שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

סוריה חתמה על הסכם להכנסת פקחים לשטחה

אולי הפעם יבוא השקט לשכנה מצפון? בימים הקרובים תגיע לדמשק משלחת שתכין את הגעת הפקחים. הסנקציות לא הוסרו

סוריה חתמה בצהריים (יום ב') על הפרוטוקול שלפיו תאפשר למשלחת של פקחים ערבים להיכנס לשטחה, כדי לעקוב אחר יישום ההסכם עם הליגה הערבית שאותו הסכימה לקבל בחודש שעבר, ושלפיו היא תסיג את כוחותיה מהערים שבהן מתנהלת המחאה נגד משטר בשאר אסד, תשחרר אסירים פוליטיים ותתחיל לדבר עם מתנגדי המשטר.

 

סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, הוא שחתם על המסמך מטעם הסורים, במשכן הליגה הערבית בקהיר. מטעם הליגה הערבית חתם סגן המזכ"ל, אחמד בן חלי. גם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, השתתף במעמד החתימה.

 

אל-ערבי אמר מיד לאחר החתימה על ההסכם כי למרות המהלך, לפי שעה אין כוונה מיידית להסיר את הסנקציות שהליגה הערבית הטילה על סוריה אחרי שזו סירבה לאפשר את כניסת הפקחים. אל-ערבי אמר כי כעת הפקחים יקבעו אם ממשלת סוריה עונה על הדרישות ממנה. לפי שעה, גם לא בוטלה השעייתה של סוריה מהליגה הערבית.

 

אל-ערבי אמר שכדי להסיר את הסנקציות, יהיה צורך בישיבה נוספת. הוא אמר כי שרי החוץ של הליגה הערבית אמורים

להיוועד שוב השבוע. "כמה מדינות מילאו תפקיד חשוב בחתימה על הפרוטוקול, בהן רוסיה", ציין אל-ערבי. הוא אמר כי משלחת של הליגה הערבית תגיע לסוריה בתוך יומיים או שלושה כדי להכשיר את הקרקע לקראת בוא הפקחים.

 

לפי הערכות האו"ם, מאז תחילת ההתקוממות העממית בסוריה במרס השנה, במסגרת "אביב העמים הערבי", נהרגו במדינה יותר מ-5,000 בני אדם. נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פיליי, הגדירה את המתרחש בסוריה כבר לפני שלושה שבועות "מלחמת אזרחים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אסד. מושך זמן או נכון לשינוי?
צילום: EPA
מומלצים