שתף קטע נבחר

עובדת זרה ובתה, בת 3.5, נעצרו לקראת גירוש

רואנה קרולו מהפיליפינים ובתה קימברלי הועברו לנתב"ג לקראת גירושן תוך 72 שעות. פעילים למען העובדים הזרים: "ל-700 משפחות שהגישו בקשה להסדיר את מעמדן משרד הפנים לא ממהר להשיב, אבל הוא כן ממהר לעצור ילדים שנולדו בארץ"

פקחי יחידת עוז של רשות האוכלוסין וההגירה עצרו הבוקר (יום ג') את רואנה קרולו, מהגרת עבודה מהפיליפינים, שתוקף האשרה שלה פג, ואת בתה קימברלי, בת שלוש וחצי, שנולדה בישראל ולומדת בגן עירוני בשכונת התקווה בתל-אביב. השתיים הועברו למתקן הכליאה בנמל התעופה בן-גוריון, והן צפויות להיות מגורשות בחזרה לפיליפינים בתוך שלושה ימים.

 

בארגון "ילדים ישראלים" הפועל למען העובדים הזרים תקפו את הרשויות בשל השמת הילדה הקטנה במתקן בנתב"ג. "ברגעים אלה יושבת קימברלי מאחורי סורג ובריח במקום לשבת בגן עם שאר חבריה", אמרו שם, והוסיפו כי "המעצר מסמל עליית מדרגה בגירוש ילדיהם של מהגרי העבודה". מחר בצהריים מתכוונים פעילי הארגון להפגין יחד עם מהגרי עבודה מול המתקן בנתב"ג.

 

לדברי מנכ"לית הארגון, רותם אילן, "משרד הפנים אינו ממהר לתת תשובות למשפחות שזכאיות למעמד חוקי והגישו את הבקשות לפני למעלה משנה. לעומת זאת הוא כן ממהר לעצור ולגרש ילדים שנולדו בישראל, מתחנכים במערכת החינוך הממלכתית וכל חטאם הוא שנולדו לעובדים זרים".

 

הילדה קימברלי. "כלואה במקום לשבת עם חבריה בגן" ()
הילדה קימברלי. "כלואה במקום לשבת עם חבריה בגן"

 

לטענתה, "משרד הפנים קובע שמעצר ילדים הוא ברירת המחדל של מדינת ישראל, בניגוד לטובת הילד ולכל האמנות שעליהן חתומה הממשלה, ואף שהמעצר והגירוש מסבים נזק בלתי הפיך לילדים. רדיפת הילדים היא ניסיון שקוף של משרד הפנים ואלי ישי לזרות חול בעיני הציבור, בשעה שהם מאשרים הגעה של עשרות אלפי מהגרי עבודה נוספים המשלמים מאות אלפי שקלים כדמי תיווך בלתי חוקיים לקבלני כוח אדם".

 

הפעילים למען הזרים: 700 משפחות מחכות לתשובה

באוגוסט 2010 קבעה הממשלה כי ילדי עובדים זרים והוריהם לא יגורשו אם הם עומדים בשורה של קריטריונים: הילדים למדו בשנה האחרונה במערכת החינוך הממלכתית בישראל; הם רשומים לבית ספר בשנה הבאה, מכיתה א' ומעלה, או לחילופין סיימו כיתה י"ב בשנה החולפת והתגוררו ברצף חמש שנים או יותר בארץ; הילדים נולדו בארץ או נכנסו אליה לפני גיל 13. שר הפנים ישי הודיע במרס כי גירוש ילדי העובדים הזרים הלומדים במערכת החינוך הישראלית יידחה, וביולי פגה הארכה שניתנה להם.

 

בעקבות ההחלטה, באוגוסט 2010 הגישו 700 משפחות שטוענות לעמידה בקריטריונים בקשות להסדרת מעמדם, אך עד

כה משרד הפנים לא החזיר להן תשובות. בארגוני הסיוע אומרים כי "המשפחות נמצאות בחוסר ודאות, לא יכול להיות שמצד אחד משרד הפנים מגרש ומהצד השני לא מקיים את החלטת הממשלה להסדרת מעמדן". יצוין כי משפחתה של הילדה קימברלי לא הגישה בקשה כזו.

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "הבוקר, במסגרת פעילות אכיפה שוטפת כלפי שוהים בלתי חוקיים, נעצרה שוהה בלתי חוקית מהפיליפינים שמאז 2008 נמצאת בישראל ללא אשרה. למוחזקת ילדה ילידת 2008, ומדובר באכיפה המתבצעת זה כשנה ומקבלת ביטוי בכל מקום תוך שקיפות מלאה".

 

לגבי תלונת הפעילים למען העובדים הזרים, על כך שמאות משפחות שהגישו בקשה להסדרת מעמדן טרם קיבלו תשובה, הפנו ברשות האוכלוסין וההגירה ללשכת שר הפנים, אולם משם טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדה קימברלי, בת שלוש וחצי
מומלצים