שתף קטע נבחר

הצעת החוק שתעביר את שאלטר החשמל לרבנות

שר התשתיות לנדאו מקדם חוק שיחייב את חברת החשמל להפעיל תחנות כוח "על פי דרישות ההלכה" ויאפשר לרבנות להפסיק את הזרם לכל עם ישראל. על פי הדיווח, ב"ידיעות אחרונות", המחיר יעמוד על מאות מיליוני שקלים - על חשבוננו

אחרי קווי המהדרין ותופעת הדרת הנשים בצבא ובמרחב הציבורי, הדת חודרת גם לשוק החשמל: שר התשתיות עוזי לנדאו מוביל בימים אלה חוק חדש, המכונה "חוק חשמל כשר‭."‬ במשרדי הממשלה, בחברת החשמל וברשות החשמל הופתעו לקבל לפני כמה ימים תזכיר בשם "חוק משק החשמל (ייצור חשמל בשבתות ובחגי ישראל‭,"(‬ שאותו התבקשו לבחון במהירות כדי להביאו לאישור מהיר בממשלה ובכנסת.‭

 

 

עוד במדור כלכלה:

 

"‬מטרת החוק‭,"‬ נכתב במסמך של משרד התשתיות. "הינה הסדרת ייצור ואספקת חשמל בשבתות ובחגי ישראל, על פי דרישות ההלכה‭."‬ מה זה בדיוק אומר? לנדאו, תאמינו או לא, מבקש להציב בכל תחנות הכוח בישראל משגיחי כשרות. אלה יתבקשו לפקח על פעילות התחנות מבחינה הלכתית ואף יוכלו להביא לסגירתן אם לא יעמדו בכללים שתקבע הרבנות. עלותו הראשונית של החוק מוערכת במאות מיליוני שקלים - שיגיעו מכיסי הצרכנים.

 

אבל העסקת משגיחים היא רק חלק קטן מתוך שינויים רחבי היקף שתיאלץ חברת החשמל לבצע כדי "להכשיר" את תחנות הכוח, אם הצעת החוק הזו תאושר. בין היתר תופסק העסקתם של עובדים יהודים בימי שבת - מהלך שיחייב גיוס של מאות עובדים בני מיעוטים.

 

על פי דרך ההתנהלות המוכרת של חברת החשמל ושל ועד העובדים שלה, סביר להניח שגיוס העובדים החדשים לא יבוא על חשבון העובדים הקיימים, אלא יגדיל את המערך הקיים. מדובר בעלויות גבוהות שקשה להעריכן, אך על פי הערכות הן עלולות להגיע למאות מיליוני שקלים בשנה. מאיפה יבוא הכסף הזה? ניחשתם נכון - מחשבונות החשמל שלנו. אגב, החוק החדש, אם יאושר, יחייב כמובן גם את תחנות הכוח הפרטיות, והוא עלול להביא לפגיעה גם בעבודתן.

 

ברבנות מתכוננים במרץ

מי שתרוויח מהמהלך המתוכנן היא כמובן הרבנות הראשית לישראל, שתקבע האם וכיצד תוכל חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח בשבתות ובחגים. היד על השאלטר - על פי החוק החדש - תהיה של הרב. בין היתר, ניתן יהיה "להגביל או לצמצם את מכירת החשמל של בעל הרישיון בשבתות או בחגי ישראל" ואף "לבטל את האישור שניתן לפעילות בשבתות ובמועדי ישראל לפי סעיף ‭(8)2‬ לחוק הרבנות הראשית‭,"‬ לשון ההצעה.

 

ברבנות, כך מתברר, מתכוננים במלוא המרץ לחוק החדש: "יש לפעול להקמת מחלקת כשרות חשמל וטכנולוגיה‭,"‬ נכתב במסמך רשמי כבר לפני שנתיים. "התקציב יכלול את כל הנצרך למחלקה: רכב, מחשוב וכו‭,'‬ ויתווסף לתקציב הרבנות‭."‬

 

הרעיון "להכשיר" את תחנות הכוח נולד כבר לפני כמה שנים, אחרי שהתברר כי בכמה שכונות דתיות וחרדיות ברחבי הארץ נוהגים התושבים להתנתק בסופי השבוע מרשת החשמל הארצית ועוברים לצרוך חשמל מגנרטורים.

 

"יישום החוק ידרוש תוספת תקציבית"

מדובר בגנרטורים שמחוברים לבתים באופן פיראטי ומסוכן - ובמשרד התשתיות ביקשו לשים קץ לתופעה. אלא שמה שהתחיל בזמנו בשורת פגישות של אנשי חברת החשמל עם רבנים בניסיון להגיע להבנות שקטות שיובילו להש בתת הגנרטורים, הסתיים השבוע בהצעת חוק מגובשת וחסרת תקדים.

 

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה: "יישום הצעת החוק אכן ידרוש תוספת תקציבית. אומדן העלויות המדויקות עדיין בבדיקה. במסגרת הוצאות יישום החוק ישנן הוצאות שנוגעות לאוטומציה של משק החשמל, כמקובל במדינות מתקדמות בעולם".

  

הידיעה פורסמה הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת הכוח בחדרה
צילום: ג'ורג' גינסברג
שר התשתיות עוזי לנדאו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים