שתף קטע נבחר

תביעת הפיצויים: 'הטעיה בבדיקות קרינה בקמ"ג'

מי שהיה מהנדס בטיחות קרינה בקרייה למחקר גרעיני הודה בבית המשפט כי בתוצאות בדיקות הקרינה נכתב 0 לגבי מי שבגופו נמצאה קרינה ברמה מתחת לסף שנקבע. התובע המייצג 44 עובדים שלקו בסרטן ואת בני משפחותיהם: הטעיה מכוונת

האם התוצאות של בדיקות הקרינה לעובדי הכור הגרעיני בדימונה לא היו מדויקות? כך לפחות טען היום (ב') עו"ד אילן קנר, המייצג את 44 מעובדי הכור ובני משפחותיהם בתביעת פיצויים נגד המדינה, בדרישה להכיר בהם כנפגעי תאונות עבודה לאחר שלקו בסרטן.

 

תביעת עובדי הכור הגרעיני - הכתבות הקודמות:

"הכור בדימונה אינו סטרילי, קורות בו תקלות"

עדות במשפט עובדי הכור חושפת: הקרינה והטיוח

"מישהו בקמ"ג נרדם בשמירה ואבא שלי מת" 

 

בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה טען עו"ד קנר כי בשנים עברו נעשו מניפולציות מכוונות בסף הגילוי של המערכת שבדקה קרינה בשתן העובדים, ולבודקים נאמר להתעלם מסף הגילוי המתאים.

 

לדברי עו"ד קנר, אם התגלה שרמת הקרינה בגוף הנבדק נמצאת מתחת לסף שנקבע, נכתב לגביו כי רמת הקרינה בגופו היא 0 - למרות שבפועל, הרמה הייתה יכולה להיות גבוהה יותר. לכן, טוענים התובעים, הבדיקות שנערכו הן חסרות ערך ורצופות טעויות מכוונות.

 

ד"ר דן ליטאי, בכיר לשעבר בוועדה לאנרגיה אטומית ומי שהיה מהנדס בטיחות קרינה בקרייה למחקר גרעיני, אישר כי מי שהיה מתחת לסף שנקבע נרשם לגביו כי רמת הקרינה בגופו היא אפס, אך הדגיש שלא מדובר בתרמית.

 

חומרים הגיעו באיחור לתביעה 

ד"ר ליטאי נחקר היום במשך שעות ארוכות, בפעם השלישית במסגרת המשפט. בתחילת הדיון נשאל על-ידי עו"ד קנר אם הוא יודע לאן נעלמה הכרטסת שבה פורטה תדירות הבדיקות אודות הימצאות חומר רדיואקטיבי בגופם של עובדים בכור. הוא השיב בשלילה.

 

התובע גם ציין כי בתחילת התיק קיבלה התביעה מסמכים חסרים, שעליהם התבססו

לכאורה הערכות החשיפה לקרינה של העובדים. "ידעתי שחסר אבל לא שיערתי שכמות כזו גדולה", אמר ד"ר ליטאי, "כשנודע לי החסר, הפניתי זאת לתשומת לבם של היועצים המשפטיים". בסופו של דבר נמסר החומר החסר. התובע טען כי מדובר בהטעיה מכוונת או של המדינה או של המומחה.

 

השופטת אסתר דודקביץ' קבעה כי בדיון הבא, שנקבע ל-29 בדצמבר, תימשך חקירתו של ד"ר ליטאי. התובעים ובני משפחותיהם שנכחו באולם הביעו חשש שהטיפול בתיק ייגרר תקופה ארוכה. "זה ייקח עוד שנים", אמרה אחת מהם, "אנו רק רוצים שהאמת כבר תתגלה לכולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד אילן קנר
צילום: מיכאל קרמר
צילום רויטרס
הכור בדימונה
צילום רויטרס
מומלצים