שתף קטע נבחר

רגע לפני הפקחים: 47 הרוגים בסוריה

ארגוני זכויות אדם בסוריה מדווחים על מתקפת ירי ופגזים על עיירה במחוז אידליב, בו דווח אתמול על הרג מסיבי של עריקים. גורם בליגה הערבית: פקחים יגיעו לסוריה כבר ביום חמישי

מנצלים את הרגעים האחרונים לפני כניסת הפקחים? על רקע ההסכמה לקבל את פקחי הליגה הערבית, ממשיכה האלימות בסוריה. ארגון זכויות אדם סורי דיווח כי 33 אזרחים ו-14 אנשי כוחות הביטחון נהרגו היום (יום ג') במדינה.

 

ארגון "המצפה הסורי לזכויות אדם", שפועל מלונדון, הודיע כי לפחות 23 בני אדם נהרגו כשהצבא הסורי התקיף את העיירה כפר עובייד במחוז אידליב הצפוני בירי מכונות ירייה ובפגזים. 14 אנשי כוחות הביטחון נהרגו בעימותים עם עריקים במחוז דרעא הדרומי.

 

מחוז אידליב היה הזירה לעימותים קשים בין צבא סוריה לעריקים. אתמול דיווחו פעילים במדינה כי כ-100 עריקים נהרגו בידי כוחות הביטחון כשביקשו לנטוש את עמדותיהם באידליב.

 

אחרי השתהות של שבועות חתמה אתמול דמשק על הסכם עם הליגה הערבית, לפיו יישלחו לסוריה משקיפים חיצוניים. גורם בליגה אמר היום כי משלחת מקדימה מטעם הארגון הכלל ערבי תגיע לסוריה כבר ביום חמישי, וכי בראשה יעמוד סמיר סייף אל-יזל, עוזרו של המזכ"ל נביל אל-ערבי.

 

אל-ערבי אמר אתמול כי בסופו של דבר יישלחו 500 פקחים לרחבי מדינה, ויפעלו בקבוצות של עשרה.

 

במקביל, פרסם היום העיתון "א-שרק אל-אווסט" את הנוסח המפורט של ההסכם שעליו חתמה סוריה. 

על פי ההסכם, משלחת הפקחים תהיה רשאית לוודא שמנגנוני הביטחון לא פוגעים בהפגנות שקטות, להבטיח את שחרור כל העצורים בהפגנות, לוודא שהממשלה מעניקה רישיונות לכלי התקשורת ואנשיהם יכולים לנוע בחופשיות בשטח, ליצור קשר עם ארגונים אזרחיים כמו גם עם גורמי ממשל, ולפקח על הוצאת כל ההתארגנויות המזוינות מהערים ומשכונות המגורים.   

 

גם התחייבותיה של דמשק כלפי המשלחת פורסמו. עליה לאשר הכנסת ציוד טכני דרוש, להבטיח את חופש התנועה של חבריה, להעניק לה חופש מלא לבקר בבתי כלא, מחנות מעצר, בתי חולים ותחנות משטרה, להבטיח לא להעניש אף אדם שיהיה בקשר עם המשלחת, להעניק לחבריה חסינות הדומה לזו שממנה נהנים אנשי או"ם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים סורים בדרעא. 14 עריקים נהרגו בעימותים
צילום: AP
מומלצים