שתף קטע נבחר

לבנת, לבני ויחימוביץ' בכנס נגד הדרת נשים

"תפקידנו לעצור את ההידרדרות הזו", אמרה לבני בכנס נגד הדרת נשים. לבנת: "לא נאפשר כולנו יחד לתהליכים האלה להמשיך ולקרות". בתו של הרב עובדיה יוסף: "אם לא אנחנו, הגברים לא היו לומדים תורה". חלק מהנשים יצאו מהאולם כשחוטובלי עלתה לדבר: "תמכה בחוקים להדרת נשים"

חזית נשית מאוחדת נגד מגמות ההדרה. מאות נשים, בהן פוליטיקאיות, עיתונאיות, נשות עסקים ואקדמאיות, השתתפו הבוקר (יום ו') ב"כנס חירום" של עמותת כ"ן-כוח לנשים בנושא בסינמטק תל-אביב. "המאבק נגד ההדרה הוא לא לנשים בלבד, אלא הוא מאבק על עתידה של מדינת ישראל", אמרה באירוע יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. "המאבק צריך להתעצם ולעורר את הנרדמים והנרדמות".

 

נשים בפנים? עוד על הדרת נשים:

צפו: חרדי תלשו כרזות מאוטובוסים

הדירו אותי בבקשה / דעה

זאת ההלכה, טמבל / /דעה

צפו: נוסעת בחזית קווי המהדרין

 

"המצב משתנה במהירות ותפקידנו לעצור את ההידרדרות הזו", ציינה לבני, שהזכירה גם את אפליית התלמידים יוצאי אתיופיה בפתח תקווה. "אם תלמידה אתיופית נלחמת ואומרת לי שהיא רוצה להיות דוקטור לכימיה, תפקידנו להילחם שהיא תעשה זאת וגם שתעלה לבמה לקבל פרס". לבני התייחסה בדבריה לאירוע שבו זכו שתי חוקרות בפרס מטעם משרד הבריאות, אך גבר נדרש לקבלו במקומן.

 

פוליטיקאיות מאוחדות. לבני, יחימוביץ', לבנת וגמליאל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פוליטיקאיות מאוחדות. לבני, יחימוביץ', לבנת וגמליאל(צילום: מוטי קמחי)

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה: "חצינו גבול בנושא של הדרת נשים והדברים כתובים ככתובת אש. אם היינו חיות במדינה איסלאמית קיצונית היינו מקבלים את זה, אבל אנחנו חברה שמוציאה הכול לאור השמש. זה מאבק על פניה של החברה הדמוקרטית הישראלית ואנחנו הלוחמות העיקריות בו ולא נאפשר להחזיר את הנשים לאחורי האוטובוס. אנחנו שוות".

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת (ליכוד), התייחסה למאסרו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב ואמרה כי לא היה נמצא היום בכלא אלמלא החוקים נגד הטרדה מינית שחוקקו פוליטיקאיות. היא קראה למעשים בנושו ואמרה: "הדרת נשים היא אלימות נגד נשים ואני מאמינה בזה בכל לבי. הושבת נשים ביציע ואיסור עליהן לעלות לבמה לקבל פרסים זו חרפה". היא קראה לגברים לשתף פעולה במאבק. סגנית השר גילה גמליאל אמרה כי "הדרת נשים לא קיימת רק במגזר החרדי, יש מפלגות בישראל שאין בהן נשים, יש רק שש רשויות מקומיות בישראל שבראשן עומדות נשים".

 

בתו של הרב עובדיה: "לא כך רצה הקב"ה"

בכנס נשאה דברים גם עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, ופעילה למען קידום והשכלת נשים, שהתקבלה במחיאות כפיים ובעמידה. "אנחנו מוצאות את עצמנו כיום כנגד הגברים ולא כך רצה הקדוש ברוך הוא כשאמר - לא טוב האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו. אני לא רוצה להשתתף בפורומים רק על תקן האשה. אני נמצאת כאן כאילו לייצג את החברה

החרדית, התורה שלנו מעולם לא התייחסה לדבר הזה כמו שזה קורה היום. בתורה מעמד האשה הוא גבוה ומוערך וקושרים לה סופרלטיבים נפלאים. גם הרבנים בחברה החרדית, מאף אחד מהם לא יצאה קריאה להפרדה באוטובוסים, התקנות האלה נעשות על ידי עסקנים".

 

"המהות היא לא מאיזה דלת לעלות לאוטובוס, אלא היא על הכבוד של האשה", הוסיפה בר שלום, "אנחנו הנשים חזקות ביותר וקובעות את המדיניות ואם לא אנחנו, הגברים לא היו יושבים ללמוד תורה. בנינו את עולם התורה".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) הדגישה: ״נכון שזהו מאבק א-מפלגתי, אבל זהו מאבק פוליטי. ההדרה קורה בכהונה של הממשלה הזו. לא יכול להיות שראש הממשלה לא עושה כלום כששר הבריאות שלו מסרב לתת פרס לאישה. מדובר בחומניזציה".

  

חלק מהנשים בקהל הגיבו במורת רוח כאשר לבמה עלתה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) והתלוננו על כך שתמכה בעבר בחוקים להדרת נשים. חלקן אף יצאו מהאולם. "גם אני רוצה להחזיר נשים לשלטי החוצות, אבל לא בצורה בה נשים מוצגות היום בפרסומות ובתוכנית 'מעושרות' בערוץ 10", אמרה חברת הכנסת.

 

הדובר של חוטובלי, עופר מעוז, מסר כי "דבריה התקבלו באהדה רבה לאחר מכן ורבות העידו בסיום שדבריה פקחו את עיני הנוכחות לתופעות חשובות אחרות בתחום הדרת הנשים שלאו דווקא נמצאות בשכונות החרדיות ובמגזרים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, יחימוביץ' ולבנת בסינמטק. "לעורר את הנרדמים והנרדמות"
צילום: מוטי קמחי
ח"כ גלאון. "חומניזציה"
צילום: מוטי קמחי
בר שלום. "תקנות שתיקנו עסקנים"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים