שתף קטע נבחר

תשובת גנץ למתנחלים: ניצן אלון אלוף פיקוד מרכז

מפקד אוגדת איו"ש עד לפני חודשיים, שהותקף ע"י המתנחלים, יופקד על חייהם: הרמטכ"ל מינה אותו לאלוף פיקוד המרכז. בצעד דרמטי נוסף, וכשברקע האיום האיראני, מקים גנץ מפקדה חדשה - "מפקדת העומק", שתוביל מבצעים בעומק שטח האויב

תת-אלוף ניצן אלון, הקצין הבכיר שסומן על-ידי המתנחלים כיריבם המר, הוא האיש שיהיה מעתה האחראי עליהם. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אישר הערב (יום ה') שני מינויים מרכזיים במטכ"ל. במסגרת המינויים האלה, תא"ל אלון, שכיהן עד לפני חודשיים כמפקד אוגדת איו"ש, יקודם לדרגת אלוף וישמש החל מעוד כמה חודשים כמפקד פיקוד המרכז.

 

המינוי השני, דרמטי גם הוא, הוא זה של אלוף שי אביטל לעומד בראש מפקדה חדשה - "מפקדת העומק". הוא ומפקדתו יהיו אחראים על המבצעים המיוחדים של צה"ל. מפקדת העומק תוביל מבצעים רב-זרועיים "בעומק האסטרטגי בשטח האויב". לא ניתן להתעלם מהעובדה שהקמת המפקדה ומינויו של העומד בראשה בא כשברקע הדיבורים הגוברים בחודשיים האחרונים על אפשרות של תקיפה באיראן בשל תוכנית הגרעין שלה. הרמטכ"ל גם אישר את קידומו של תא"ל נועם תיבון לאלוף, והוא יחליף את אלוף ישי ברג כמפקד הגיס הצפוני.

 

תת-אלוף אלון. מונה בימי מתיחות בין מתנחלים לצבא (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
תת-אלוף אלון. מונה בימי מתיחות בין מתנחלים לצבא(צילום: טל שחר)

 

תא"ל אלון צפוי להיכנס לתפקידו כאלוף פיקוד המרכז ברבעון הראשון של 2012, כשיחליף את אלוף אבי מזרחי. אלוף אלון נחשב לקצין בולט ומוערך מאוד בצבא, ומינויו אושר כמו יתר המינויים על ידי שר הביטחון וראש הממשלה. הוא בא בעיתוי רגיש, יומיים אחרי שהחיכוכים בין פעילי הימין הקיצוני לבין הצבא הגיעו לשיא.

 

אלוף פיקוד המרכז המיועד, תת-אלוף ניצן אלון, כיהן עד לסוף אוקטובר האחרון כמפקד אוגדת איו"ש. במהלך כהונתו הפנו המתנחלים לא מעט שנאה כלפיו. המחאה נגדו הגיעה השנה לשיא בחודש יולי, כשמכוניתו הותקפה בצומת תפוח שבשומרון. אלון עזב את המקום אחרי שכמה צעירים המזוהים עם הימין הקיפו את המכונית ובעטו בה, תוך שהם קוראים לקצין "בוגד". מתנחלים תקפו את אלון גם בשל העובדה שאשתו פעילה בארגוני שמאל.

 

הזהיר בנאום הפרידה: "תג מחיר" מגיע לכדי טרור

בנאום הפרידה שלו במפקדת האוגדה בבית-אל באוקטובר תקף תא"ל אלון את גורמי הימין הקיצוני. "יתכן שצה"ל יידרש

לפעול יחד עם משטרת ישראל ומינהל התיאום והקישור במשימות מיוחדות בהיעדר הסכמה לאומית רחבה, תוך עימות מתגבר עם שוליים קיצוניים אך מתרחבים בקרב החברה הישראלית", אמר אז.

 

תא"ל אלון (משמאל) עם אלוף פיקוד המרכז היוצא, אבי מזרחי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
תא"ל אלון (משמאל) עם אלוף פיקוד המרכז היוצא, אבי מזרחי(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"כבר היום מיעוט קיצוני, שולי במניינו אך לא בהשפעתו, עלול להביא להסלמה רבתי במעשים הנקראים 'תג-מחיר' אך

מגיעים לכדי טרור", הוסיף אלון. בהתבטאות החריפה והחריגה, ציין מפקד האוגדה היוצא כי "מעשים אלה לא רק ראויים לגינוי על העוול והאיוולת שבהם, אלא גם למניעתם ומעצר המבצעים באופן יעיל יותר מכפי שהצלחנו כמערכת עד כה".

 

תת-אלוף ניצן אלון נולד בשנת 1965. בשנים 1984-1998 מילא תפקידי פיקוד בסיירת מובחרת, וב-1998-2001 פיקדה על אותה סיירת. בתחילת שנות ה-2000 היה עמית מחק בוושינגטון, וב-2003 מונה למפקד עוצבת "חיצי האש". ב-2005 מונה למפקד החטיבה המרחבית "עציון", וב-2007 לראש חטיבת ההפעלה המבצעית באגף המודיעין. בשנים 2009-2011 כיהן כמפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון. יש לו תואר כפול בפיזיקה והנדסת חומרים מהטכניון. הוא נשוי ואב לארבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצן אלון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים