הידרדר מצבה של מותק, פילה אפריקנית בת 50 שנה, שנלכדה בטבע בטנזניה והובאה לישראל בשנות ה-60. היונקת הגדולה נחשבה לאחת הפילות הקשישות ביותר בגני חיות בעולם וסבלה במשך שנים מבעיות רפואיות. למרות המאמצים לשפר את מצבה, היא מתה מזיהום וקריסת מערכות

אובדן במשקל כבד בקבוצת הפילים האפריקניים בספארי ברמת-גן. גיא דנון, אחראי על פינת החי וחלק מצוות המאמנים של הפילים בספארי ברמת-גן, הגיע ביום שני בשש וחצי בבוקר אל גן החיות, במטרה לבדוק את מותק - פילה אפריקנית בת 50 שנה, שמצבה הבריאותי החמיר בשבועות האחרונים.

 

כשהוא נכנס אל תא הלינה הגדול, היונקת המבוגרת שסבלה מזה שנים רבות מבעיות כרוניות של כיבים ברגליה ובגופה, היתה ללא רוח חיים.

 

"ביום האחרון לחייה, הספקתי לחבוש לה את הפצע ברגל וחזרתי בבוקר כדי לראות מה שלומה. כשהגעתי היא היתה עדיין חמימה, כך שלהערכתי היא מתה בשעות הבוקר המוקדמות", הוא אומר ל-ynet. "אחרי שנים של השקעה בניסיון להקל על הבעיות הרפואיות שלה, היה המון עצב לראות אותה מתה, אבל מצד שני, גם הקלה שהיא כבר לא סובלת יותר".

 

מותק, פילה אפריקנית שגילה מוערך בכ-50 שנה, נולדה בשנת 1961 בפארק הלאומי ארושה בצפון טנזניה. היא נלכדה בטבע יחד עם פילים אפריקנים נוספים, ביניהם הפילה בהאטי והובאה לישראל. בתחילה הוחזקה בגן החיות במרכז תל-אביב ובשנת 1964 הועברה אל הספארי ברמת-גן, בו שהתה עד יום מותה.

 

צילום: טיבור יגר, ספארי ר

 

 

מותק נחשבת לאחת מהפילות האפריקניות הקשישות ביותר המוחזקות בגני חיות ברחבי העולם. אשתקד מתה רואה, פילה בת 59 שנה בגן חיות בבאזל וכיום נותרה הפילה שרה בגן חיות בגרמניה לה מלאו 50 שנה ופילה בשם הידארי בגן חיות בארה"ב בת 50 שנה. כל הפילות הללו נולדו בטבע באפריקה, נלכדו והועברו לגני חיות ברחבי העולם.

 

"יונקים חכמים שיודעים אם באים לעזור להם"

לדברי המטפל דנון, הכיבים היו רק ביטוי חיצוני לזיהומים ולדלקות הכרוניות שתקפו את מותק מזה שנים רבות. "אחת הבעיות הקריטיות של פילים בשבי היא שאין להם אפשרות לגמוע קילומטרים רבים מדי יום כמו שהם נוהגים לעשות בטבע.

 

גם בגני החיות הטובים והגדולים שיש כיום, אין אפשרות לספק להם שטח מאסיבי שישחק את הרגליים, הציפורניים והעור שגדל על כפות הרגליים באופן טבעי", הוא מסביר.

"זו הסיבה שכדי לשמור על בריאות הפילים ישנן מספר טכניקות אימון שנועדו לאפשר למטפלים לטפל בפילים בעת הצורך תוך הגנה מירבית על בריאות החיה והמטפל".

 

מזה שנים רבות נהגו בספארי להרדים את מותק הפילה כדי לטפל בבעיות ברגליה. לפני כשלוש שנים החלו בספארי לנקוט בשיטות של אימון הפילה, במטרה שהיא תאפשר למטפלים לסייע לה בבעיות הבריאותיות ברגליה.

 

"מדובר ביונקים חכמים מאוד שיודעים אם מישהו בא לעזור להם או להזיק להם ואחרי שנבנה בינינו אמון הדדי, היא איפשרה לנו לטפל לה ברגליים ולהגיע גם למקומות רגישים. היא הבינה שאנחנו כאן כדי להקל על הכאבים שלה", מוסיף דנון. "מותק למדה להושיט את רגליה הפגועות דרך פתח מיוחד כדי שנוכל לסייע לה".

 

 

בקושי הצליחה ללכת וסירבה לבלוע אנטיביוטיקה

הכיבים הכרוניים ברגליה ובעיקר ברגלה השמאלית האחורית החריפו בתקופה האחרונה והיא התקשתה ללכת. הדבר הצריך התערבות פולשנית תכופה יותר כדי לנסות ולשפר את מצבה. דנון מציין כי למותק ניתנו טיפולים תרופתיים חזקים בשילוב עם אמבטיות מלח, משחות ותמציות צמחים טבעיות, בנוסף לחבישות וניקוי הרגליים.

 

איך מעניקים אנטיביוטיקה לפילה? המטפלים מציינים כי מותק הסכימה לקחת את התרופות דרך הפה בפעמים הראשונות, אך הטעם המריר של התרופות הרתיע אותה.

 

"ניסינו לשלב את האנטיביוטיקה באין ספור מאכלים שונים - מדייסות תירס, קובה, מיץ פטל, דבש וכל דבר מתוק אפשרי, אבל היא פשוט היתה זורקת את כל התרופה על עצמה כדי להראות לנו שאי אפשר לעבוד עליה", הוא מסביר ומציין כי בסופו של דבר, נאלצו המטפלים והווטרינרים להעניק לה את האנטיביוטיקה ומשככי הכאבים דרך פי הטבעת. 

 

אחד הגורמים העיקריים לכאב ולסבל של פילים בשבי הוא בעיות ומחלות שמקורן ברגלי הפילים, הנחשבות לאזור רגיש ופגיע במיוחד. סיבוכים ברגליים עלולים להוביל למוות מוקדם מהצפוי.

 

בבדיקות הדם עולה כי הפילה סבלה מקריסת מערכות כללית ובעיות בכליות. בספארי העריכו כי השילוב של הגיל המתקדם עם הבעיות הכרוניות מהן סבלה הכריעו את מצבה. הפילה נקברה בשטח הספארי במקום בו נקברות חיות שמתו בשבי.  

 

בספארי נותרו עוד שבעה פילים - שלושה פילים אפריקנים - אביבה (42), יוסי (37), בהאטי (51) וארבעה פילים אסיאתיים - מותק הזכר (51) והנקבות לה-בל (5), לה פטיט (25) וורדה (53). 

 

בספארי דנו פעמים רבות באם להרדים את הפילה עקב הסבל הרב בו היא נתונה והוחלט לסייע לה גם בהשקעה נוספת של כח אדם ומשאבים מסביב לשעון. משטח גומי ומזרנים גדולים נרכשו והותקנו בבית הלינה הלילי של הפילה כדי להפחית את הלחץ על הרגל הפגועה. צוות המטפלים נערך לטיפול של מספר חודשים אינטנסיביים, אך מותק מתה מפצעיה. "מותק לא כונתה מותק באופן מקרי, היא באמת היתה פילה מתוקה עם אופי טוב", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מותק וצוות המטפלים בספארי בר"ג
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
מותק (ימין) התקשתה ללכת בשבועות האחרונים
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
מומלצים