שתף קטע נבחר

אפריקה ישראל: קיקה סמואל נפרד מסזריה אבורה

הזמרת סזריה אבורה, "הדיווה היחפה", הלכה לעולמה באי שמעולם לא עזבה. שדרן הרדיו קיקה סמואל נפרד מהכוכבת הגדולה של סגנון הלה-מורנה, ונזכר בפגישות הקצרות והמרגשות עם מי ששרה מעומק הלב, שלא עמד במעמסה

"הדיווה היחפה", כך קראו לה לסזריה אבורה, הזמרת הגדולה שהלכה לעולמה אמש (ש') בבית חולים בקבו ורדה, עקב מחלת לב. יחפה, כי תמיד הייתה - וכך גם תישאר - סמל הזדהות עם העניים המרודים, זמרת שהפרסום והכסף לא סנוורו את עיניה. תמיד הקפידה לומר שהשירים שהיא שרה הם שירים על החיים והעוני המחמיר בעולם, על מחאות פוליטיות, על השמש הנעימה בקבו ורדה, האי שמעולם לא עזבה - ועל הגשם שלא מגיע.

 

סזריה אבורה: "כאן נולדתי וכאן גם אמות ()
סזריה אבורה: "כאן נולדתי וכאן גם אמות

 

פעמיים ביקרה אותנו אבורה בישראל, בהופעות מלאות קהל, ותמיד ידעה לרגש אותנו.

לפני כל הופעה כאן, הזדמן לי לראיין אותה - וכשהתחלנו לדבר על המוסיקה ועל השירים, השיחה הגיעה גם היא תמיד אל הנושאים עליהם שרה: העוני האין סופי והילדים הרעבים בעולם - ובעיקר בקבו ורדה. כששאלתי אותה איך יכול להיות שלא עברה למקום אחר הרימה את הקול המחוספס שלה וענתה: "כאן נולדתי, גידלתי ילדים, וכאן אני אמות".

 

השירים שלה והשיחות איתה, לימדו אותי שהיו לה לסזריה אבורה, חיים לא פשוטים. היא עמדה על עקרונותיה ועל המסרים שחשוב היה לה להעביר. העולם כולו ראה בה שגרירה למען ילדים רעבים. שיריה חזקים, מלאים משמעות וכאב, עמוסים מצוקות ללא פתרון - והמוסיקה שלה שילבה ניבים מפורטוגזית קריאולי וצרפתית. השילוב הזה בא לידי ביטוי לא רק בצלילים, אלא גם בשירה שלה, שהכילה את כל השפות מהן צמחה. "אלה השורשים מהם אני באה", אמרה.

 

צפו בסזריה אבורה מבצעת את "בסמה מוצ'ו"

 

סזריה אבורה הייתה אישה צנועה שלא כל כך אהבה לדבר. לפני כל ראיון הייתה מבקשת ש"נעשה את זה קצר" כי היא צריכה לנוח. בהמון מובנים היא הזכירה לי את מרסדס סוסה ז"ל, בעיקר כיוון שגם היא, תרגמה את הכאב למילים ושרה מהלב.

 

בראיון האחרון שקיימתי איתה בישראל לפני כשנתיים סיפרה לי על ההתמודדות שלה עם מחלת הלב שנחלש כל פעם יותר ועל מחשבות הפרישה מהבמה, כי

פשוט אין לה כוחות יותר. אני זוכר שאפילו חששתי באותו רגע שתבטל את ההופעה כאן. באותה שיחה, היא גם סיפרה לי עד כמה היא מתרגשת להופיע במקומות כמו ישראל, מדינה עם כל כך הרבה תרבויות מגוונות.

 

מותה של אבורה הוא ללא ספק אבדה קשה לעולם המוזיקה בכלל - ולמוזיקת העולם בפרט. היא באמת הביאה לעולם הכולו את המוסיקה והמסרים שמגיעים מהלב - ונוגעים לכל אדם באשר הוא, גם אם ינסה לשכוח אותם. אני אמשיך להשמיע אותה ולהיזכר ברגעים המעטים, אך הנעימים, שהיו לי איתה.

 

צ'או סניורה סזריה.

 

קיקה סמואל משדר את תוכניות הרדיו "חולם בספרדית" ו"אהבה לטינית" ברדיוס 100FM. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סזריה אבורה. שרה מהלב
צילום: דודו אזולאי
לאתר ההטבות
מומלצים