שתף קטע נבחר

נתלו מחדש שלטי הדרה. חרדים התפרעו: "נאצים"

שוטרים ופקחים הסירו שלטים הקוראים להדרת נשים בבית שמש. עשרות חרדים התפרעו וקיללו אותם. המפגים אף יידו אבנים - אבל איש לא נעצר. בהמשך כמה מהשלטים נתלו מחדש. נעמה מרגוליס בת ה-8: "אני לא מפחדת, אמא מפחדת יותר"

תגובה חרדית אלימה לניסיון להסיר את שלטי ההדרה. כוחות משטרה, מלווים בפקחי עיריית בית שמש הסירו היום (א') שלטים הקוראים להדרת נשים. במהלך הפעילות התגודדו כמה עשרות חרדים סביב השוטרים, קראו קריאות כגון "נאצים" ויידו אבנים. לא היו נפגעים ואיש גם לא נעצר. המשטרה אמרה כי בכוונתה לעצור בהמשך את המתפרעים. לאחר שהוסרו, נתלו מחדש כמה מהשלטים.

 

אחד השלטים שנתלה מחדש, שעות לאחר שהוסר (צילום: נפתלי) (צילום: נפתלי)
אחד השלטים שנתלה מחדש, שעות לאחר שהוסר(צילום: נפתלי)

 

הדרת נשים - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, קיים היום דיון בלשכתו בהשתתפותו ממלא מקומו, חברי מועצה נוספים ומפקד תחנת המשטרה. בדיון הורה אבוטבול להסיר את השלטים, והסרתם התבצעה בשעה 17:00, שעת הדלקת נרות חנוכה, בעת שהרחובות אמורים להיות ריקים. למרות זאת, עדיין כמה חרדים התפרעו וכאמור קיללו את השוטרים ויידו אבנים. תושב בית שמש טען עם זאת כי החרדים לא צעקו "נאצים", אלא "אל תתערבו לנו בחיים".

 

אבוטבול אמר כי הוא מגנה "בכל תוקף את השוליים הקיצוניים של המגזר החרדי בעיר, המכפישים במעשיהם החמורים את כלל תושבי בית שמש". ראש העיר טען עם זאת כי "בכל חברה ובכל עיר קיימים שוליים שליליים הפועלים נגד החוק והמוסר, אולם אף אחד לא חושב להאשים בכך את כלל האוכלוסייה, כשם שלא מאשימים את ראש העיר ירושלים ניר ברקת למשל באלימות הקיימת במאה שערים".

 

נעמה בת ה-8: "רוצה שהקיצוניים ייצאו"

הסערה סביב הנעשה בבית שמש גברה ביום שישי, אחרי שידור כתבה ב"אולפן שישי" בערוץ 2. הכתבה עסקה בילדה נעמה מרגוליס (8), שגבר חרדי ירק עליה בטענה שלא הייתה לבושה באופן צנוע. החשוד, מאיר דוד אייזנבך, נעצר אתמול אך שוחרר על ידי השופט אביטל חן, שהרחיק אותו מבית שמש למשך שבעה ימים. הבוקר אמרה מרגוליס ל-ynet: "עכשיו אני לא מפחדת. אמא מפחדת יותר. אני רק רוצה שהקיצוניים יצאו מבית שמש".

 

בית שמש, היום. שלט הקורא להתלבש בצניעות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בית שמש, היום. שלט הקורא להתלבש בצניעות(צילום: רויטרס)

  

אמה הוסיפה: "הדרת נשים, הוצאת נשים מעין ציבורית, מאוטובוסים - זה פשוט מרתיח אותי. מנסים להחזיר אותנו לזמנים חשוכים וזה אי צדק נוראי. פשוט השפלה. כבר בהתחלה איימו עלינו שאם ניכנס לבית הספר הם לא יניחו לנו אפילו 20 שנה. לאחר שנכנסנו התחילו ההצקות שנמשכו ממש מידי יום - קללות, יריקות וזריקת פצצות סירחון לתוך בית הספר וגם לתוך השכונה שלנו. לאחרונה זה נרגע אבל לפני כמה שבועות ההטרדות חזרו.

 

"אני לא רוצה שיהיה קווי מהדרין יותר. אני לא רוצה שיטשטשו את הפנים של הנשים בעיתונים של בית שמש ושיהיו תמונות של נשים במגזינים שמגיעים אלי הביתה. אני רוצה לחיות בחברה בריאה".

 

החשוד ביריקה, מאיר דוד אייזנבך, בבית המשפט (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
החשוד ביריקה, מאיר דוד אייזנבך, בבית המשפט(צילום: נועם מושקוביץ)

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס, שהשתתף הערב בטקס צבאי של הדלקות נרות חנוכה בלטרון, התייחס לנושא: "ישראל היא מדינה דמוקרטית. מותרות בה דעות וזרמים שונים, בתנאי שנישאר מדינה אחת. צבא העם הוא צבא שכל בנות העם ובני העם נקראים לשרת בו, ולכל החיילים והחיילות זכויות וחובות שוות, ללא העדפות וללא אפליות".

 

בטקס, שבו נכח גם הרמטכ"ל בני גנץ, הופיעה כמדי שנה להקת הרבנות הצבאית, אשר כוללת 15 נגנים וזמרים על טהרת המין הגברי בלבד.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השלט שנתלה מחדש, הערב
צילום: נפתלי
נעמה מרגוליס. הפנים של המאבק
מומלצים