שתף קטע נבחר

דו"ח הכרמל: קצינים בדימוס להגנת השוטרים

קבוצה של קציני משטרה לשעבר, בהם אליק רון, דן רונן, מיקי לוי ויוסי סדבון, התארגנו כדי להגן על שמם של קציני משטרה שעלולים לספוג ביקורת בדו"ח הכרמל: "הדרג הפוליטי מנקה את עצמו, ובטח לובשי המדים יצטרכו לשלם"

ניצבי משטרה וקצינים בכירים בדימוס, יחד עם משפטנים, מתארגנים בימים אלה כדי להגן על עמיתיהם לובשי המדים לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין אסון הכרמל. בין הקצינים המשתתפים ביוזמה שניים ממפקדי המחוז הצפוני לשעבר, אליק רון ודן רונן, וכן דוד קראוזה, מיקי לוי, יוסי סדבון ואחרים.

 

שנה לאסון הכרמל - כותרות אחרונות:

 

הקצינים אמרו הערב (יום ג') כי ברצונם לפעול לאיזון בין הדרג הפוליטי למבצעי, ולעמוד מאחורי חבריהם - שמנועים מלהגן על עצמם באופן ציבורי.

 

בטקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל במלאות שנה לו (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
בטקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל במלאות שנה לו(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

באחרונה פורסמו בתקשורת ידיעות שלפיהן קציני משטרה בכירים עלולים להינזק מהדו"ח, ובהם מפקד המחוז הצפוני הנוכחי, ניצב רוני עטיה, וקודמו בתפקיד שכבר סיים את תפקידו ואמור לפרוש מהמשטרה בפברואר - ניצב שמעון קורן. בעת אסון הכרמל נכחו השניים באופן אישי בציר ובאזור שבו אירע האסון.

 

אחד המשתתפים בקבוצה, ניצב בדימוס דן רונן, שפיקד על המחוז הצפוני בין השאר במהלך מלחמת לבנון השנייה, אמר כי מדובר בהתארגנות ספונטנית, בעקבות הפרסומים האחרונים וסימנים שהצביעו - לדעתו - על כך שהדרג המדיני כבר מחפש דרכים להיחלץ מהביקורת הציבורית ומהביקורת בדו"ח.

 

"פתאום אנחנו קוראים ראיונות עם השר אלי ישי, וכולנו שמענו את הדברים שנאמרו על נתניהו אתמול בטקס. יש איזו מגמה של אנשים שמנקים את עצמם ומנסים לזרוק את האחריות לכיוונים אחרים", אמר. "המשמעות היא שמישהו יצטרך לשלם את המחיר, וכמו שזה קורה הרבה פעמים במדינת ישראל, אם זה לא יהיה הש"ג - אלה יהיו לובשי המדים".

 

"הם היו שם כדי להציל חיים"

רונן התבטא בחריפות בנושא זה כבר באזכרה שנערכה בתחילת החודש על קברה של תת-ניצב אהובה תומר, מפקדת משטרת חיפה שנספתה באסון. הוא הבטיח כי הוא וחבריו לא יאפשרו שהאשמה תיפול על אלה שהיו בשטח והצילו חיים.

 

"לובשי המדים מוגבלים בכל הנוגע לאפשרות להתבטא בתקשורת ולהגיד כל מה שהם רוצים ויודעים על מה שבאמת קרה שם", הוסיף רונן הערב. "זה קרה במשמרת שלהם, ואנחנו מבינים את מצבם כי לכל אחד מאיתנו היו אירועים קשים במשמרת שלו. אין לנו שום מידע קונקרטי על מה שעומד להתפרסם ולא ראינו את הדו"ח, אבל החלטנו לתמוך בקולגות שלנו".

 

הלוויתה של תנ"צ אהובה תומר. "נתמוך בקולגות שלנו" (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
הלוויתה של תנ"צ אהובה תומר. "נתמוך בקולגות שלנו"(צילום: חגי אהרון)

 

"האסון קשה, אבל מי שהיה בשטח היה שם כדי להציל חיים - אם זה בפינוי כלא דמון ואם בפינוי יישובים. הם גם אלה ששילמו בחייהם - כולל אנשים שהכרתי באופן אישי, אנשים שהערכתי והיו פקודים שלי כמו תנ"צ תומר ותנ"צ ליאור בוקר. המטרה היא תמיכה וסיוע לאלה שחיים בתוך המערכת היום, אלה שנספו וגם אלה שפרשו, ולא בטוח שהדו"ח מנקה אותם".

 

יוזמי המחאה ציינו כי לצד המאבק התקשורתי הם נערכים גם למאבק בתוך הארגון והמערכת, ומתכוונים להיפגש בקרוב עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כדי לדון איתו בנושא.

 

עו"ד רונאל פישר, שייעץ לקבוצה מבחינה משפטית, אמר ל-ynet כי מדובר בקבוצה של קצינים בכירים, בעלי מעמד ורקורד. "כל אחד מהם, מסיבות מגוונות - אין כאן מניעים אחידים והומוגניים, חושב שהכיוון שאליו הולך המבקר,

כזה שבו עיקר האשמה עומד ליפול על לובשי המדים - והידע שלהם הוא רק מהמעט שפורסם ומהדלפות - הוא כיוון לא נכון ולא אחראי".

 

לדבריו, נשמעות בין היתר טענות על אופי הביקורת ויכולתו של המבקר לבצע בדיקה ראויה, רחבה ומקיפה, ולהגיע באופן מדויק לחקר האמת. גם דרכי הפעולה המדויקות טרם גובשו. "ברור שהפעילות צריכה להיות הן במישור הציבורי והן במישור המשפטי. זה יכול להיות באמצעות עתירה מינהלית לבג"ץ, דרך עצומה בעיתונות ופגישות עם ראשי המדינה. אין גבול לאפשרויות כשרוצים לפעול, אבל כרגע הנושא עדיין בתהליך ובשלבי גיבוש", אמר עו"ד פישר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן רונן. פוחד שה"ש"ג" ייענש
צילום: באדיבות קב' ח.א.ש ביטחון
מומלצים