שתף קטע נבחר

ישראל נגד האיחוד: "מאבד אמינות ולא רלבנטי"

הגינוי האירופי החריף נגד התקפות מתנחלים על פלסטינים לא חלף ללא מענה ישראלי. "החברות האירופיות בחרו לעשות מה שקל ולא נחוץ", נאמר בהודעת משרד החוץ

"תג מחיר" גם בדיפלומטיה. הודעת הגינוי התקיפה של החברות האירופיות במועצת הביטחון של האו"ם נגד התקפות המתנחלים על פלסטינים זכתה הערב (יום ד') לתגובה בעוצמה שווה מצד ישראל. "אם במקום לתרום ליציבות המזרח התיכון, הן משקיעות מאמצים בהתנצחות לא ראויה דווקא עם המדינה שבה מערכת החוק והמשפט העצמאית יודעת להתמודד עם מפרי חוק, הרי שהן מאבדות את אמינותן והופכות את עצמן ללא רלבנטיות", נאמר בהודעת משרד החוץ.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

אמש גינו בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל בחריפות את הבנייה בהתנחלויות ואת אלימות המתנחלים. החברות האירופיות במועצה פרסמו הודעת גינוי יוצאת דופן בעוצמתה, שבה קראו לממשלת ישראל לשים קץ להתקפות שמבצעים מתנחלים, ואמרו כי ההתנחלויות "מעבירות מסר הרסני" בנוגע לכוונות ישראל.

 

כתובות "תג מחיר" על מסגד סמוך לחברון (צילום: בצלם) (צילום: בצלם)
כתובות "תג מחיר" על מסגד סמוך לחברון(צילום: בצלם)

 

הודו, ברזיל ודרום אפריקה, אף הן חברות המועצה, פרסמו הודעת גינוי משלהן בתום ישיבה שקיימה מועצת הביטחון בנושא המזרח התיכון. שגריר רוסיה באו"ם אף הטיל ספק במחויבותה של ישראל לפתרון של שתי מדינות.

 

יממה לאחר מכן, הגיב משרד החוץ לדברים ופרסם הודעה לפיה "החברות האירופיות בחרו לעשות מה שקל ולא נחוץ, במקום לאזור אומץ ולעשות את מה שקשה ונחוץ מאד". ההודעה אף מציעה למעצמות "להתמקד בסדר היום הבינלאומי ולא להפוך על ראשו את סדר העדיפויות הראוי של הקהילה הבינלאומית". התמודדות עם סוגית הגרעין האיראני, טיפול במוקדי האלימות בסוריה וביסוס דמוקרטיה במדינות האביב הערבי הובאו אף הם כדוגמאות לפעילות הרצויה של המועצה, על פי משרד החוץ.

 

"ישראל קוראת לחברות האירופיות במועצה לתמוך בחידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים על פי מתווה הקוורטט, מתווה אותו אימצה ישראל למרות התנגדות הרשות", נטען בהודעה.

 

במקביל, נכתב כי "על החברות האירופיות לדבוק בנוסח מתווה הקוורטט ולהימנע מלהעניק לו פרשנויות המנוגדות הן לטקסט המקורי והן לרוח הדברים. סילופים אלה רק מוסיפים מכשולים על הדרך לחידוש המשא ומתן לשלום. גם ההתערבות בעניינים פנימיים של ישראל, ובכלל זה בסוגיות שאמורות להיפתר במסגרת משא ומתן, איננה מחזקת את המעמד שהן רוצות להעניק לעצמן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובות נגד פינוי מאחז מצפה יצהר
צילום: משטרת מחוז ש"י
ליברמן. "סדר עדיפויות"
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים