שתף קטע נבחר

האישום: חרדי הטריד מינית את החיילת באוטובוס

האירוע האחרון בשורת ההשפלות של נשים במרחב הציבורי הוביל לכתב אישום חריג. שלמה פוקס מירושלים מואשם ש"התנהג באופן פרוע ומגונה" בכך שהפנה אל החיילת דורון מטלון "התייחסות מבזה ומשפילה". הסנגור: "האישום הופך באחת מאות אלפי יהודים מאמינים לעבריינים"

הדרת הנשים = הטרדה מינית: התביעה המשטרתית הגישה הבוקר (יום ה') כתב אישום נגד שלמה פוקס, בן 44 מירושלים, המואשם בהטרדה מינית של החיילת דורון מטלון אתמול באוטובוס בעיר. המשטרה טוענת כי פוקס התנהג באופן פרוע ומגונה במקום ציבורי, והטריד מינית את החיילת בכך שהפנה אליה התייחסות מבזה ומשפילה ביחס למינה.

 

לקריאת כתב האישום המלא

 

פוקס בבית המשפט, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פוקס בבית המשפט, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

סניגורו של פוקס, עו"ד יאיר נהוראי, מסר בתגובה: "החוק הפלילי איננו המכשיר המתאים להכרעה בעניין הדרת הנשים. השימוש בסעיף הטרדה מינית הופך באחת מאות אלפי יהודים מאמינים לעבריינים - שכן גם הם, כמו מר פוקס, סבורים כי התנהגות החיילת יש בה משום פריצות. בנוסף, יש ספק ביחס ליסוד הנפשי הנדרש לעבירת הטרדה מינית".

 

הסערה סביב "הדרת נשים" - כתבות נוספות בynet:

 

בכתב האישום מצוין שהחיילת עמדה באוטובוס קו  49 א' שמושביו היו תפוסים. במהלך הנסיעה עלו לאוטובוס מבקרי נסיעה מטעם חברת אגד, והורו לנוסעים להסדיר את התשלום עבור הנסיעה בעמדת הנהג.

 אחת הנוסעות באוטובוס ביקשה להתקדם לחלקו הקדמי של האוטובוס על מנת לשלם עבור הנסיעה, אך פוקס פנה אליה ואמר לה כי "אשה לא צריכה לעבור קדימה בשביל לכרטס" ודרש כי תשוב לחלקו האחורי של האוטובוס.

  

בשלב זה, נטען בכתב האישום, פנה פוקס אל מטלון שעמדה בסמוך והורה לה לשוב לחלקו האחורי של האוטובוס בטענה כי מדובר באוטובוס כשר למהדרין, ומקומן של הנשים הוא בחלקו האחורי. החיילת השיבה לפוקס כי "מקומן של הנשים אינו מוגבל לחלקו האחורי של האוטובוס". בתגובה צעק פוקס על המתלוננת "פרוצה, פרוצה, פרוצה. אין לך כבוד, את עומדת בין אברכים וזו בושה".

  

לטענת המשטרה, פוקס המשיך בצעקותיו באופן שיש בו כדי להטיל אימה על מטלון. בתגובה לכך פרצה החיילת בבכי ופנתה לעזרת מבקרי הנסיעה של אגד והם הזעיקו את המשטרה.

 

הפרקליט לדור והשר אהרונוביץ' הזהירו

כתב האישום מגיע אחרי שגורמים רשמיים בפרקליטות ובמשטרה הזהירו אתמול כי הרשויות לא יעברו לסדר היום על אלימות נגד נשים או הדרתן. פרקליט המדינה, משה לדור, הדגיש כי "הפרקליטות תתגייס ותפעל לצד המשטרה כדי למגר את תופעת ההקצנה של קיצונים חרדים". במקביל, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קרא לאזרחים שלא לחשוש ולהגיש תלונות: "זה הדבר הכי חשוב. ברגע שיוגשו תלונות תיפתח חקירה ויוגשו כתבי אישום".

 

דורון מטלון. פרצה בבכי והתלוננה (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
דורון מטלון. פרצה בבכי והתלוננה(צילום: עטא עוויסאת)

  

במקביל לכתב האישום הגישה המשטרה בקשה לשחרר את פוקס בתנאים מגבילים, שבה ציינה: "הוא לא בחל להשתמש בביטויים מבזים ומשפילים כלפי החיילת, שכל חטאה היה כי ביקשה לעשות שימוש בתחבורה הציבורית ועמדה באוטובוס אשר כל מושביו היו תפוסים... יש להתייחס בחומרה להתנהגותו של פוקס...".

 

עוד טוענת המשטרה, כי ניתן ללמוד מחומר החקירה שאין מדובר בהתנהגות נקודתית של פוקס, כי אם בדפוס המושרש באישיותו,

שכן לטענת המשטרה הוא פנה באותו אופן גם כלפי נוסעת אחרת. "פוקס ביצע את המיוחס לו על רקע תופעה הולכת ומתפשטת למרבה הצער, המגבילה תנועתן של נשים".

  

לטענת המשטרה, אם פוקס ישוחרר ללא תנאים מגבילים, לא יהיה ניתן להבטיח את התייצבותו להמשך משפטו, וזאת בשל התעוזה והמסוכנות המאפיינות את התנהגותו. המשטרה ביקשה לשחרר את פוקס למעצר בית מלא ולהורות על הרחקתו מירושלים ומבית שמש, וזאת על רקע העבירות, "ולאור ההקשר הרחב של הדברים בהיות המעשה חלק מתופעה חמורה ונפוצה העומדת כיום במוקד העשייה של רשויות האכיפה".

 

במקביל החליטו רבנים בבית שמש לבטל את ההפגנה שתוכננה להתקיים הערב, במחאה על הסרת שלטי ההפרדה בין גברים לנשים בעיר. גורמים חרדים הסבירו כי זהו עיתוי רגיש וכי התקשורת נוטה לקשר בטעות בין המאבק סביב השלט לבין ההתנכלות לתלמידות בית הספר אורות בעיר.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיילת דורון מטלון. הנאשם צעק: "פרוצה, פרוצה, פרוצה. אין לך כבוד"
דורון מטלון. "את עומדת בין אברכים וזו בושה"
צילום: שלומי כהן
עו"ד יאיר נהוראי. "החוק הפלילי הוא לא המכשיר המתאים"
צילום: שלומי כהן
מומלצים