שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מדבדב: להקים טלוויזיה עצמאית, להגביר שקיפות
  בנאום "מצב האומה" האחרון שלו כנשיא רוסיה, התייחס מדבדב למחאה בארצו ואמר כי הוא מבין את המדברים על הצורך בשינוי. הוא הציע להחזיר את הבחירות הישירות למושלים, ולהקים ערוץ טלוויזיה שאינו כפוף למדינה. "ניתן לאזרחים להשתתף בחיים הפוליטיים"
  מודאג מההפגנות או משלם מס שפתיים למוחים? נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב קרא היום (יום ה') לרפורמה במערכת הפוליטית של ארצו, שתכלול השתתפות גדולה יותר של האזרחים בחיים הפוליטיים, שקיפות כספית והקמת ערוץ טלוויזיה עצמאי.

   

  אביב רוסי? עוד על המחאה והשתקתה:

  נרצח מייסד עיתון שחקר שחיתות שלטונית

  פוטרו שני עיתונאים שסיקרו את המחאה

  ישראלים ברוסיה: "מתחיל שינוי תודעה"

  רבבות הפגינו: "צריך דרך אחרת"

   

  בנאום "מצב האומה" בפני שני בתי הפרלמנט הרוסי, נאומו האחרון כנשיא, הציע מדבדב כי המושלים האזוריים ייבחרו ישירות, ולא ימונו בידי הקרמלין. "אני מציע רפורמה מקיפה במערכת הפוליטית שלנו", אמר הנשיא שיעבור בקרוב לכיסא ראש הממשלה. "עלינו להעניק לכל האזרחים הזדמנות להשתתף בחיים הפוליטיים".

   

  מדבדב בדומה. נאום "מצב האומה" האחרון כנשיא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מדבדב בדומה. נאום "מצב האומה" האחרון כנשיא(צילום: AFP)

   

  ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, ביטל את הבחירות הישירות למושלי המחוזות השונים ב-2004, בעת שכיהן כנשיא. בשבוע שעבר הוא אמר כי הוא מוכן לשקול את החזרת הבחירות הישירות, כל עוד המועמדים יאושרו בידי הקרמלין.

   

  מדבדב התייחס ישירות להפגנות המחאה שנערכו לאחרונה ברוסיה, בעקבות הבחירות לדומה: "אני רוצה לומר שאני שומע את קולם של אלה שמדברים על הצורך בשינוי, ואני מבין אותם".

   

  מפגינה בסנט פטרסבורג. "אין הצבעה" (צילום: AP) (צילום: AP)
  מפגינה בסנט פטרסבורג. "אין הצבעה"(צילום: AP)

   

  בצעד שנועד לפייס את האופוזיציה, קרא מדבדב להקמת ערוץ טלוויזיה "ציבורי", שלא יהיה כפוף למדינה. פוטין שולט בטלוויזיה הרוסית, והמפגינים נגד שלטונו טענו שהתקשורת הרוסית כמעט התעלמה לחלוטין מהמחאה.

   

  בהתייחסו לתביעה נוספת שהעלו המוחים, אותת מדבדב כי בכוונתו להיאבק בשחיתות במנגנוני
  הבירוקרטיה הרוסית, ואמר כי על אנשי ממשל להצהיר על הוצאותיהם החריגות. "אני סבור שיהיה זה נכון לאכוף פיקוח על ההוצאות של פקידי ממשל, כאשר ההוצאות שלהם לא תואמות להכנסותיהם", אמר הנשיא.

   

  מצביעים רבים ציינו שהשחיתות הממשלתית הייתה גורם שהשפיע על אי תמיכתם במפלגתו של פוטין, "רוסיה המאוחדת", בבחירות האחרונות, בתחילת החודש. מפלגתו של ראש הממשלה זכתה ב-49.5% מהקולות, והצליח לשמור על רוב דחוק בלבד. רבבות יצאו מאז לרחובות, האשימו את השלטון בזיוף התוצאות וקראו לסילוק פוטין ומדבדב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדבדב. "מציע רפורמה מקיפה במערכת הפוליטית שלנו"
  צילום: EPA
  הפגנות ברוסיה. "שומע ומבין"
  צילום: AFP
  פוטין משיב לשאלות הצופים בטלוויזיה
  צילום: AFP
  מומלצים