שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: רון כהן

  סגיב כהן: "לא מעניין אותי להיות כוכב"

  בשיאו של מסע הופעות מצליח ועם אלבום שזוכה לפרגון רב, מסביר סגיב כהן איך אפשר להצליח גם בלי להתיישר לפי כללי המשחק של הז'אנר: "הקהל שלי נאמן לי, הוא איתי בגלל המוזיקה. לא רוצה קהל שיילך איתי שנה ויעבור לכוכב הבא"

  בשקט, ללא ההשתוללות תקשורתית ההמאפיינת רבים מהקולגות שלו, הופך סיבוב ההופעות החדש של סגיב כהן "הללו" להצלחה ענקית - ובעיקר מפתיעה. הכרטיסים נמכרים מראש, הקהל רב ומגוון - והוא מציג רפרטואר עשיר שנמצא ברדאר שלנו כבר תקופה ארוכה, אך מעולם לא קיבל את תשומת הלב הראויה. כהן אולי לא "מתפוצץ", אך הוא ללא ספק ברשימת ההפתעות המוזיקליות של החורף הנוכחי.

   

  כתבות אחרונות על מוזיקה מזרחית ב-ynet:

   

  הצלחתו של כהן אינה מובנת מאליה. החומרים שלו מצריכים מאמץ מהמאזינים, כמעט שאין לו להיטי חפלה ובאלבומו האחרון "הללו" שיצא לפני כחודשיים, הוא אפילו חזר לשורשים מהבית, למוזיקה התימנית עליה גדל. ועדיין, הקהל אינו רק מורכב רק מבני העדה שמחפשים את ה"ציון גולן הבא", אלא כפי שכהן מעיד בעצמו - "אנשים שצמאים למוזיקת עולם".

    

  סגיב כהן. הללו

   

  "באלבום חזרתי למפגש המוזיקלי הראשון בחיי - הפיוט התימני", מספר כהן. "אני זוכר את המעבר לפרדס חנה בגיל תשע. זה היה בתחילת חודש אלול, ובסמוך לבית החדש היו שלושה בתי כנסת. הייתי קם לצלילי השופרות וחלמתי על היום שיקראו לי להיות החזן, ושאוכל לשיר יחד איתם. סבא שלי היה מורי ואבא שלי מורה ללשון. הם הקנו לי את השפה, החיבור למסורת וההגייה הנכונה. בזמנו אבא גם היה מופיע באירועים משפחתיים ואני שימשתי בתור העוזר שלו. כשעבדתי על האלבום, הרגשתי שזאת סגירת המעגל שחיכיתי לה כל חיי".

   

  ולמרות הכל, אחרי הצבא התחלת בכלל ללמוד מחשבים.

   

  "רציתי ללכת בתלם, לא חשבתי להפוך לזמר. אבל אחרי שנה במכללה נשברתי והגעתי לרימון. הלימודים שם סידרו לי את כל מה שלמדתי בילדות וגיליתי עולם חדש. זכיתי בתחרות בית ספרית במקום הראשון עם קאבר ל'את לי לילה' של בעז שרעבי, ומאז השיר הזה מזוהה איתי. אפילו הופעתי איתו בזמנו בשידור חי בערוץ 2 בתוכנית 'בטברנה' של שמעון פרנס בספיישל לכבודו של שרעבי - ואני זוכר איך רעדתי מהתרגשות. שם זכיתי לפרסום הראשון הגדול שלי".

   

  אתה אולי מדחיק את זה, אבל התמודדת בקדם האירוויזיון עוד לפני ההופעה אצל פרנס.

   

  "דווקא אני שלם עם מה שעשיתי שם. סוג של שיר אורוויזיונים שזכה במקום השישי באותה שנה. בלי שקל ועם חברים טובים הרמתי מופע, וזה נשאר זיכרון מתוק. אתה יודע, טל סונדק זכה באותה שנה, אז בסך הכל אני יכול להיות מרוצה מהמקום אליו הגעתי".

   

  "אומללה לה". סגיב כהן בקדם אירוויזיון 2001

   

  ארבעה אלבומים הוציא כהן, בהם להיטים כמו "חכי עוד רגע", הדואט "ארץ אבודה" עם מרגלית צנעני, "איתך", "בדרך אלייך", "ישקף", ו"הרגע". שיתוף הפעולה המצליח עם גלי עטרי, שכלל את להיטי הענק "מהמרחקים" ו"בין האש ובין המים", הוביל אליו עשרות זמרים שמבקשים "את מה שעשית לגלי", אך כהן בינתיים משתדל להדוף את הפניות.

   

  "היום אני מתמקד בסיבוב ההופעות שלי", הוא אומר. "למרות שאני לא כוכב כמו משה פרץ או דודו אהרון, או בוגר ריאלטי, אני כן ממלא אולמות וגם אלי מגיעים בני נוער. הקהל שלי נאמן לי ובא במטרה להתרגש. לא מעניין אותו אם מחר אני אעלם לשנה, כי הוא תמיד שם בשבילי. זה קהל אנין טעם ומקשיב - שלא בא בגלל 'כוכבות' אלא רק בגלל המוזיקה".

    

  ואולי כיוון שאתה לא משחק לפי חוקי המשחק ולא מנסה להיות כוכב אתה משלם מחיר?

   

  "הכי פחות מעניין אותי להיות כוכב ושייזהו את השם שלי. הצלחה בשבילי היא למשל כשהאלבום של גלי יצא ולא היתה אוזן שלא שמעה על זה. כנראה אני נאיבי אבל זה מתוך בחירה. אני לא רץ את המירוץ הזה של החומר. בנינו, אין לי מה להתלונן. רשימת הפניות של אנשים שרוצים לעבוד איתי לא נגמרת, אני מתפרנס בכבוד ומאחל לכל זמר להיות במקום בו אני נמצא . אולי אין לי מיליונים בבנק, אבל אני לא נמצא במלחמות ותככים ולא יוצר שירים שלא באים מהלב. והאמת? אני גם לא מעוניין בקהל שיילך איתי שנה ואחר כך יעיף אותי ויעבור לכוכב הבא".

   

  ועדיין, משהו בך לא נצבט כשב"בית ספר למוזיקה" אתה יושב כשופט ביציע בעוד שמשה פרץ נמצא בקדמת הבמה?

   

  "בשמחה הייתי עובד עם הילדים ועושה את מה שמשה עושה שם, אבל יש מצב שזה היה מביא לי קהל שלא בהכרח אוהב את המוזיקה שלי אלא רק את תפקידי כשופט. זה יכול אפילו לחבל לי במוזיקה. זה לא התפקיד שלי, לשחק לפי כללי המשחק. אני לא מוכר סם להמונים, ומסתבר שאפשר להצליח גם ככה. כל הזמרים שהיו בריאליטי ויושבים איתי בכס השיפוט קיבלו בום תקשורתי ואחר-כך הכל נפל להם כמו מגדל קלפים, אז מה זה שווה?".

   

  המנהלים שלך ב-NMC לא משתגעים ממך?

   

  "הם למדו לאכול אותי. תמיד מחפשים איך לכבוש את המדיה, שמחפשת סקופים, כוכבים ושמות - אבל אני לא שם, והם למדו לכבד את הדרך שלי. רצו למשל שאתקשר את החתונה שלי לאחת מתוכניות הטלוויזיה וסירבתי. 'חי בלה לה לנד'? אין מצב שאלך לדבר כזה".

   

  "אין ברירה אלא לחזור לשורשים"

  ב"הללו" חוזר כהן כאמור לשורשיו התימניים. לדבריו, זוהי התשובה לתרבות החומר הנוכחית, וחלק מסגירת מעגל פנימית עמוקה יותר: "לא כיוונתי לעדה כי יש להם את ציון גולן והתימנים עדיין משוגעים על השירים האלה. זו הזדמנות גם להבהיר שאני ממש לא חוזר בתשובה, בניגוד למה שחושבים. הורדתי את הכיפה בגיל 16 בערך, בזמן שלמדתי במדרשיה בפרדס חנה כי הייתי נער מרדן. היום אני במקום שלם עם הדת - ועדיין, אני לא דתי".

   

  אתה חוזר לשורשים התימניים, ריטה חוזרת לפרסיים. תחילתו של גל?

   

  "אין לנו ברירה אלא לחזור לשורשים, כי תרבות החומר הרסה פה כל חלקה טובה. יצא לי לדבר עם ריטה על זה. היא התרגשה מהאלבום שלי ואני נפעמתי משלה, במיוחד מהשיר שהקליטה יחד עם אמא שלה, שעשה לי צמרמורת. מגיעות אלי תגובות לאלבום מאיראן, טורקיה ומלבנון - וזה מרגש".

   

   

  כהן כמעט ולא חושף דבר מחייו האישיים. גם עכשיו, הוא בורר את מילותיו בקפידה ונראה שהסיטואציה אינה נוחה לו: "התחתנתי בפעם הראשונה בגיל 24 עם חברת ילדות. יש לנו שני ילדים בני 11 ו-9, והתגרשנו לפני ארבע שנים. היינו מתוסכלים במערכת היחסים, אבל לשמחתי ידענו להיפרד נכון ולא לנהל מלחמות על הגב של הילדים. כשנפרדנו, כתבתי לה את 'מהמרחקים', כצידה לדרך ממני".

   

  חתיכת מתנה נתת לה, אבל די מהר המשכת הלאה והתחתנת בשנית.

   

  "בכלל לא חשבתי על חתונה נוספת וילדים. הרגשתי שאת שלי כבר עשיתי. אבל יום אחד עשיתי ערב מוזיקה אצלי בבית ואחת השכנות הגיעה עם חברה שלה, וברגע שהיא נכנסה ידעתי שהיא לא זזה מפה. היא ישנה אצלי עוד באותו לילה ונשארה עד היום. לפני כחודש וחצי נולדה לנו בת משותפת, ואשתי לשעבר היתה בין המבקרים הראשונים בחדר היולדות. שרון, האשה הנוכחית, אומרת שזה הביקור הכי משמח שהיה לה. למדתי מהכאפות שקיבלתי בחיים והן עיצבו אותי למה שאני היום".

   

  מהי הדרך לזוגיות בריאה?

   

  "לשים את האגו בצד. זה נכון בכל דבר בחיים, אגב".

   

  מופע השקת האלבום של כהן יתקיים ב-3 בינואר במרכז ענב בתל אביב, ובו ייארח הזמר את דין דין אביב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סגיב כהן. לא בלה לה לנד
  צילום: גולן מלמד
  לאתר ההטבות
  מומלצים