שתף קטע נבחר

הדודה הזהירה: "הבנות של מיכל אלוני בסכנה"

במשפטה של האם מרעננה, המואשמת כי חנקה למוות את בנותיה רוני ונטלי, הציגה ההגנה מכתב ששלחה דודתה למחלקת הרווחה, שנתיים וחצי לפני הרצח: "למיכל אין יכולות הוריות, צריך לקחת אותן למקום בטוח". הסנגורית טוענת: לא טיפלו באזהרות

האם ניתן היה למנוע את רצח הילדות רוני ונטלי אלוני מרעננה בידי האם מיכל? משפטה מתנהל בימים אלה במחוזי בפתח תקווה, ואתמול (יום ד') נחשף מכתב שכתבה דודתה של אלוני, סיביל קסטל, שבו היא מתריעה בפני רשויות הרווחה בעיריית רעננה על מצבה החמור של האם - מצב שלהשקפתה סיכן את הבנות. היא ציינה בו כי "אני מרגישה שהילדות בסכנה ואולי צריכים לקחת אותם למקום בטוח".

 

המכתב נשלח כשנתיים וחצי לפני הרצח, ולטענת ההגנה הוא לא טופל כראוי. בעקבות זאת, נטען, אלוני לא קיבלה טיפול הולם, ומצבה הידרדר והלך עד יום הרצח. אגב, טענות נגד טיפול העירייה במשפחה הועלו בעבר גם על ידי האב ובעלה לשעבר של הנאשמת, עמוס אלוני.

 

האב עמוס אלוני, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האב עמוס אלוני, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

אלוני נאשמת שבנובמבר 2010 רצחה בחניקה בכוונת תחילה את שתי בנותיה, נטלי בת ה-6 ורוני בת ה-4, בבית סבתן ברעננה. על פי כתב האישום, תחילה חנקה את הבת הצעירה לעיני אחותה הגדולה, ואחר כך רצחה גם אותה. בהמשך התקשרה לאבי הבנות ואמרה לו: "חנקתי את הבנות".

 

המכתב ששלחה קרובת המשפחה, ושהוצג בבית המשפט, התקבל בלשכת ראש העיר ובמחלקה לשירותים חברתיים בעיריית רעננה ב-12 במאי 2008. הוא הועבר לעובדת סוציאלית, שהכירה את המשפחה המטופלת. אחת מפקידות הסעד במחלקה פנתה לרופא המטפל של אלוני בבית החולים "שלוותא", ביקשה לדעת מה מצבה ושאלה האם קיים סיכון לבנות.

 

מיכל אלוני. דודתה: "יש לה טמפרמנט אלים" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
מיכל אלוני. דודתה: "יש לה טמפרמנט אלים"(צילום: יריב כץ)

 

לטענת הסנגורית של אלוני, עו"ד אורית חיון, הפסיכיאטר לא ענה למכתב, העובדת הסוציאלית לא בדקה מדוע אינו משיב לה, ואילו ומיכל אלוני לא זכתה למעקב או קיבלה טיפול ראוי. בתקופה שלאחר מכן הידרדר מצבה ובשלב מסוים היא אף אושפזה בכוח.

 

המכתב: "דרושה עזרה דחופה"

את המכתב שלחה אחות אמה של אלוני, סיביל קסטל. היא ציינה כי ביקרה את משפחתה בישראל והזדעזעה מהיעדר התפקוד של אלוני, שלדבריה נמצאה "על סף קריסה". במכתב היא הביעה את דאגתה לבנות וביקשה סיוע בהוצאתן הדחופה מהבית.

 

קברי הבנות. הדודה: "המשפחה לא תפקדה" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
קברי הבנות. הדודה: "המשפחה לא תפקדה"(צילום: עידו ארז)

 

במכתב היא ציינה: "מאז הביקור שלי האחרון בישראל, וגם ובהמשך לקשר של עם המשפחה, הגעתי למסקנה שדרושה עזרה סוציאלית דחופה כדי למנוע בעיות בעניין כמה בני משפחה - בעיקר הנכדות הצעירות של אחותי. המשפחה לא מתפקדת. אחותי הייתה בטיפול פסיכיאטרי, בנה תחת השגחה רפואית. בתה, מיכל ארנוני (הטעות במקור – נכ"פ), גם כן סובלת מבעיות נפשיות חמורות.

 

עוד כותרות בערוץ החדשות של ynet:

 

"להערכתי, מיכל לא מסתדרת כהורה. יש לה טמפרמנט אלים והתפרצויות עד כדי שהמשטרה הגיעה לביתם באירוע אחד. אין לה יכולות אימהיות-הוריות, והיא משליכה מטלות רבות על אימא שלה ועל אחיה העדין. הדאגה הרבה שלי גורמת לי לפנות לרשויות הרווחה. אעריך ביקור של עובדת סוציאלית בביתן כדי להעריך את המצב. אני מרגישה שיש צורך בהתערבות. אני ארחיק ואומר שאני מרגישה שהילדות בסכנה ואולי צריך לקחת אותן למקום בטוח".

 

קסטל מציינת במכתבה כי בני משפחת אלוני לא יודעים על צעדיה ואפילו עלולים לכעוס עליה, "אבל זה הכרחי לשלום הילדות. אני חושבת שכל המבוגרים בבית זה צריכים עזרה בכישורים לחיים: איך לחסוך,

איך לעמוד בלחצים, איך להתנהל בינם לבין עצמם".

 

לטענת קסטל היא ניסתה ליצור קשר עם עובדת רווחה בעיריית רעננה, אך לא קיבלה מענה. היא הגדירה את התנהגותה של מיכל אלוני כ"בלתי צפויה, ואני בוחרת להימנע מפגישה עימה מכיוון שהיא יכולה להיות מאוד אגרסיבית. מצד שני, היא יכולה להיות מאוד משכנעת ונחמדה ובפגישה ראשונה היא רושם מאוד טוב".

 

במכתב הותירה קסטל טלפון וכתובת כדי ליצור איתה קשר. "אם תתנו לי שעה וטלפון אשמח לעשות את השיחה", כתבה לקראת סיום. "מכיוון שאני גרה כה רחוק, אני מרגישה חסרת אונים. אני מקווה לשמוע מכם בקרוב, אהיה בבית".

 

במהלך הזמן שחלף מאז הרצח נשלחה האם לאבחון פסיכיאטרי, כדי לקבוע האם היא כשירה לעמוד לדין.

באבחון שנערך בסמוך לרצח נקבע כי היא סובלת מבעיות נפשיות, אך באפריל האחרון נערך לה אבחון נוסף שקבע כי היא כשירה לעמוד לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקורבנות נטלי ורוני אלוני. אזהרה הגיעה שנתיים וחצי לפני הרצח
האם מיכל אלוני. התפרצויות
צילום: נמרוד גליקמן
עו"ד רקפת מוהר מפרקליטות מחוז מרכז
צילום: שירה מוהר
עו"ד אורית חיון
מומלצים