שתף קטע נבחר

יועצי תקשורת: "השבחים לנתניהו מעוררי רחמים"

מעולם לא עברנו על טקסטים של טקסים, אומרים יועצי עבר לראשי ממשלות בעקבות התשבוחות המופלגות. "זה מעיד על היסטריה", אמר אחד מהם, ואחר הוסיף: "התגובה אחרי, לפיה הכול אמת, עוד יותר הזויה". עוד משפחות כועסות: ניצלו אותנו

ראש הממשלה הוכרז ברוב הדר בטקס כמציל הכרמל, עורר סערה ציבורית, ובלשכות קודמות לא זוכרים דבר דומה. "בחיים לא היה מקרה שבו הלשכה ביקשה טקסט של מנחה טקס, ממלכתי או לא ממלכתי. אני יכול להעיד על כך בשבועה". אמר ל-ynet יועץ לשעבר לראש ממשלה. "זה מעיד על היסטריה ופאניקה מוגזמת ומיותרת - עניין שאנשי הלשכה לא צריכים לעסוק בו כלל. אנשי הלשכה יכולים וצריכים לעסוק בדברי ראש הממשלה עצמו כי הם המסר. לנסות להשחיל מסרים דרך קריין - זה מעורר רחמים".

 

הכתבה ב-ynet שחוללה את הסערה

  • "הבין, יזם, רתם, עודד, הקים, אישר וסייע"

 

עוד בערוץ החדשות :

יועץ תקשורת אחר ששירת בעבר בלשכת ראש הממשלה ציין גם הוא שמעולם לא ראה טקסט של טקס ממלכתי לפני שנאמר. "לא ביקשתי, לא קיבלתי ולא חששתי. תאר לך מה היו אומרים אם באמת היה עושה משהו טוב, אם היה מחסל את יאסין".

 

אתמול בטקס לחנוכת האנדרטה לזכר 44 הנספים באסון הכרמל לפני שנה, אמר המנחה דן כנר: "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון להבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג בלא ליאות למשפחות שאיבדו את היקר להן מכול. כבוד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו". גם לפני כן, הוא הרעיף שבחים רבים על ראש הממשלה. משפחות שכולות הביעו תרעומת על הנוסח.

 

אחד מאנשי מערך התקשורת של ראש הממשלה, לירן דן, הסביר כי נתניהו  "היה אכן הראשון שהבין את גודל האירוע, ניהל את כיבויה המהיר של השריפה, יזם את הקמת האנדרטה לזכר הנופלים ופעל להקמת טייסת הכיבוי על שמו של אלעד ריבן. ראש הממשלה נמצא בקשר עם המשפחות השכולות". הוא סירב להתייחס לשאלה מי כתב את הטקסט, ולכך שהוא הועבר לפני כן ללשכה מהמשרד לביטחון פנים, שארגן את הטקס.

 

נתניהו בוחן את האנדרטה. "מגיע לו" (צילום: גיל נחשותן) (צילום: גיל נחשותן)
נתניהו בוחן את האנדרטה. "מגיע לו"(צילום: גיל נחשותן)
 

אחד מיועצי התקשורת אמר בהמשך לכך ש"התגובה אחרי, לפיה הכול אמת, היא עוד יותר הזויה. אפשר היה לומר שיועץ התקשורת הרביעי של ראש הממשלה, הממתין לדו"ח ביקורת חריף של מבקר המדינה, הוא זה שיזם את הקמת הטייסת שחיל האוויר ושאר גורמי המקצוע סבורים שהיא מיותרת".

 

"האחריות של ראש הממשלה גדולה יותר"

בינתיים, עוד משפחות שכולות מביעות תחושות קשות על הרעפת התשבוחות החריגה. האני ביבר, אביו של שדי שנספה, אמר שזו הייתה "הגזמה גדולה, כי נתניהו לא עזר ולא תרם כלום. הוא התחיל להתערב רק אחרי האסון הקשה. הוא מנסה לקבל את תמיכת הציבור על חשבון המשפחות השכולות. אני מכיר משפחות שלא הגיעו לטקס בגלל השתתפותו של נתניהו ולא רצו לשמוע שטויות, בגלל הכעס שלהם כלפיו".

 

אחד מבני המשפחות האלו, שביקש שלא להזדהות, ציין כי לא בא לטקס מכיוון ש"ידענו שיתנו לנתניהו לדבר על עצמו כגיבור למען המשפחות השכולות, ולא מעניין אותנו לשמוע אותו. מה שיאמרו עליו לא יעזור כי הכאב יישאר בלב. אני חושב שהטקס הפך להיות פרסומת לנתניהו שהוא האחראי הראשון על האסון".

 

נתניהו ונאוה בוקר. "הדברים היו אמיתיים" (צילום: גיל נחשותן) (צילום: גיל נחשותן)
נתניהו ונאוה בוקר. "הדברים היו אמיתיים"(צילום: גיל נחשותן)

 

לדברי עינב ברמי, אלמנתו של צוער השב"ס ירון שהחרימה את הטקס, "ביבי צריך לקבל צל"ש, לא? הוא ידע ראשון ולפני כולם מה גודל האסון" אמרה ל-ynet בציניות. ברמי הוסיפה כי היא לא מבינה איך לקחו את נוסח הדברים שהיו אמורים להיאמר בטקס ושינו אותו. "אז מה אם הוא ראש הממשלה, אז מותר לשנות ככה את הנוסח ולשבח את עצמו?. אולי מתוקף תפקידו, הוא צריך להיות ברשימה של האחראים לאסון הכבד".

 

רומא רחמימוב, אחיו של ודיסלב שנהרג אף הוא באסון, אמר כי "זה ממש הצגה. זה בושה וחרפה. אם הייתי יודע שככה יהיה, לא הייתי נוסע לשם בכלל. גם ההורים שלי הצטערו שבאו. זה לא היה נעים לשבת שם, אפילו שזו אזכרה ממלכתית. זה לא היה מגיע לנספים, לאח שלי. את הכול הפילו עליו, כאילו הכול יצא מביבי. אנחנו עדיין לא יודעים את האמת על מה שקרה שם. אני לא יודע אם נקבל את התשובות גם ממבקר המדינה. נתניהו פעל, קידם, יזם, ואפילו פעם אחת לא התקשר אלינו. קיבלנו מכתב".

 

"צעד רחוק מדי"

על פי גורם שהיה מעורב בארגון הטקס, ששוחח עם ynet, כפי שיחידת האבטחה של ראש הממשלה אחראית לאבטחה בכל טקס שבו הוא משתתף, כך גם אנשי התקשורת שלו אחראים על הדברים הנאמרים בטקס. "הם מקבלים את כל הטקסטים לידיהם, וזה לגיטימי ומקובל שהם עוברים על החומר ומוסיפים ומשנים. פה פשוט מישהו הלך צעד רחוק מדי והוסיף יותר מדי. יכולת לראות את הקהל נע בחוסר נוחות בכיסאות כשהדברים נאמרו. מי שבסופו של דבר משלם את המחיר אלו המשפחות, שהטקס נועד לכבד את יקיריהם והם מגלים שמכבדים בו אנשים אחרים".

 

עמיקם ויזל, אביו של צוער השב"ס ערן ז"ל אמר גם הוא כי דברי השבח "היו קצת מוגזמים.

 דווקא בגלל שהוא ראש הממשלה האחריות שלו הרבה יותר גדולה באופן כללי". הוא הוסיף כי הטקס עצמו היה מרגש ומכובד, בוודאי בהשוואה לטקס של השנה שעברה שהופרע.

 

סאלח אבו-ריש מירכא, אביו של ואסים שנספה באוטובוס הצוערים, אמר מנגד כי "הטקס היה מאוד מרגש והדברים שנאמרו על נתניהו היו אמיתיים, כי הוא הבין את גודל האסון ונקט בכל הצעדים כדי לעזור למשפחות השכולות, ולהיות לידן. לי אישית אין ביקורת על תפקודו לגבי כל מה שקשור לאסון".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, חסן שעלאן, רענן בן צור, אילנה קוריאל ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בטקס אתמול
צילום: גיל נחושתן
מומלצים