שתף קטע נבחר

10,000 שקל קנס לאדם שגידל קוף גנוב בביתו

סוזי, קופת סנאי מצויה בת 15 שנה נגנבה אשתקד מפארק הקופים בבן-שמן. בעקבות מידע מודיעיני, היא אותרה ללא שיניים בדירתו של תושב רעננה. בית המשפט הרשיע אותו בהחזקת חיית בר מוגנת וגזר עליו קנס של 10,000 שקל

בית משפט השלום בנתניה הרשיע החודש את חיים ג'אן, תושב רעננה, בהחזקת קופת סנאי מצויה ללא היתר וגזר עליו קנס כספי בסך של 10,000 שקל או 60 ימי מאסר וכן התחייבות על סך 15 אלף שקל שלא יבצע עבירה דומה בשלוש השנים הקרובות.

 

תחילת הפרשה בקיץ 2010. סוזי, קופת סנאי מצויה בת 15, נגנבה על ידי אלמונים מפארק הקופים בבן שמן. החשש של המטפלים היה כי הקופה נגנבה למטרות מכירה כחיית מחמד אקזוטית ועלולה למות בתנאי אחזקה לא נאותים.

 

לאחר מספר שבועות, הגיע מידע אל פקחי רשות הטבע והגנים כי קוף גדול מוחזק בניגוד לחוק בדירה ברעננה. למקום הגיע אריה קלר, ראש אגף למניעת סחר בבעלי חיים ברשות הטבע והגנים עם שוטרי תחנת הסיור של כפר סבא לחיפוש בדירה.

 

הקופה שהוחרמה. שבה לפארק הקופים בבן שמן (צילום: עדן בן עמי, דוברות מרחב השרון) (צילום: עדן בן עמי, דוברות מרחב השרון)
הקופה שהוחרמה. שבה לפארק הקופים בבן שמן(צילום: עדן בן עמי, דוברות מרחב השרון)

 

הקופה נמצאה בדירה ללא שיניים ובכלוב קטן

בדירה התגלתה הקופה, שנמצאה עם שיניים עקורות והוחזקה בכלוב קטן ובתנאים ירודים. תושב הדירה ניסה לשחרר את החיה כדי להבריח מהמקום עם הגעת הפקחים והשוטרים לדירה, אך לא הצליח.

 

הקופה שהוחזקה בכלוב במרפסת הדירה, ברחה אל תוך הבית ונלכדה. לדברי השוטרים, ג'אן צעק על השוטרים כי "'למה אתה נטפלים אלי? יש עוד הרבה שמחזיקים בקופים" וטען כי מצא את הקופה בכניסה לבניין ואסף אותה לביתו.  

 

התביעה מטעם המדינה ורשות הטבע והגנים טענה בבית המשפט כי "הנזק שנגרם לקוף הוא נזק בלתי הפיך, מדובר בקוף שהוא חיית בר מוגנת ומקומה לא להיות בכלוב קטן בבית שמיועד להחזקת תוכי ובכלל מקומו של הקוף בטבע".

 

עוד נטען על ידי התביעה כי התיקון בחוק להגנת חיות הבר מאפשר לבתי המשפט להטיל עונשים כספיים עד 150 אלף שקלים ודרשה קנס כספי גבוה על הנאשם. "מדובר במקרה שבו היתה ממש התעללות בקופה, נעקרו שיניה ומצבה היה ירוד. אילו היה מוגש כתב אישום בגין אותן נסיבות על פי חוק צער בעלי חיים, הנאשם הזה היה יושב מאחורי סורג ובריח".

 

השופטת: עבירה חמורה מאוד ופגיעה ממשית בערכי הטבע

השופטת אביבה טלמור גזרה על ג'אן, בן 50, את העונש בהיעדרו מאחר שלא הופיע בבית המשפט וכתבה בגזר הדין כי "העבירה שעבר הנאשם הינה עבירה חמורה מאוד ויש בה פגיעה ממשית בערכי טבע. מאידך אני מתחשבת בכך שאין לנאשם הרשעות קודמות".

 

השופטת דנה את הנאשם לקנס של 10,000 שקלים או 60 ימי מאסר, וכן התחייבות על סך 15 אלף שקלים שלא יבצע עבירה דומה בשלוש השנים הבאות. "אני מקווה שהנאשם מבין היטב חומרת מעשיו ולא יחזור עליהם לטובתו ולתועלת הציבור כולו", ציינה בהחלטתה.

 

מאז שהושבה אל פארק הקופים, התאוששה סוזי הקופה והשתלבה בהצלחה בלהקת קופי הסנאי בפארק. "היא חזרה לעצמה ושמחנו שהצליחו לאתר אותה לפני שהיה מאוחר מדי. הקופים הללו מתקשים לחיות בבידוד וזקוקים ללהקה שלהם", אומרת ל-ynet ד"ר תמר פרדמן, מנהלת פארק הקופים ובירכה על הקנס שהטיל בית המשפט על הנאשם. "תופעת הסחר בקופים בישראל היא מדאיגה מאוד ואני מקווה שבתי המשפט יחמירו גם עם מחזיקי קופים נוספים".  

 

בעולם מוחזקים כאלף קופי סנאי מצויים בגני חיות, החברים בארגון גני החיות העולמי וניתן לצפות בהם בגני חיות בארץ ובפינות חי רבות. בטבע ישנם ארבעה תתי-מינים של קוף הסנאי ורק אחד מהם נתון בסכנת פגיעות בטבע באזור קולומביה.  

 

כיום קוף הסנאי המצוי (Saimiri sciureus) נחשב לנפוץ ביותר בדרום אמריקה (ברזיל, פרו, קולומביה, אקוודור, גיאנה הצרפתית וונצואלה), ואינו מוגדר בסכנת הכחדה, על פי נתוני איגוד השימור העולמי (IUCN). תוחלת החיים המוערכת של הקופים בטבע היא עד כ-20 שנה והם נחשבים ליעד פופולרי לציידים למטרות סחר כחיות מחמד וכן למטרות של ניסויים למחקר רפואי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוזי, קופת הסנאי הקשישה שחולצה מהדירה
באדיבות עדן בן עמי, דוברות מרחב השרון
מומלצים