שתף קטע נבחר

האמירות מהעבר יעצרו את הנסיקה של רון פול?

דווקא כשהסקרים מאירים פנים לרפובליקני המתמודד על המועמדות לנשיאות, התקשורת מטיחה בו שאלות נוקבות. כשנדרש השבוע להסביר מדוע הוא חתום על עלונים מלפני 20 שנה שיוצאים נגד שחורים, הוא הסיר את המיקרופון ועזב ברוגז

עוד מועמד רפובליקני לנשיאות מסתבך בצרות בשידור. רון פול, שבאופן מפתיע הפך למועמד ריאלי לזכות במועמדות המפלגה הרפובליקנית במירוץ לבית הלבן, נתקל השבוע בשאלות קשות מעיתונאים ביחס לאמירות גזעניות מעברו, ולא היטיב להתמודד: הוא הכחיש, הגיב ברוגז ונטש את הראיון. הפרשנים הפוליטיים לא מוותרים: "הוא יכול לברוח, אבל הוא לא יכול להסתתר".

 

הרגעים המביכים של הרפובליקנים - הכותרות ב-ynet:

יודע חשבון? פרי קרא לקצץ את כל התקציב - ועוד

חפשו במפה: פרי המציא מדינה חדשה - סולינדרה

גם קיין התרסק מול המצלמות: "מה השאלה?"

הרמן קיין שוב התבלבל: "טליבאן בממשלת לוב"

 

כלי התקשורת החלו לחטט בעברו של פול רק באחרונה, לאחר שסקרים הראו כי הוא בעל סיכוי סביר לנצח בבחירות המוקדמות שתקיים המפלגה הרפובליקנית במדינת איווה ב-3 בינואר. עד כה הוא נתפש בעיני בעלי הטורים הפוליטיים בעיקר כבדלן הרוצה לסגור משרדי ממשלה ולבטל מסים, אולם כשהסתבר שהוא מסוגל להפתיע - הם החלו להפנות לכיוונו שאלות נוקבות.

 

צפו בראיון עם רון פול. מתעצבן ועוזב

 

בראיון שנערך ביום רביעי, הפרשנית הפוליטית של רשת CNN, גלוריה בורגר, עימתה את פול עם הערות גזעניות שהופיעו בעלונים שפרסם בשנות ה-80 וה-90. המועמד הרפובליקני טען ברוגז כי השאלות אינן רלוונטיות למועמדות שלו לנשיאות, והוא כבר סיפק להן תשובה לפני שנים. "לא קראתי את העלונים, לא כתבתי אותם ואני דוחה אותם. זוהי התשובה שלי", ענה לה פול.

 

אולם בורגר לא הסתפקה בכך, והמשיכה ללחוץ. היא הזכירה כי חתימתו של פול מתנוססת על גבי העלונים, ששימשו אז האמצעי העיקרי להעברת מידע לבוחרים, ושאלה אם נכונה השמועה שהוא הרוויח ב-1993 כמעט מיליון דולר מהפצת העלונים. בתגובה, פול הסיר את המיקרופון, מסר אותו לטכנאי ועזב את החדר. בעל טור ב"וושינגטון פוסט" כתב מאוחר יותר כי "רון פול יכול לרוץ, אבל הוא לא יכול להסתתר".

 

סקר: רון פול המועמד המוביל באיווה

באחד העלונים, שפורסמו ב-1992 בעקבות המהומות בלוס אנג'לס, כתב פול כי "הסדר נשמר בעיר רק כשמגיע זמנם של השחורים לקבל את הצ'קים מלשכת הסעד". במרוצת השנים דחה המועמד את ההתבטאויות הגזעניות וטען גם אז שהוא לא כתב אותן ולא היה מודע לקיומן. לא ברור אם הדברים האלו ישפיעו על סיכוייו בבחירות הקרובות באיווה, אך אם הוא ינצח וימשיך במירוץ, סביר כי האמירות ימשיכו לרדוף אותו בהתמודדות הכלל-ארצית.

 

ביום רביעי, שבו התפוצצה הפרשה, התפרסם באיווה סקר שהצביע על פול

כמועמד המוביל עם 28 אחוזי תמיכה. אחריו דורגו ניוט גינגריץ', עם 25 אחוזים, ומיט רומני, עם שיעור תמיכה של 18%. פול זוכה לתמיכה בעיקר בקרב צעירים, שנענים לעמדות האנטי ממסדיות שלו. הוא ידוע כתומך בבדלנות אמריקנית ובהפסקת סיוע החוץ, לרבות לישראל. בעבר ציין גם בראיון טלוויזיוני כי על ארצות הברית "להציע חברות לאיראן".

 

בסקר, ציינו רק 28 אחוזים מהמשתתפים כי הגיעו להחלטה סופית לגבי הצבעתם בבחירות, ואילו 72 אחוז מהם הודו שעשויים להעניק את קולם גם למועמד אחר. יש לציין כי 51 אחוז מהתומכים ברון פול הבהירו כי שלא ישנו את דעתם ברגע האחרון, לעומת 16 אחוז שהבטיחו נאמנותם לרומני ו-15 אחוז שמתעקשים על גינגריץ'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון פול. "לא קראתי, לא כתבתי"
צילום: איי פי
מומלצים